שתף קטע נבחר

המחבלים ניצלו מסתננים, נתנאל נהרג ממכת האש

נתנאל יהלומי, בן 20 מנוף איילון, הוא החייל שנהרג בפיגוע בגבול מצרים. מהתחקיר עולה דפוס פעולה חדש: המחבלים עקבו אחרי מסתננים מאפריקה שהגיעו לגבול, וכשחיילי צה"ל עזבו עמדת אבטחה כדי להגיש להם מים - תקפו את החיילים שנותרו מאחור

שעות אחרי הפיגוע הקטלני בגבול ישראל-מצרים שבו נהרג חייל צה"ל, רב"ט נתנאל יהלומי, תמונת האירוע הולכת ומתבהרת. מתחקיר הצבא עד כה עולה כי המחבלים ניצלו את שהותה באזור של קבוצת מסתננים מאפריקה, ואת העובדה שחיילי צה"ל ניגשו לסייע להם. המחבלים הגיחו מאחורי צוק, ומטווח של כ-100 מטרים פתחו באש לעבר חיילי חיל התותחנים שהיו במקום. מהירי בצהריים (יום ו') נהרג רב"ט נתנאל יהלומי, בן 20 מהיישוב נוף איילון, וחייל נוסף נפצע באורח בינוני.

 

מהתחקיר עולה כי המחבלים אספו מודיעין מקדים ועקבו אחרי קבוצת המסתננים האפריקנים, כ-15 במספר. כשהמסתננים הגיעו לגבול, עזבו כמה חיילים את העמדה כדי להגיש להם מים. לפי התחקיר, אז הגיחו המחבלים מקטע נסתר, והתקרבו אל ארבעת הלוחמים שנותרו בנקודה. המחבלים פתחו באש לעברם, הרגו את נתנאל יהלומי ופצעו את חברו. דרגתו של יהלומי הייתה טוראי, ואחרי מותו הוא הועלה לדרגת רב"ט. הוא יובא למנוחות בשעה 01:00 בלילה שבין שבת לראשון, בבית העלמין הצבאי במודיעין.

 

אלוף פיקוד הדרום, טל רוסו, סיפר כי נתנאל יהלומי ז"ל ירה בעצמו לעבר המחבלים. הוא הבטיח לאתר את שולחי המחבלים ו"לבוא איתם חשבון", ואמר כי תחקור האירוע מתבצע במשותף עם מצרים. במערכת הביטחון מעריכים כי את הפיגוע ביצעו פעילי טרור בסיני, הפועלים בהשראת הג'יהאד העולמי. יצוין כי בשל תוואי השטח ההררי באזור, בצדו המערבי של הגבול אין שוטרים מצרים. עבודות הקמת הגדר באזור זה אמורות להסתיים בחודש הבאה.

 

רב"ט נתנאל יהלומי ז"ל עם אביו שמואל ()
רב"ט נתנאל יהלומי ז"ל עם אביו שמואל

 

משפחתו של נתנאל יהלומי ז"ל, אחרי קבלת הבשורה. צולם ביום חול (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
משפחתו של נתנאל יהלומי ז"ל, אחרי קבלת הבשורה. צולם ביום חול(צילום: גיל יוחנן)

 

לפי התחקיר, לוחם חיל התותחנים שנהרג נפגע כבר ממטח האש הראשון של המחבלים. כוח של התותחנים הגיב מיד בירי לעבר המחבלים, והרג אחד מהם. האירוע כולו התרחש באזור הררי בגבול ישראל-מצרים, שבו מתבצעות עבודות להקמת הגדר על פני שטח

באורך של 17 קילומטרים.

