שתף קטע נבחר

צילום: AFP

א' אובמה, ח' חובות. מילון הבחירות המלא

מהאלקטורים ועד התרומות, מהנשים ועד להיספאנים. המרוץ לנשיאות ארה"ב מתחמם ו-ynet מציג: המושגים שצריך להכיר

א

אבטלה – על פי הנתונים הרשמיים שיעור האבטלה בארה"ב עומד על 7.8 אחוזים. אבל הנתון הרשמי אינו כולל את המובטלים זמן רב שאינם זכאים לדמי אבטלה ושאינם נרשמים יותר כמובטלים. מספר המובטלים האמיתי הוא כפול. בארה"ב יש יותר מ-20 מיליון מובטלים וזוהי פצצת הזמן של ברק אובמה, שנדרש לייצר מקומות עבודה.

 

אובמה, ברק – הנשיא ה-44 של ארה"ב, והנשיא השחור הראשון בהיסטוריה האמריקנית. בגיל 51 הוא עושה מאמץ עילאי שהבוחרים לא ישלחו אותו לפנסיה אחרי קדנציה אחת. הציבור האמריקני מחבב אותו מבחינה אישית יותר מאשר את הישגיו כנשיא.

 

אובמה מתכונן לעימות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אובמה מתכונן לעימות(צילום: AFP)
 

אובמה, מישל – הגברת הראשונה מישל אובמה גדלה בבית קשה יום בדרום שיקגו, אבל למדה באוניברסיטאות היוקרה פרינסטון והרווארד. בימים אלה, כשהפופולריות שלה בשיא, היא חורשת את אמריקה, נואמת ואוספת כספים לקמפיין הבחירות של בעלה ומופיעה בתוכניות הבידור הליליות במטרה לגייס צעירים לקמפיין. היא עורכת דין במקצועה אבל בבית הלבן עסקה בבעיית ההשמנה בקרב ילדים אמריקנים, ובטיפול בחיילים משוחררים ובני משפחותיהם.

 

חפש את הנשים: אן רומני מול מישל אובמה

 

אלקטורים – תוצאות הבחירות בכל אחת מ-50 המדינות מתורגמות לצירים המכונים אלקטורים, באופן יחסי למספר התושבים בארה"ב ובשיטת "המנצח לוקח הכול". כלומר, המנצח במדינה זוכה בקולות כל האלקטורים שלה. בסך הכול 538 אלקטורים בוחרים בסופו של דבר את נשיא ארה"ב והמנצח צריך לזכות לפחות ב-270 אלקטורים. בשנת 2008 זכה אובמה ב-365 אלקטורים וג'ון מקיין ב-173.

 

כל קול חשוב? לא באמריקה. כך עובדת השיטה

 

ב

ביידן, ג'ו – סגן הנשיא ג'ו ביידן יחגוג בנובמבר יום הולדת 70, ו-40 שנה בוושינגטון, מאז נבחר לסנאט. בעל ניסיון רב בנושאי חוץ ובקונגרס. פליטות הפה שלו והתבטאויותיו הישירות הפכו לסימן ההיכר שלו. לקראת הבחירות הועלה הרעיון להחליפו בהילרי קלינטון הפופולרית יותר, אך אובמה החליט לשמור אמונים לסגנו.

 

ג'ו ביידן ורעייתו ג'יל. יחגוג 70 ו-40 שנות פוליטיקה לאומית (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ג'ו ביידן ורעייתו ג'יל. יחגוג 70 ו-40 שנות פוליטיקה לאומית(צילום: AFP)

 

ביין קפיטל – חברת השקעות שמיט רומני היה ממקימיה. בסיסה בבוסטון ומאז הקמתה ב-1984 ניהלה השקעות בהיקף של 66 מיליארד דולר. זכתה לפרסום כשרומני, שהוביל אותה להצלחה פיננסית גדולה, החליט לרוץ לנשיאות. החברה הזו היא כרטיס הביקור שלו לטוב ולרע. מצד אחד היא מעידה על כישוריו כמנהל, אך מנגד טוענים מתנגדיו כי היא פיטרה עובדים אמריקנים והעבירה מפעלים אל מחוץ לארה"ב.

