שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צרפת: פצוע קל בתקיפה של חנות ליהודים
  על פי כלי תקשורת בצרפת, אדם נפצע באורח קל כשרעולי פנים השליכו בקבוק תבערה לעבר מרכול שמוכר מוצרים כשרים באזור יהודי בסרסל שמצפון לפריז. תושבים סיפרו ל-ynet: "חשבנו שאנחנו בטוחים פה, עכשיו אנחנו בהיסטריה, מפחדים"

  תקרית אלימה נגד קהל יהודי בצרפת. אדם נפצע באורח קל בצהריים (יום ד') בהתקפה על מרכול שמוכר מוצרים כשרים בסרסל, פרבר צפוני של פריז, שבו גרים יהודים רבים. הפצוע, שנפגע בזרועו, פונה לבית החולים עם שלושה בני אדם נוספים שלקו בחרדה. על פי דיווחים בכלי תקשורת בצרפת, שני רעולי פנים לבושים שחור השליכו בקבוק תבערה לעבר החנות של רשת "נאורי מרקט". המניע לתקיפה עדיין לא ברור ולא ידוע על קשר כלשהו בינה לבין פרסום הקריקטורות הלועגות למוחמד בשבועון צרפתי סאטירי.

   

  בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

   

  הכניסה למרכול שנפגע. "היה פיצוץ והמשליכים נמלטו" (צילום: מנחם לדיוב, anachinfos.com) (צילום: מנחם לדיוב, anachinfos.com)
  הכניסה למרכול שנפגע. "היה פיצוץ והמשליכים נמלטו"(צילום: מנחם לדיוב, anachinfos.com)

  תושב בסמוך למקום האירוע. מרכז של יהודים (צילום: מנחם לדיוב, anachinfos.com) (צילום: מנחם לדיוב, anachinfos.com)
  תושב בסמוך למקום האירוע. מרכז של יהודים(צילום: מנחם לדיוב, anachinfos.com)

  "בקבוק תבערה הושלך לעבר החנות", אמר משה כהן-סבן,

  נשיא הקהילות היהודיות באזור. "הרבה בני אדם מגיעים לקנות בתקופה זו כדי להצטייד לקראת יום כיפור בשבוע הבא", הסביר.

    

  מנחם לדיוב, תושב סרסל ובעל האתר היהודי anachinfos, סיפר ל-ynet כי עבר במקום זמן קצר לאחר האירוע. "אנשי משטרה ואיש עזרה ראשונה שהיו שם אמרו לי שיש פצועה אחת". הוא סיפר כי הפיצוץ אירע ברובע שבו מתגוררים יהודים ויש בו מספר חנויות כשרות. "החנות עצמה נמצאת בכניסה לקניון. לאחר זריקת הבקבוקים לא הייתה אש, אלא פיצוץ קטן, ושני האנשים שזרקו אותם הצליחו לברוח".

   

  סרסל, עיר המונה 60 אלף תושבים, נודעת גם בשם "ירושלים הקטנה" בשל המספר הרב של יהודים הגרים בה. רבים מהם הגרו לשם מצפון אפריקה בשנות ה-60 של המאה הקודמת. כהן-סבן, נשיא הקהילות היהודיות באזור, אמר כי אין בסרסל בעיות מיוחדות בין הקהילות השונות אך ציין כי "יש אווירה חזקה של אנטישמיות ברמה הלאומית". לדבריו, "זה יכול להידרדר".

   

  "אנחנו מפחדים לצאת מהבית"

  לדיוב אמר כי במקום נמצאים כעת כוחות משטרה גדולים ואף ראש העיר הגיע. "כולנו בהיסטריה, מפחדים לצאת מהבית. אני בעבודה כרגע ושומע סירנות כל כמה דקות. אנשים בקניון אמרו לי שהם חיכו לזה, כלומר הם ידעו שמשהו כזה יקרה בקרוב".

