שתף קטע נבחר

תעלומה באמזונס: מי טבח בשבט אינדיאני נידח?

כבר שנים גוברים העימותים ביערות הגשם בגבול ברזיל-ונצואלה, בין בני שבטים מבודדים לכורי זהב ואחרים, המבקשים לנצל את משאבי הג'ונגלים. כעת טוענים ילידים: כורים טבחו ב-80 מאנשינו ושרפו אותם. חקירה נפתחה באיחור, ונצואלה לא מוצאת הוכחות

ברזיל דרשה בסוף השבוע מוונצואלה לקבוע אם כורי זהב ברזילאים חצו את הגבול מארצם ורצחו כ-80 אינדיאנים שחיו בכפר מבודד. הטבח לכאורה, שבמסגרתו נרצחו לדברי בני השבט יותר מ-70 בני אדם, התרחש בתחילת יולי, אולם נודע רק השבוע כשבני השבט דרשו מממשלת ונצואלה לפתוח בחקירה.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

מכיוון שהאזור שבו אירע לכאורה הטבח הוא רחוק ומבודד, ובשל העובדה שההתיישבויות שם מבוזרות, הצליחו בני השבט לדווח לממשלה בקראקס על המעשה רק ביום שני בשבוע שעבר. משרד החוץ של ברזיל הודיע ביום שישי כי השגרירות שלו בוונצואלה ביקשה מהממשלה המקומית להעביר לרשותה כל מידע שיכול לסייע לה לקבוע אם הטבח אכן אירע ואם ברזילאים היו מעורבים בביצועו.

 

 

הקרן האינדיאנית הלאומית בברזיל, גוף ממשלתי המפקח על ענייניהם של הילידים, מיהרה להודיע כי היא מצפה שתיפתח

חקירה משותפת של שתי המדינות בזירת הטבח. הגבול בין ברזיל לוונצואלה - גבול ארוך ועמוס ביערות גשם צפופים - הפך בשנים האחרונות לזירה בוערת יותר ויותר של סכסוכים בין ילידים לכורי זהב ולאנשים אחרים המבקשים לנצל את משאבי הג'ונגלים.

 

השבט שהותקף כביכול, שבט יאנומאמי, טוען כי העביר אזהרות חוזרות ונשנות לממשלת ונצואלה על כך שהמתיחות באזור הולכת וגוברת, אולם לא זכה למענה. ביום רביעי בשבוע שעבר הודיע התובע בוונצואלה כי יפתח בחקירה, אולם נכון לסוף השבוע, טרם הצליחה ממשלת ונצואלה לאשר את אמיתות הטענות בדבר הטבח.

 

שר הפנים של ונצואלה, טארק אל-עיסאמי, אמר בטלוויזיה של ארצו כי גורמים רשמיים הצליחו לדבר עם שבע מתוך תשע קבוצות מוכרות של בני שבט יאנומאמי, וכי עד כה לא נמצאה כל הוכחה להתקפה בהתיישבות כלשהי שלהם. הוא הוסיף כי גורמים רשמיים ייפגשו בקרוב עם אנשי הקבוצות האלה ועם אנשי שתי הקבוצות האחרות כדי לערוך בירור מעמיק יותר בנושא. "בעזרת האל, אני מקווה שנגלה שלא הייתה שום אלימות גם בקרב שתי הקבוצות האחרות", אמר. ארגונים הפועלים למען זכויות הילידים הביעו דאגה רבה בעקבות הדיווחים על הטבח.

 

מסוקים, ירי, פיצוצים

במסמך שהציגו השבוע לרשויות בוונצואלה טענו מנהיגי שבט יאנומאמי כי בני שבט באזור דיברו עם שלושה תושבים מהקהילה שנגדה בוצעה לכאורה ההתקפה. השלושה, שככל הידוע כעת הם שלושת התושבים היחידים החיים בקהילה, סיפרו כי עסקו בציד הרחק ממקום היישוב שלהם כששמעו "טוקו-טוקו" - המילה הילידית לתיאור מסוק. לפי הנייר שהועבר לרשויות, הם שמעו גם ירי ופיצוצים. בני שבט יאנומאמי אחרים שביקרו בכפר בהמשך סיפרו כי בקתה קהילתית נשרפה שם וכי מצאו גופות חרוכות ועצמות.

 

החקירות סביב העימות נפתחות מאוחר, וקשה להגיע לתוצאות ()
החקירות סביב העימות נפתחות מאוחר, וקשה להגיע לתוצאות

 

לטענת בני השבט, הייתה זו ההתקפה האחרונה בעימותים ההולכים וגוברים בינם לבין כורי זהב ברזילאים. לדבריהם, מנהיגי היאנומאמי יידעו חיילים באזור בשלהי חודש יולי בנוגע להתקפה, והחיילים תשאלו כמה מאנשי השבט שראו את

הכפר ההרוס. צבא ונצואלה טרם הגיב על הטענה.

 

מקום המושב של הילידים שבו אירע לכאורה הטבח נמצא במרחק של חמש שעות טיסה במסוק או לחלופין 15 ימי הליכה ברגל, מפוארטו איאקוצ'ו, עיר הבירה של מדינת המחוז אמזונס בוונצואלה. מכיוון שהתיישבויות ילידיות רבות מרוחקות ומבודדות, ממשלת ונצואלה מתקשה לעתים קרובות להגן על השבטים מפני פלישות של גורמים חיצוניים. רוב מקרי האלימות אינם מדווחים, ובחקירות שנפתחות בשלב מאוחר יותר קשה להגיע לתוצאות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"פתאום שמענו טוקו-טוקו". יערות האמזונס
מומלצים