 

בן-לאדן, אוסמה – בן למשפחת מיליארדרים סעודית, מייסד ומנהיג ארגון הטרור אל-קאעידה, שביצע שורת פיגועי טרור ברחבי העולם, כולל פיגועי 11 בספטמבר 2001. הוא חוסל בהוראת הנשיא אובמה בפקיסטן בידי הקומנדו האמריקני ב-2 במאי 2011. חיסולו הוא גולת הכותרת של המלחמה בטרור. החיסול הזה שיפר את שביעות הרצון של הציבור האמריקני ממנהיגותו של אובמה בנושאי חוץ.

 

אובמה 1 אוסמה 0. חגיגות בגראונד זירו לאחר חיסול בן לאדן (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אובמה 1 אוסמה 0. חגיגות בגראונד זירו לאחר חיסול בן לאדן(צילום: EPA)

 

ג

גואנטנמו – כלא שהקים ממשל ג'ורג' בוש במובלעת אמריקנית בדרום האי קובה לאחר פיגועי 11 בספטמבר 2001 כדי לכלוא חשודים בטרור לא על אדמת ארה"ב כדי שלא יטופלו במערכת המשפט האמריקנית. ערב הבחירות ב-2008 הבטיח אובמה לסגור את הכלא, וניסה להעביר עצורים למשפט אזרחי בארה"ב, אבל נכנע ללחץ ציבורי וחזר בו. הכלא עדיין פעיל ואובמה זוכה לביקורת קשה של ארגוני זכויות אדם על החזקת אסירים בלא משפט.

 

ד

דמוקרטים – חברי אחת משתי המפלגות הגדולות בארה"ב. המפלגה נוסדה ב-1828 ויש לה היום שליטה בבית הלבן (אובמה) ובסנאט (53 מתוך 100) אך מיעוט בבית הנבחרים (191 מתוך 435). 20 מתוך 50 מושלי מדינות בארה"ב הם דמוקרטים. למפלגה מצע מודרני וליברלי והיא דוגלת בחובת המדינה לטפל בבעיות כלכליות וחברתיות ולספק ביטוח בריאות וחינוך.

 

דת – למרות ההפרדה בין דת למדינה בארה"ב, לדת תפקיד משמעותי בבחירות לנשיאות. הנוצרים האוונגליסטים לא רצו בהתחלה את רומני המורמוני, אבל לבסוף נאלצו להתלכד מאחורי המועמד הסביר יותר.

 

ה

הבית הלבן – שוכן בשדרות פנסילבניה 1600 ומשמש מקום העבודה והמגורים של נשיאי ארה"ב, מאז נכנס אליו הנשיא השני ג'ון אדמס בשנת 1800. 43 נשיאים עבדו וחיו בבית שעיצב ג'יימס הובן, פרט לתקופות של שיפוצים שנעשו בו במשך השנים.

 

הפלות – נושא שהפך למרכזי במערכת הבחירות הזו בגלל תמיכתו הפומבית של רומני בעמדת הימין השמרני נגד הפלות. במהלך הבחירות המקדימות של הרפובליקנים הוא התחייב לפעול נגד פסיקת בית המשפט העליון שהתירה סיוע להפלות. בימים האחרונים מנסה רומני לטעון שהוא לא מתנגד לזכותה של האישה להחליט על גופה, אבל ארגוני נשים חושדים בו שהוא יפעל לחסום סיוע פדרלי כספי לנושא ההפלות.

 

הפגנה נגד הפלות במיין. רומני מתנגד (צילום: AP) (צילום: AP)
הפגנה נגד הפלות במיין. רומני מתנגד(צילום: AP)

 

הפתעת אוקטובר – כינוי לצעד מפתיע של נשיא מכהן שאמור לשפר את מצבו לקראת הבחירות שנערכות בשבוע הראשון של נובמבר. ב-1972 הודיע הנשיא ניקסון על הסכם שלום בהישג יד ליציאה מוייטנאם. ההיסטוריה המודרנית אינה מלמדת על הפתעות גדולות, אבל זה אינו מפריע לחובבי קונספירציות להציע שהנשיא אובמה יפציץ את אתרי הגרעין באיראן, אם תהיה הידרדרות במצבו בסקרים.

 

היספאנים – הכוח העולה בחברה האמריקנית ובפוליטיקה. 50.5 מיליון איש יוצאי מדינות דוברות ספרדית ופורטוגזית, המהווים כ-16 אחוזים מכלל אזרחי ארה"ב. זו הקבוצה האתנית השנייה בגודלה וכוח שובר שוויון בבחירות הנוכחיות. הנשיא אובמה זוכה לתמיכה מסיבית של ההיספאנים בפער של 40 אחוזים ויותר, בגלל טיפול מתחשב יותר בבעיית המהגרים הבלתי חוקיים, אולם הם אינם נחשבים למצביעים מסורים ביום הבחירות והמטה שלו עמל על הוצאתם לקלפיות.