   

  לדיוב אינו היחיד שמדווח על חשש בקרב היהודים החיים באזור. יוחי שטרית, תושב שגר לא רחוק מהמרכול שהותקף, סיפר כי הגיע למקום כמה דקות לאחר הפיצוץ. הוא אמר כי זו תקרית ראשונה מסוגה בסרסל וקשר בינה לבין הסרט נגד מוחמד, שעורר בשבוע שעבר זעם ואלימות ברחבי העולם המוסלמי.

   

  המרכול שהותקף. "חשבנו שמשהו כזה לא יכול לקרות כאן" (צילום: מנחם לדיוב, anachinfos.com) (צילום: מנחם לדיוב, anachinfos.com)
  המרכול שהותקף. "חשבנו שמשהו כזה לא יכול לקרות כאן"(צילום: מנחם לדיוב, anachinfos.com)

  שוטרים במקום האירוע. "המשטרה לא מנעה" (צילום: מנחם לדיוב, anachinfos.com) (צילום: מנחם לדיוב, anachinfos.com)
  שוטרים במקום האירוע. "המשטרה לא מנעה"(צילום: מנחם לדיוב, anachinfos.com)

   

  שטרית סיפר על התקהלות גדולה של מוסלמים לפני כשבוע בשדרות שאנז אליזה בפריז. "הרבה אנשים קראו 'אללה אכבר' וקראו לשחוט את היהודים. הם התפללו את התפילה שלהם ברחוב, דבר שהוא אסור על פי חוק והמשטרה לא עשתה להם כלום, אז התחלנו לפחד שמשהו כזה יקרה פה".

   

  כעת מעיד שטרית כי תושבי סרסל מפחדים לצאת לרחובות. "חשבנו שאנחנו בטוחים פה ושמשהו כזה לא יכול לקרות, והנה זה קורה והמשטרה לא עושה כלום כדי למנוע את זה". 

   

  קשר לקריקטורות?

  בניגוד לטענות שנשמעות מתושבים, התקשורת בצרפת מדגישה כי לא ידוע על קשר כלשהו בין התקרית לבין המתיחות השוררת סביב פרסום קריקטורות לעגניות בעיתון סאטירי צרפתי. השבועון "שארלי הבדו" פרסם קריקטורות בהשראת הסרט הפופולרי "מחוברים לחיים", שבהן נראה נביא האיסלאם מוחמד ישוב בכיסא גלגלים ונדחף על ידי יהודי חרדי, תחת הכותרת "לא ניתן לגעת בהם" (שמו של הסרט בצרפתית).

   

  שמירה על משרד השבועון "שארלי הבדו" (צילום: AP) (צילום: AP)
  שמירה על משרד השבועון "שארלי הבדו"(צילום: AP)

  הקריקטורה שפורסמה. "אסור ללעוג" (צילום: AFP ) (צילום: AFP )
  הקריקטורה שפורסמה. "אסור ללעוג"(צילום: AFP )

   

  הקריקטורות מותחות ביקורת על הזעם שעורר הסרט "תמימות המוסלמים"

  ברחבי העולם המוסלמי בשבוע שעבר, ועל ניסיונן של ממשלות רבות לרככו. בכמה קריקטורות שפורסמו בתוך העמודים הפנימיים נראה מוחמד עירום. זמן קצר לאחר הפרסום נחסם אתר השבועון הצרפתי לגישת גולשים ואנשיו מסרו כי הוא הותקף על ידי האקרים. 

   

  שר החוץ של צרפת, לורן פביוס, אמר כי הנחה את הדיפלומטים מסביב לעולם לנקוט אמצעי בטיחות ולהתרחק ממקומות שבהם עלולות להתקיים הפגנות. לדבריו, "פרסום הקריקטורה הוא בגדר הוספת שמן למדורה".

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מנחם לדיוב, anachinfos.com
  המרכול שהותקף. "אנשים רבים באים להצטייד לקראת יום כיפור"
  צילום: מנחם לדיוב, anachinfos.com
  מומלצים