 

אחרי תחילת תקרית הירי הגיע למקום כוח גדול מגדוד קרקל, שהיה באזור ועסק בתפיסת מסתננים אפריקנים. מדובר באזור שעדיין מועד לפורענות מבחינת המסתננים החוצים את הגבול, בשל העובדה שבניית הגדר טרם הושלמה בו. הכוח מקרקל פתח באש מקלעים לעבר שני המחבלים הנותרים תוך כדי הסתערות, ופגע בהם. מטען שהיה על גופו של אחד המחבלים התפוצץ, וכתוצאה מפיצוץ זה נפצע חייל נוסף באורח קל עד בינוני. הוא הועבר לניתוח בבית החולים סורוקה.

 

בפיקוד הדרום שיבחו את תגובתם המהירה של הלוחמים מחיל התותחנים ומגדוד קרקל, בפיקודו של קצין צעיר, מפקד המחלקה. לזירה הוקפץ מכיוון דרום כוח מיחידת המסתערבים של מג"ב, שרדף אחרי אחד המחבלים שנמלט - וחיסל אותו. מתחקיר צה"ל עולה כי המחבלים לא התכוונו לבצע חטיפה, משום שלא היו ברשותם אמצעים המעידים.

 

החייל שנפצע בינוני סיפר אחר הצהריים בבית החולים סורוקה להוריו כי עמד ליד רב"ט יהלומי ז"ל, וכי בשלב מסוים נפתחה לעברם אש. הוא סיפר כי הוא וחבריו ראו את המחבל, השיבו אש וניסו לפגוע בו, וכי צעק לחברו שישכב על הרצפה.

 

דובר צה"ל, תת-אלוף יואב (פולי) מרדכי, אמר כי המחבלים נשאו על גופם כלי נשק רבים שכללו קליעים, קלצ'ניקובים, רימונים ואפודי לחימה. "הם באו למסע הרג נרחב מאוד, אבל חוסלו בתוך רבע שעה מרגע תחילת הירי הראשון שלהם". הוא אמר כי המחבלים לבשו בגדים אזרחיים, ושיבח את הכוח שחיסל אותם על נחישותו. מיד לאחר תקרית הירי אמר תת-אלוף מרדכי כי סוכל פיגוע גדול מאוד שאמור היה להתבצע בשטח ישראל.

 

אלוף פיקוד הדרום טל רוסו בזירת הפיגוע (צילום: באדיבות דובר צה"ל) (צילום: באדיבות דובר צה
אלוף פיקוד הדרום טל רוסו בזירת הפיגוע(צילום: באדיבות דובר צה"ל)

 

לזירת האירוע הגיעו מפקד פיקוד הדרום, אלוף טל רוסו, ומפקד עוצבת אדום, תת-אלוף נדב פדן. הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, קיים בצהריים הערכת מצב עם בכירי צה"ל בעקבות הפיגוע. גורמים במצרים אמרו לסוכנות הידיעות AP כי צוות מודיעיני נשלח לישראל כדי לבדוק את גופותיהם של המחבלים ואמור להשיב אותם למצרים לצורך חקירה נוספת. הם ציינו כי כוחות הביטחון של מצרים הגבירו

בעקבות הפיגוע את הכוננות מצדו המצרי של הגבול.

 

העיתון המצרי "אל-יום א-סאבע" דיווח בצהריים מפי גורם ביטחוני בסיני, כי אפשר להניח שהחמושים שביצעו את ההתקפה בגבול הם פעילי ארגון "מועצת השורא של המוג'אהידין" הפועל בסיני או הארגון הפלסטיני "אנסאר בית אל-מקדס". הגורם הוסיף כי מלבד שלושת החמושים שנהרגו, עוד שלושה נפצעו. העיתון המצרי "א-שורוק" דיווח כי בעקבות הפיגוע העלו שלטונות מצרים את הכוננות בגבול לרמת שיא.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפה אילנה קוריאל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההרוג, רב"ט נתנאל יהלומי ז"ל
פינוי החייל הפצוע לבית החולים סורוקה
צילום: הרצל יוסף
אלוף פיקוד הדרום במקום הפיגוע
צילום: באדיבות דובר צה"ל
נשק שנשאו עליהם המחבלים, היום בצהריים
צילום: באדיבות דובר צה"ל
מומלצים