 

ו

וושינגטון – בירת ארה"ב, מקום מושבם של הנשיא ומשרדי הממשלה, שני בתי הקונגרס ובית המשפט העליון. וושינגטון נקבעה לבירה בשנת 1,790 על שטח שנתרם על ידי מדינות וירג'יניה ומרילנד שעליו יצרו מחוז שאינו שייך לאף מדינה בארה"ב – מחוז קולומביה, שמה הרשמי של וושינגטון.

 

וירג'יניה – המדינה הדרומית שזכתה לכינוי "האימא של הנשיאים" משום ששמונה נשיאים נולדו בה. זוהי מדינה שמרנית וכפרית ברובה, עם יתרון לרפובליקנים, אבל בנייה חדשה ושינויים דמוגרפיים בצפון המדינה בפרברי וושינגטון הבירה הפכו אותה לשבשבת פוליטית.

 

וירג'יניה שלו? רומני בחצר האחורית של אובמה

 

ועידות המפלגות – מסורת שהחלה במאה ה-19. התכנסות של צירי המפלגות פעם בארבע שנים לקראת הבחירות לנשיאות, כדי להצביע על המצע ולמנות באופן רשמי את המועמדים לתפקידי הנשיא וסגן הנשיא.

 

משלחת טקסס בוועידת המפלגה הרפובליקנית (צילום: EPA) (צילום: EPA)
משלחת טקסס בוועידת המפלגה הרפובליקנית(צילום: EPA)

ועידת המפלגה הדמוקרטית (צילום: MCT) (צילום: MCT)
ועידת המפלגה הדמוקרטית(צילום: MCT)

 

ז

זוליק, רוברט – בעבר סגן מזכיר המדינה בממשל בוש הבן ונשיא הבנק העולמי, וכיום האיש החשוב ביותר בקמפיין של רומני בנושאי חוץ וביטחון. רומני מינה אותו לעמוד בראש צוות המעבר בנושאי ביטחון לאומי. בניגוד לנאו-שמרנים המקיפים את רומני, זוליק הוא בן טיפוחים של ג'יימס בייקר, וזהיר יותר במדיניות החוץ שלו.

 

זכאים לבחור – כל אזרח אמריקני מגיל 18 שאינו במאסר זכאי לבחור, אבל זה אינו מספיק. יש חובה להירשם ורק 65 אחוזים מבעלי זכות הבחירה בארה"ב נרשמו להצביע, ובפועל רק כמחצית מהרשומים טורחים להגיע לקלפיות. על פי סקר, 90 מיליון אמריקנים בעלי זכות בחירה לא יצביעו הפעם.

 

ח

חוב לאומי – החוב הלאומי האמריקני עומד על הסכום הבלתי נתפס של קרוב ל-16 טריליון דולרים. בין היתר חייבת ארה"ב טריליון דולר לסין, טריליון דולר ליפן וכן לברזיל, בריטניה, רוסיה, שוויץ וטייוואן. החוב הלאומי הידרדר במהירות תחת בוש הבן בשל מלחמות, ותחת ממשל אובמה בשל הזרמות הכספים לחילוץ המשק.

 

ט

טלוויזיה – נכנסה לראשונה למערכת הבחירות בשנת 1940. משדרת את העימותים בין המועמדים לנשיאות מאז העימות המפורסם בין ג'ון קנדי לריצ'רד ניקסון בשנת 1960. 70 מיליון אמריקנים צפו בעימות המיתולוגי. למרות כניסת המדיה החדשה, המטות משקיעים את מרב כספם בתשדירי טלוויזיה.

 

טוויטר – זוהי מערכת הבחירות הראשונה לנשיאות שבה המועמדים, הדוברים והיועצים במטות הבחירות עושים שימוש מסיבי בטוויטר להעביר מסרים וקישורים לכתבות, צילומים וקליפים.

