שתף קטע נבחר

5 כללים שישיגו לכם בוקר שקט עם ילדי ADHD

ההתארגנות בבוקר לקראת היציאה לגן או לבית הספר היא לא פשוטה, אך כשמדובר בילדי ADHD היא הופכת לקושי של ממש. אלי זוהר ניב מסבירה איך על ידי כמה כללים פשוטים תשיגו בוקר רגוע ושקט

התארגנות בוקר היא דבר מלחיץ. ילדים וגם מבוגרים מוצאים עצמם כל בוקר במרדף אחרי המשימות שצריך לבצע, מה שגורם לעצבנות ורוגז, והתחלה לא מאוד מוצלחת של היום.

 

עוד על הפרעות קשב וריכוז בערוץ הורים:

לא סתם שובב: איך לזהות הפרעות קשב בגיל הרך

מבדק ממוחשב ל-ADHD: הכרחי או יקר ומיותר? 

חוקרים מאונ' ת"א: יש קשר בין שם הילד להפרעת קשב

 

לילדים עם ADHD ההתארגנות קשה במיוחד, בגלל ריבוי המשימות והדרישות שחייבים לעשות בזמן כל כך קצר. בכמה שלבים פשוטים אפשר להגיע לשגרת בוקר פשוטה ורגועה, שתעזור לילדים וגם להורים להתחיל את הבוקר מלאי אנרגיות.

 

 

 

השלבים שכדאי לבצע בכל בוקר

 

1. הכנת טבלה

כדאי להכין טבלה של כל המטלות הדרושות ולתלות אותה במקום בולט. מומלץ, אגב, להכין את הטבלה יום קודם. כשמתעוררים בבוקר, מומלץ לפעול על פי השלבים בטבלה.

 

2. הכנה מוקדמת

מומלץ לבחור ביחד איזה דברים אפשר להכין יום קודם ואז לחסוך חלק מהלחץ בבוקר. למשל, בחירת הבגדים שהילד ילבש, ארגון המחברות והספרים או ציוד מסוים הוא צריך לקחת לגן או לבית הספר. אחרי שהילד יודע שהדברים האלה מחכים מוכנים, הוא יהיה רגוע. 

 

3. הקצבת זמן לכל מטלה

חשוב לדעת שהזמן שלוקח לילד רגיל לבצע כל מטלה, לילד עם ADHD זה לוקח הרבה יותר.

כדאי לחלק את המטלות כך שהו יבוצעו בצורה רגועה, על פי חלוקת הזמן הרחבה יותר. כך הבוקר יהיה רגוע יותר, גם עבור הילדים וגם עבור ההורים.

 

4. כבו מסכים

מסכי טלוויזיה גורמים להסטת תשומת לב של הילדים מהמשימות והמטלות של הבוקר. ילד עם ADHD שצופה במסך דלוק של טלוויזיה מוצף בגירויים ולא יכול להתפנות למטלה אחרת. כשההורים מנסים לבקש ממנו להתלבש, זו הופכת להיות משימה בלתי אפשרית.

 

5. תנו חיזוקים חיוביים

חשוב לתת לילדים חיזוקים חיוביים על הבוקר, כדי לתת להם כוח לצאת ולהתמודד עם שאר היום. במהלכו יקרו ללא ספק אירועים פשוטים שיצריכו את ההתמודדות שלו, לכן כדאי להתחיל את היום בנתינת כוח באמצעות החיזוקים החיוביים. 

 

שמירה על שגרה קבועה, תוביל לבקרים, רגועים, קלים ובעיקר מהנים גם עבור הילדים וגם עבור ההורים.  

 

  

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הפרעות קשב וריכוז. לוקח להם יותר זמן לבצע כל מטלה
צילום: shutterstock
מומלצים