שתף קטע נבחר

לנדאו: המחסור בחשמל יימשך גם בקיץ 2013

משרד האנרגיה כינס מסיבת עיתונאים לסכם את ההתמודדות עם בצורת החשמל בקיץ האחרון. השר לנדאו: "עברנו את הקיץ הזה בהצלחה; גם בקיץ 2013 צפוי מחסור". יו"ר דירקטוריון חברת החשמל: הגעת הגז מקידוח תמר לא תפתור את הבעיה

למרות האזהרות וההתרעות  של משרד האנרגיה וחברת החשמל - אזרחי ישראל צלחו את קיץ 2012 בלי שנרשמו הפסקות חשמל נרחבות ברחבי הארץ. עם סיום העונה הבוערת, ערך הבוקר (ב') משרד האנרגיה והמים מסיבת עיתונאים לסיכום בצורת החשמל, שהועברה בשידור חי ב-ynet. 

 

על המחסור בחשמל:

 

שר האנרגיה והמים, עוזי לנדאו, אמר בפתח דבריו כי הציבור התגייס וביקושי החשמל ירדו. "עברנו את הקיץ הזה בהצלחה", אמר השר, "אני מדגיש שוב את ההתגייסות חסרת התקדים של כל הגורמים והציבור, שמנע הפסקות חשמל נרחבות". עם זאת לנדאו הדגיש, כי גם בקיץ הבא צפוי עדיין מחסור: "משק האנרגיה הישראלי עדיין נמצא במשבר עמוק וגם ב-2013, צפוי מחסור בחשמל".

 

  מימין: יו"ר רשות החשמל, עו"ד אורית פרקש הכהן; מנכ"ל משרד האנרגיה והמים, שאול צמח; שר האנרגיה והמים, ד"ר עוזי לנדאו; יו"ר חברת החשמל, יפתח רון טל ומנכ"ל חברת החשמל, אלי גליקמן (צילום: יוסי וייס, חברת החשמל) (צילום: יוסי וייס, חברת החשמל)
מימין: יו"ר רשות החשמל, עו"ד אורית פרקש הכהן; מנכ"ל משרד האנרגיה והמים, שאול צמח; שר האנרגיה והמים, ד"ר עוזי לנדאו; יו"ר חברת החשמל, יפתח רון טל ומנכ"ל חברת החשמל, אלי גליקמן(צילום: יוסי וייס, חברת החשמל)

 

מנכ"ל משרד האנרגיה והמים, שאול צמח, ציין את הפעולות הונות שנועדו להגדיל את כושר הייצור, בתוכן הקונפליקט שנוצר בין מעבר לשריפת סולר ומזוט, לבין זיהום אוויר. לדבריו, במשרד להגנת הסביבה "הבינו והשכילו שזה פתרון מחוייב המציאות ואפשרו הפעלה בדלקים חלופיים כדי למנוע משבר"

 

צמח הוסיף כי תוצאות הקמפיין, שקרא לציבור לחסוך בצריכת החשמל בקיץ, מגלות הצלחה: לפני כן, 38% מתושבי ישראל ידעו שיש שעות עומס בצהריים, בין 13:00 ל-17:00, ואילו עכשיו 80% מודעים לכך. צמח הוסיף והדגיש את שיתוף הפעלה של הציבור. "נוכחנו לדעת כי היה שינוי בהרגלי הצריכה והציבור הראה נכונות והתגייסות להפחית את השימוש בזוללי אנרגיה", אמר.

  

"מהמשברים החמורים בישראל"

יו"ר רשות החשמל, עו"ד אורית פרקש הכהן, ציינה כי ההסדרות והתמריצים של רשות החשמל מול המגזר העסקי והביתי, הביאו לתוספת של מאות מגוואטים למשק החשמל בקיץ. לדבריה, הרשות מרכזת כעת מאמצים ליצירת תשתית לרתימת יצרני חשמל פרטיים המצויים לקראת כניסה למשק.

 

יו"ר דירקטוריון חברת החשמל, יפתח רון-טל, אמר כי "חווינו השנה משבר מאוד קשה, בין החמורים ביותר שהיו במדינת ישראל. היינו כחוט השערה בין הפסקות חשמל ומצב שגרתי". הוא פירט כי המשק הגיע לרזרבות מאוד נמוכות, ולזה הצטרף משבר הגז. "ב-2010 שיעור של 40% מהדלקים היו מבוססי גז, וב-2012 לא יותר מ-6%", פירט. "מ-5% סולר ומזוט בשנת 2010, אנחנו גומרים את השנה עם 47% סולר ומזוט, שמחירו כפול". 