 

הזוג אובמה מצייץ בטוויטר כדי לעודד הצבעה מוקדמת ()
הזוג אובמה מצייץ בטוויטר כדי לעודד הצבעה מוקדמת

 

י

יהודים – רק שני אחוזים מאוכלוסיית ארה"ב הם יהודים, אבל הם דומיננטיים בתקשורת הפוליטית, מעורבים בתרומות ענקיות למועמדים ועשויים להשפיע על בחירת הנשיא, אם פלורידה תהיה המדינה המכריעה. הם מהווים רק שלושה אחוזים מאוכלוסיית המדינה שטופת השמש, אבל בגלל שיעור הצבעה גבוה, הכוח המעשי שלהם מגיע לשמונה אחוזים.

 

יוטיוב – בבחירות הקודמות הוא שימש בעיקר לצפייה בקליפים מסוג "נערת אובמה". האתר פתח לקראת סוף חודש אוגוסט לראשונה בהיסטוריה מוקד שידורים חיים שהעבירו את נאומי המועמדים לנשיאות, את ועידות המפלגות ואת העימותים.

 

"נערת ראיין" ביוטיוב

 

כ

כלכלה – זה מה שמעסיק את הציבור האמריקני, אבל שני המועמדים מדברים בסיסמאות ובשלב זה עוסקים בהכפשות הדדיות מבלי להיכנס לדיון רציני על האסכולות המנוגדות שהם מייצגים.

 

ל

ליברלים – שמאלנים נוסח אמריקה. המפלגה הדמוקרטית מבטאת באופן כללי עמדות ליברליות, ושני נשיאים דמוקרטים גדולים, פרנקלין רוזוולט ולינדן ג'ונסון, יישמו אותן בגדול: רוזוולט ייסד את הביטוח הלאומי וג'ונסון את מדיקר (עיין ערך). הליברלים מהווים כ-20 אחוזים מהחברה האמריקנית. הם התנגדו למלחמה בעיראק, תומכים בהסתלקות מאפגניסטן ומתנגדים לפעולה צבאית נגד הגרעין האיראני.

 

מ

מדינות מתנדנדות – קומץ מדינות שעל פי הסקרים עדיין לא נפלה בהן ההכרעה ובהן מרכזים שני המועמדים לנשיאות את כל כוח האש שלהם: פלורידה, וירג'יניה, אוהיו, ניו-המפשייר, ויסקונסין, אייווה, קולורדו ונוואדה. בשבועות הקרובים יכולות חלק מהמדינות הללו לעבור לצד של אחד המועמדים ומדינות אחרות עשויות להמשיך להתנדנד.

 

מדיקר – תוכנית לביטוח בריאות לאומי חינם לבני 65 ומעלה ולצעירים יותר בעלי מוגבלויות. היא מספקת מטרייה בריאותית לכ-50 מיליון אמריקנים. העלייה בתוחלת החיים ובעלויות הביטוח הרפואי מאיימת לייבש אותה. אחד ממוקדי הוויכוח בין אובמה לבין רומני.

 

מורמונים – הזרם הדתי שאליו משתייך רומני. "הכנסייה של ישו הקדוש של הזמנים המודרניים" שנוסדה במאה ה-19 ומרכזה ביוטה. בעיני רבים מהנוצרים, המורמונים כלל אינם נוצרים אלא כת. אם ייבחר רומני, הוא יהיה לנשיא המורמוני הראשון. הוא ניסה להרגיע והצהיר: "אם תהיה לי הזכות להיות הנשיא שלכם, לא אשרת שום דת, שום קבוצה, שום מטרה ושום אינטרס. נשיא חייב לשרת רק את המטרה המשותפת של כל אזרחי ארה"ב".

 

רומני בישראל: מה סבא של סבא שלו היה אומר?

 

נ

נובמבר – מועד הבחירות קבוע בחוקה האמריקנית. הן מתקיימות תמיד ביום שלישי הראשון של חודש נובמבר. הפעם ב-6 בנובמבר.

 

נשים – בעוד רומני נהנה מתמיכה בקרב הגברים הנוטים להצביע לרפובליקנים בפער של שמונה אחוזים, נשים נוטות לדמוקרטים בגלל הערכים הליברליים. אובמה נהנה מרוב עצום בקרב הנשים, עד להופעתו הכושלת בעימות הראשון. ההערה של רומני על "קלסרים מלאים בנשים" בעימות השני לא הועילה לו. הקרב על לב הנשים עשוי להכריע את גורל הנשיאות. מימון אמצעי מניעה על ידי חברות הביטוח, הזכות לבצע הפלה והשוואת שכר הנשים הפכו לסוגיות במרוץ.

 

'הנשים יבשלו במטבח'. הנפילה הגדולה של רומני

 

ס

סגן הנשיא – נבחר בעסקת חבילה יחד עם הנשיא בוועידת המפלגה והוא מי שנכנס לחדר הסגלגל במקרה שהנשיא מת, מתפטר, מאבד את יכולתו לתפקד, או מודח על ידי הסנאט. הוא מתפקד כנשיא הסנאט, ובמקרה של שוויון בהצבעה, קולו הוא המכריע.

 

סקרים – סקרי עומק מושקעים מסייעים למטות המועמדים לאתר את המקומות והמגזרים שבהם כדאי לרכז מאמצים ולהשקיע כספים בפרסום ובעידוד מצביעים. הסקרים המתפרסמים בתקשורת מספקים לציבור תמונה כללית מאוד על המגמות במדינות השונות.

 

ע

עימותים – שלושה עימותים של המועמדים לנשיאות ועימות אחד של הסגנים התקיימו בשלושת השבועות הראשונים של חודש אוקטובר, ועשויים להכריע את הבחירות הצמודות. הציבור מכיר את אובמה, אבל לפני העימותים לא הכיר מספיק את רומני כדי לדעת אם האיש הזה מסוגל לשבת בבית הלבן. בעימות הראשון הוכתר רומני כמנצח, לאחר הופעה מנומנמת למדי של אובמה ואחרי שהציג עצמו כאלטרנטיבה מעשית לנשיא המכהן. בעימות השני, שנערך במתכונת "אסיפה עממית" שבה הקהל הוא השואל, התעורר אובמה לחיים ונחשב למנצח ובעימות השלישי על מדיניות חוץ, גבר הנשיא על יריבו הרפובליקני בתום שעה וחצי של חילופי עקיצות, בין היתר בנושאי ישראל, איראן, הפיגוע בלוב ומלחמת האזרחים בסוריה.

 

 

עצמאים – הבוחרים המתלבטים שאינם מחויבים מראש לאחת המפלגות. נראה שהפעם מספרם קטן במיוחד. מומחים פוליטיים מעריכים כי שלושה עד חמישה אחוזים בלבד מהרשומים להצביע טרם החליטו למי לתת את קולם.

 

גם רוצים לבית הלבן: רוזאן בר, כוכב פורנו ובת 28

 

פ

פלורידה – המדינה הגדולה ביותר מבין המדינות שבהן ההכרעה אינה ברורה. היא מספקת 29 אלקטורים. המדינה הדרומית שטופת השמש היא מקום מגוריהם של גמלאים רבים, התלויים בכספי הביטוח הלאומי האמריקני וביטוח הבריאות לגמלאים (מדיקר). יש להם עניין רב במערכת הבחירות הזו והם צפויים לבוא להצביע בהמוניהם.

 

צ

צפון קרוליינה – כמו וירג'יניה שכנתה מצפון, צפון קרוליינה היא מדינה דרומית שמרנית, שעברה בשנים האחרונות שינויים דמוגרפיים, שהפכו אותה למדינה מתנדנדת. שרלוט, העיר הגדולה בה, התפתחה בשנים האחרונות באופן משמעותי, שינתה את פניה של המדינה וזו הסיבה שהדמוקרטים בחרו לכנס בה את הוועידה שלהם. אובמה ניצח בה לפני ארבע שנים, אך הפעם הוא עשוי להפסיד.

 

ק

קונגרס – בית המחוקקים האמריקני המורכב מבית הנבחרים והסנאט. 435 חברי בית הנבחרים עומדים לבחירה פעם בשנתיים. 100 הסנאטורים עומדים לבחירה פעם בשש שנים. הכותרות מתרכזות כעת בבחירות לנשיאות, אבל המאבק על השליטה בו חשוב לא פחות. לרפובליקנים יש שליטה חזקה בבית הנבחרים וקשה להאמין שיאבדו אותה. המאבק מרוכז בשליטה בסנאט, שבו יש רוב של שישה לדמוקרטים, אבל הם צריכים להגן בבחירות האלה על 21 מושבים ועוד שני עצמאים הקשורים אליהם, לעומת עשרה מושבים רפובליקניים העומדים לבחירה. כך שיש סיכוי למהפך רפובליקני בשליטה.

 

קלינטון – ביל, לא הילרי. היא מזכירת המדינה ולא מעורבת במערכת הבחירות הנוכחית. הוא נשיא לשעבר ואולי הנכס הגדול ביותר של המפלגה הדמוקרטית. אובמה ביקש עזרה וקלינטון התייצב והפך לנשק העיקרי במסע הבחירות הדמוקרטי.

 

קלינטון בעצרת בחירות באוהיו. נשק כבד (צילום: AP) (צילום: AP)
קלינטון בעצרת בחירות באוהיו. נשק כבד(צילום: AP)

 

ר

רומני, אן – אהבת נעוריו ואם חמשת בניו של המועמד הרפובליקני לנשיאות. היא נשואה לו 43 שנה, אשת הסוד שלו ובמידה רבה הכוח שמאחוריו. היא פעילה בקמפיין, מופיעה בפני קהל, אף שהיא סובלת מטרשת נפוצה והמאמץ והמתח עלולים לסכן אותה.

 

רומני, מיט – המועמד הרפובליקני לנשיאות. בן 65, מושל מסצ'וסטס בשנים 2003 עד 2007. בנו של ג'ורג' רומני, שהיה מושל מישיגן ונכשל בפריימריז הרפובליקני ב-1967. רומני התמודד בפריימריז ב-2008 ונכשל, שב לפריימריז של 2012 והשלים את החלום המשפחתי לקבל מינוי של המפלגה הרפובליקנית למועמד לנשיא ארה"ב.

 

רומני עם אחד מנכדיו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
רומני עם אחד מנכדיו(צילום: AFP)

 

ראיין, פול – המועמד הרפובליקני לסגן הנשיא. בן 41, פוליטיקאי שנון מהצד השמרני יותר של המפלגה הרפובליקנית. מכהן בבית הנבחרים מטעם מחוז בחירה בוויסקונסין מאז 1998. כיו"ר ועדת התקציב הוא הפך לגורו של השמרנים בנושא הפיננסי.

 

ראיין ורעייתו ג'נה. סמל לשמרנות כלכלית (צילום: AP) (צילום: AP)
ראיין ורעייתו ג'נה. סמל לשמרנות כלכלית(צילום: AP)

 

רפובליקנים – חברי אחת משתי המפלגות הגדולות בארה"ב, נוסדה ב-1854 ויש לה היום שליטה בבית הנבחרים (241 צירים מתוך 435) ומיעוט בסנאט (47 סנאטורים מתוך 100) ו-30 מתוך 50 מושלי מדינות בארה"ב. מצעה שמרני ועמדותיה הן מרכז-ימין.

 

ש

שמרנים – מחזיקים בגישה פוליטית המאפיינת את הרפובליקנים, הדוגלת בשמרנות כלכלית וחברתית. שמרנות כלכלית פירושה ממשלה קטנה, פחות מסים, התערבות מוגבלת במשק ויוזמה חופשית.

שמרנות חברתית עיקרה שמירה על ערכים מסורתיים ודתיים – התנגדות להפלות ולזכויות של זוגות חד-מיניים.

 

ת

תרומות – בחסות החלטה שערורייתית של בית המשפט העליון, שתומכת כביכול בחופש הביטוי, נפרצו המגבלות על תרומות פרטיות למועמד לנשיאות. כך יכולים כמה מיליארדרים לחתום על המחאות בסך עשרות אלפי דולרים לטובת המועמדים שהם חפצים ביקרם. רומני הוא אחד משלהם, ואילו אובמה הפך לאויב לאחר שהעביר חקיקה שמפקחת על וול סטריט. אולם שני האישים ממש צמודים גם בגיוס כספים לקמפיין – כל אחד מהם גייס כמעט מיליארד דולרים. כך קובע האתר "פוליטיקו", שבדק את איסוף התרומות של שני המטות, כולל תרומות למפלגות ולארגונים פוליטיים שכביכול לא קשורים אליהם. אובמה ואנשיו אספו תרומות בסך 969 מיליון דולרים ואילו רומני ואנשיו גייסו 919 מיליון דולרים, על פי נתוני ועדת הבחירות הפדרלית.


פורסם לראשונה 24/10/2012 23:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סטודנטיות בפלורידה, באוניברסיטה שבה נערך העימות השלישי
צילום: AFP
אובמה, ברק. הנשיא ה-44
צילום: AFP
אובמה, מישל. חורשת את אמריקה
צילום: MCT
רומני, מיט. ממושל מסצ'וסטס למועמד הרפובליקני
צילום: AP
רומני, אן. מופיעה, למרות מצבה הבריאותי
צילום: AP
מומלצים