שתף קטע נבחר

תירוצי הישראלים על מות ג'ירף: "כולם מאכילים"

סקירה קצרה של גני החיות ושמורות הטבע ברחבי הארץ מעלה כי ההוראות להימנע מהאכלת בעלי החיים אינן זוכות למענה כלשהו מצד המטיילים הישראלים. "עם כל הכבוד לישראלים, לא רואים תייר אנגלי יורד לקחת ביצת יען מהשטח"

שקיות, אבנים וחטיפים - תפריט בעלי החיים בגני החיות בישראל מועשר לא אחת על ידי מבקרים שמתעלמים מההוראות הברורות. החי-פארק בקריית מוצקין סבל בעקבות כך מקרה מוות של ג'ירף שסבל מחסימת מעיים, ופתרון ראוי בדמות קנס משמעותי עדיין נראה רחוק.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

 

"אנשים מאכילים את החיות כל הזמן למרות השילוט בכניסה, במפה ובכל מכלאה בפארק. חושבים שאם שילמו כניסה מותר להם לעשות מה שהם רוצים", התלונן אורן גולדברג, מנהל החי פארק. לדבריו, ג'באר, הג'ירף המנוח, עמד במוקד ניסיון שידוך עם אולגה, ג'ירפה מהספארי ברמת גן. "אמנם לא היה זיווג ואין להם ולדים, אך נראה שאולגה נמצאת בסטרס משום שהייתה רגילה להיות עמו כל הזמן. היא מאוד חשדנית ורוצה לאכול יותר מדי".

 

עובדי הפארקים, השמורות וגני החיות אינם נהנים מסמכות הטלת קנסות גבוהים, שעשויה לתרום לאכיפה יעילה יותר. הצעת חוק חדשה קוראת אמנם להטלת קנס בגובה 5,000 שקלים על עבריינים מאכילים, אולם לעת עתה, מסתפקים עובדי החי בר ביטבתה, למשל, בהערות מילוליות בלבד ובקנסות נמוכים, בגובה מאות שקלים. 

 

שוברים ליענים את הביצים

שי קבסה, מנהל שמורת הטבע הדרומית, סיפר על מקרים שבהם מטיילים סוטים ממסלול השמורה עם רכביהם, פותחים את החלונות כדי להאכיל יענים ואף זורקים אבנים מתוך הרכב לעבר ביצי יענים ושוברים אותן על מנת לראות מה יש בתוכן.

 

התירוצים למעשיהם יצירתיים ורבים, החל ב"היא דופקת לי על החלון ורוצה אוכל" והמשך ב"כולם אוכלים והיא באה לאכול ממני". בתקופת החגים, הוסיף קבסה, "אתה כל הזמן בשטח רודף אחרי מבקרים שמאכילים. עם כל הכבוד לישראלים, לא רואים תייר אנגלי יורד לקחת ביצת יען מהשטח. הקופאיות כבר למדו להכיר את האנשים ומזהירות מראש את השומרים בגן". באשר לחוק העתידי, חזה כי "איפה שפוגעים לישראלי בכיס הוא יהיה ממושמע".

 

בגן החיות התנ"כי בירושלים, לעומת זאת, לא מסכימים עם שיטת הקנסות. סיגלית דביר-הרץ, דוברת הגן, סיפרה על שיפור גדול בהתנהגות הקהל עקב ההשקעה הגדולה מצד הגן בהדרכה והסברה על צורכי בעלי החיים ותנאיהם. "הניסיון שלנו מראה שהמוטיבציה של הקהל היא לא רעה. הוא רוצה לראות פעילות ולחוות חוויה שהוא מרגיש שהוא שילם עבורה כי רוב הקהל לא מודע שזה עלול להביא נזק".

 

בגן החיות "חי כיף" בראשון לציון מעט ספקנים יותר, שעה שעובדי המקום מספרים על "לא מעט מקרים שבהם ילדים מטילים את מימיהם באמצע שבילי הגן. אנחנו צריכים להיות כל הזמן עם היד על הדופק", סיפר גורם בכיר במקום, "הישראלי המצוי גובל בחוצפה לעומת תיירים מחו"ל. קנסות יעזרו לו להיות פחות מכוער".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"דופקת לי על החלון ורוצה אוכל"
צילום: דלית שחם
מומלצים