שתף קטע נבחר

נערכים לפינוי מגרון: "מקווים שזה לא יהיה בכוח"

33 משפחות כבר יודעות שעליהן להתפנות מהמאחז, והיום יכריע בג"ץ את עתיד 17 המשפחות האחרות, הטוענות לבעלות על הקרקע. מרגע ההודעה - יוכשר הליך הפינוי. תושבים הצהירו שלא ינהגו באלימות, במערכת הביטחון נערכים לכל תרחיש

יותר משש שנים לאחר שהחלה, צפויה להסתיים הבוקר (יום ב') הסאגה המשפטית סביב המאחז מגרון, בדיון שיערוך בג"ץ בנושא. כוחות הביטחון אמורים לפנות מהמאחז לפחות 33 משפחות, שיעברו לאתר הקראווילות בגבעת היקב, וכשיסתיים הדיון יידעו גם 17 המשפחות האחרות המתגוררות במקום וטוענות כי רכשו את הקרקע שעליה הן מתגוררות, אם בג"ץ מורה לפנות מיד גם אותן. הן מקוות שעמדת המדינה כי על כל התושבים לפנות את השטח - תידחה.

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

במגרון "מתעסקים בפתיחת שנת הלימודים, לא בפינוי" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
במגרון "מתעסקים בפתיחת שנת הלימודים, לא בפינוי"(צילום: רויטרס)

 

אף שנראה כי מאזן הכוחות המשפטי אינו לצדם, המשיכו תושבי מגרון גם אתמול לשמור על אווירה של "עסקים כרגיל", והתבטאו כמי שמאמינים שעמדתם עוד עשויה להתקבל. "תושבי מגרון אחראים, ומצפים ששופטי בג"ץ יכריעו בשיקול דעת. אנחנו מצדנו ממתינים להחלטת השופטים. העתירה הזו דנה בצורה פשוטה בזכויות הקניין של יהודים בארץ ישראל", אמר איתי חמו, דובר מגרון. על מה שיקרה לאחר החלטת בג"ץ ועל הדרך שבה יתנהל הפינוי אמרו במגרון: "כל האופציות פתוחות".

 

תושב אחר התייחס לאפשרות שייווצר מצב, שבו יתחלקו המשפחות לשתי קבוצות - חלקן יפונו בעוד האחרות ייוותרו ביישוב. "זה לא משהו שמתעסקים בו. כולם כאן יחד כאיש אחד בלב אחד. אנחנו אנשים מאמינים ומקווים לטוב, ואני מציע שכולם ימתינו לראות מה השופטים אומרים. גם אם יהיו משפחות שיילכו ואחרות יישארו, כולנו נישאר מאוחדים. בינתיים אנחנו מתעסקים ביום הראשון ללימודים, ולא בדיבורים על פינוי".

 

קרוואן במגרון. "כולם כאן יחד כאיש אחד בלב אחד" (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
קרוואן במגרון. "כולם כאן יחד כאיש אחד בלב אחד"(צילום: אוהד צויגנברג)

 

גם ברמה המעשית ניסו אתמול אנשי מגרון להביא לדחיית הפינוי, כשהגישו לבג"ץ בקשה נוספת לדחות אותו. הם טענו כי האתר שאליו הם אמורים לעבור אינו מוכן, וכי יש בו ליקויי בטיחות וחוסר בתשתיות. למרות זאת, מתחת לפני השטח כבר נעשו גישושים בנוגע למקומות שיכון זמניים שבהם ישהו התושבים עד להשלמת העבודה באתר הקראווילות. בין היתר נבדקה האפשרות שישתכנו ביישוב עפרה. כך או כך, האפשרות שהטיעון, שהועלה בפני השופטים כבר בדיון הקודם על ידי מזכיר הממשלה, אכן יביא לדחיית הפינוי - נראה קלוש.

 

באשר להערכות לגבי מה שצפוי להתרחש בזמן הפינוי, הצהירו אתמול תושבי מגרון כי בכל מקרה הם לא ינקטו אלימות. למרות זאת, במערכת הביטחון נערכים לכל תרחיש, ובמיוחד למצב שבו יגיעו למאחז נערים קיצונים ממאחזים סמוכים. בימים האחרונים נראו חלק מהנערים האלה מסתובבים בשטח מגרון, ולא מן הנמנע שבמשטרה ובצבא יחליטו על פעולת מנע וינסו להרחיק אותם מהאזור באמצעות הכרזה על שטח צבאי סגור או באמצעות פשיטה על הצריפים שבהם הם מתגוררים.

 

תושבים במגרון אמרו: "בכל מקרה לא ננקוט אלימות" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תושבים במגרון אמרו: "בכל מקרה לא ננקוט אלימות"(צילום: רויטרס)

 

מעבר לכך, בגורמים האמונים על הפינוי מקווים להביא לפינוי שקט ומוסכם, כפי שהתבצע בשכונת האולפנה בבית-אל. לדברי גורם ביטחוני, "הכי טוב זה שנבוא, נסייע לתושבים והעניין יסתיים בשקט ובצורה מסודרת. אנחנו כמובן מוכנים לכל

דבר, גם למצב שבו בג"ץ יחליט בסופו של דבר שחלק מהמשפחות נשארות, אבל בכל מקרה מי שייפסק שהוא צריך לעזוב - יעזוב בהתאם להחלטת בית המשפט. נקווה שזה לא יהיה תוך הפעלת כוח".

 

בהנהגת המתנחלים הביעו אתמול ביטחון שבסופו של דבר יסתיים הפינוי ללא אירועים חריגים. אחד מראשי ההתיישבות ביהודה ושומרון אמר על העניין: "לדעתי, הדבר הכי קיצוני שיקרה יהיה משהו על הסקאלה שבין פינוי גבעת האולפנה לבין פינוי עמונה. משהו שיעביר את הכאב של התושבים, אבל לא יגרום לאלימות חריפה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המאחז מגרון. זהו יום הדין
צילום: Lowshot.com
מומלצים