 

לדבריו, אלמלא שיתוף הפעולה מצד הציבור, ההסדרים שהופעלו במשק והיצרנים הפרטיים - היו צפויים לפחות 4 ארועים של הפסקות חשמל מאולצות בקיץ האחרון. רון-טל התייחס אף הוא לקיץ הבא ואמר כי הבעיה לא צפוי להיפתר מאחר שחברת החשמל תמשיך להתמודד עם רזרבות חשמל נמוכות, של פחות מ-10%. לדבריו, גם הגעת הגז הצפויה מקידוח תמר באפריל 2013 לא צפוי לפתור את הבעיה ויש עדין פוטנציאל למשבר חשמל חמור.

 

מנכ"ל חברת החשמל, אלי גליקמן, סיפר אף הוא כי "ארבע פעמים בקיץ עמדנו בפני הפסקות חשמל מאולצות עם רזרבות של 100 מגוואט, לאחר שהחודשים יולי-אוגוסט היו חמים יותר מבשנים עברו". לדבריו, "החברה פעלה יום ולילה, תקנו תקלות במהירות והודות לשיוף פעול עם כל גורמי האנרגיה צלחנו אותם בשלום". 

 

קיץ 2012-- יותר חם מבעבר ()
קיץ 2012-- יותר חם מבעבר

 

גליקמן הוסיף כי העדר הגז והמעבר לשימוש בדלקים מזהמים, הביאו להוצאות אדירות, שגדלו כמעט פי 2 מ-9 מיליארד שקל בשנה, ל-20 מיליארד שקלים בשנה. "בימים החמים הוצאנו כ-100 מיליון שקל ביום רק עבור דלקים, מה שחייב אותנו להתמודד גם עם משבר תזרימי". 

 

בנוסף הוא פירט סקר שביצעה חברת טלסקר לבדיקת עמדת הציבור כלפי בצורת החשמל, ממנו עולה כי 78% מהציבור מרגיש שהיה שותף למאמץ לוויסות השימוש בחשמל ולמניעת הפסקות חשמל. עוד עולה כי 70% מהציבור שינה את התנהגותו בהרגלי הצריכה בזכות המודעות. סך הצעדים שבוצעו תרמו לדבריו למשק כ-780 מגוואט, מתוכם 250 מגוואט תודות להענות הציבור, 200 מתוספות ייצור של חברת החשמל והשאר מהסדרים שהופעלו מפול מפעלי התעשייה.    

 

סך כל תוספות הייצור למשק החשמל בקיץ 2012 ()
סך כל תוספות הייצור למשק החשמל בקיץ 2012

 

בצורת החשמל - גם בגלל מצרים

בצורת החשמל שאליה נקלע המשק הישראלי נובעת ממספר גורמים, בהם הפסקת הזרמת הגז ממצרים לישראל ומחסור מתמשך במקורות לייצור אנרגיה.

 

בחודש אפריל הודיעה חברת החשמל כי תתקשה לספק את כל הביקושים לחשמל בחודשי הקיץ. המשמעות היתה עלולה להיות חמורה במיוחד - החברה התריעה כי תקלה כלשהי באחת מיחידות הייצור או תנאי מזג אויר קיצוניים במיוחד, עלולים להביא להפסקות חשמל יזומות וארוכות לצרכנים.  

 

לצורך כך הוקם צוות היגוי בין-משרדי, בראשות מינהל החשמל. בין הפעולות בהן נקטו כדי למנוע הפסקות חשמל יזומות, יצא קמפיין שקרא לציבור ולבעלי העסקים לחסוך ולהמנע בשעות הצהריים משימוש במכשירים שצורכים כמות גדולה של חשמל.

 

לצד זאת, החברה פצחה בקמפיין "חסכת - הרווחת" עבור הציבור הרחב שתגמל צרכנים פרטיים על חיסכון בחשמל, הוגדל מלאי הדלקים של סולר, מזוט ופחם, תחנות כוח שפועלות על גז הוסבו להפעלה בסולר והופעלו הסדרים שונות מול מפעלי תעשיה להפחתת הביקושים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבישג שאר-ישוב
מוקד חברת החשמל
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים