שתף קטע נבחר

חיסכון בחשמל? עדיף ללמוד מהברזילאים

לתוכנית "חסכת-הרווחת" שנועדה לעזור להתמודד עם המשבר במשק החשמל, הצטרפו רק 7% מהצרכנים. במקום מבצע שמנצל את מצוקת העשירונים הנמוכים - אפשר לאמץ את המודל הברזילאי, שהניב חיסכון של 23% בצריכת החשמל הפרטית של כלל האוכלוסייה. דעה

הדרך שבחרה רשות החשמל להקטין את צריכת החשמל בקיץ 2012, המגולמת בסיסמה "חסכת-הרווחת " מתעלמת מהלקחים שנלמדו מניהול משברים אחרים בעולם. לאור העובדה שרק 7% מצרכני החשמל נרשמו למבצע - מספר זעום בהתחשב בתרחישי האימה שהופצו על ידי שר האנרגיה והמים עוזי לנדאו בראשית השנה, כבר עתה ניתן להעריך שמסע החיסכון לא השיג את יעדו.

 

עוד על משבר החשמל - בכלכלה ירוקה :

 

על בסיס מה שנלמד מניסיונם של אחרים, החלק הארי של המצטרפים לתכנית "חסכת-הרווחת" נמנה על העשרוניים הבינוניים והנמוכים, שעבורם חיסכון כספי של כמה מאות שקלים הוא משמעותי. אבל במדינה בעלת רגישות חברתית מפותחת, החלוקה השווה של "הכאב" הקשור במבצע לחיסכון בעיתות של משבר לאומי, היא יסוד כמעט מקודש.  

 

חשיבות השיתוף של השכבות האמידות במסע חיסכון בחשמל, סוכמה בדו"ח מטעם הבנק העולמי מאוגוסט 2008. "על כל משק בית לתרום ליעד הכללי של חיסכון באנרגיה", נכתב בו. "מבחינה פוליטית וטכנית, אין זה נכון להפעיל תוכנית חיסכון המאפשרת לצרכנים בעלי הכנסות גבוהות לצרוך חשמל ללא הגבלה. הנושא נעוץ לא רק בצדק חברתי אלא גם ביעילות כלכלית".

 

המודל הברזיאלי

תוכנית החיסכון המומלצת בדו"ח הבנק העולמי נשענת על הדרך שננקטה על ידי ממשלת ברזיל בשנת 2002. התוכנית הקיפה את כל האוכלוסייה וכללי הביצוע שלה היו פשוטים: כל צרכן קיבל הקצאה של 80% מכמות החשמל שנמדדה לפני שנה. לאלה שצרכו פחות מההקצאה ניתן בונוס, בעוד שעל אלה שחרגו ממנה הוטלו קנסות.  

 

במקביל לביצוע תוכנית החיסכון, החל בברזיל מסע מסיבי של חינוך ציבורי לביצוע פעולות טכניות חוסכי אנרגיה.

 

שיעור החיסכון בסקטור הביתי בעקבות זאת, היה מרשים ואף בלתי צפוי: 3 צריכת החשמל לנפש ירדה בשנת 2003 לרמה של שנת 1994 והחיסכון הממוצע בסקטור הביתי נע סביב 23%.

 

בנסיבות הישראליות, הפעלה של תוכנית הקצאות שכזו, יכולה לדחות בנייה של תחנת כוח חדשה. מדובר בהקצאה של 80%, כמו במקרה הברזילאי, לתקופה מוגבלת של ארבעה חודשים אשר תקיף את כל האוכלוסייה.

 

אימוץ המלצת הבנק העולמי תועיל גם מבחינה כלכלית וסביבתית, הנמדדת בחיסכון בזכות דחיית השקעות של מיליארדי שקלים ומניעת החמרה נוספת באיכות הסביבה.

 

חלוקה צודקת

כל זה מלמד כי ניתן היה לטפל במשבר החשמל בדרך שונה לחלוטין: במקום מסע הפחדה, איומים ומבצע שמנצל את מצוקת העשירונים הנמוכים - יש תוכנית חיסכון חלופית, המתבססת על חלוקה צודקת של מאמץ החיסכון בין כל האזרחים ומחייבת את כולם, כולל השכבות האמידות, לחסוך בעת משבר לאומי.

 

תוכנית זו, שנדחתה על ידי ראשי משק החשמל, יכולה היתה להביא לחסכון של 15%-20%. היא לא נוסחה על ידי גוף קיצוני ושולי אלא על ידי הבנק העולמי, כתוכנית המומלצת לניהול משברים באספקת חשמל. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
יש תונית חלופית שמחייבת את כולם לךחסוך
צילום: shutterstock
מומלצים