שתף קטע נבחר

פריצת דרך בדרא"מ: אורוגוואי התירה הפלות

מהלך נדיר באמריקה הלטינית והקתולית למדי: אורוגוואי אישרה בצעד היסטורי לבצע הפלות עד לשבוע ה-12. 54% מהתושבים תומכים בכך. נשים הרות יצטרכו להתייצב בפני ועדה שתשכנע אותן לא להפיל, ואז יישלחו הביתה להרהר בהחלטה 5 ימים

הקונגרס באורוגוואי אישר הערב (יום ד') בהצבעה צמודה חוק, ההופך הפלות במדינה לחוקיות כל עוד הן מבוצעות ב-12 השבועות הראשונים להיריון. מדובר בצעד פורץ דרך באמריקה הלטינית הקתולית בעיקרה, והוא מדגיש את נטיותיה הליברליות של המדינה.

 

בחירות בארה"ב 2012 - כל הכתבות של CNN ו-ynet

 

עוד חדשות מהעולם :

 

17 מחברי הסנאט של אורוגוואי הצביעו בעד הצעת החוק, ו-14 התנגדו לה. היא אושרה בבית התחתון של הפרלמנט כבר בחודש שעבר אחרי 14 שעות דיונים. הנשיא, חוסה מוחיקה, לוחם גרילה מהשמאל לשעבר, כבר הבהיר כי ייתן את חתימתו ויאשר את הצעת החוק. במהלך הדיון בסנאט, אמר הסנאטור לואיס גאיו ממפלגת השלטון: "עם החוק הזה, אנחנו מצטרפים לשורות המדינות המפותחות שברובן אימצו עמדה של ליברליזציה, המכירה בכך שהחוקים נגד הפלות אינם מונעים אותן".

 

מפגינים נגד הפלות באורוגוואי, היום (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מפגינים נגד הפלות באורוגוואי, היום(צילום: EPA)

 

באמריקה הלטינית מתגוררת כחצי מהקהילה הקתולית בעולם, והכנסייה מתנגדת להפלות בכל מצב שהוא. אלא

שלאורוגוואי, מדינה שבה 3.2 מיליון תושבים, יש מסורת חזקה של חילוניות. המחוקקים באורוגוואי אישרו הצעת חוק דומה ב-2008, אולם הנשיא דאז טבארה וסקס הטיל עליה וטו. מפלגות אופוזיציה מובילות כבר הבהירו כי ינסו לקדם משאל עם, ולהביא בו לביטול החוק החדש.

 

סקר עדכני שערך מכון הסקרים "סיפרה" הראה כי 52% מאזרחי אורוגוואי סבורים שיש להפוך את ההפלות לחוקיות, ורק 34% מתנגדים לכך. "יש משהו שגוי מאוד כשהמדינה הופכת את ההפלה לקלה יותר מהאימוץ", אמר הסנאטור אלפרדו סולרי מהאופוזיציה. "הפלה אינה הליך רפואי. מטרתה לא לשמור על בריאותו של המטופל. להפך, היא גורמת נזק בלתי הפיך לעובר ופוגעת גם באשה ההרה".

 

הומואים בצבא וזכות למות

לפי החוק שהיה קיים עד היום, הפלות באורוגוואי אינן חוקיות למעט בכמה מקרים, כמו למשל אונס או כשנשקפת סכנה לבריאותה של האם. מחוקקים התומכים בהפיכת ההפלות לחוקיות נאלצו לעשות ויתורים כדי לגייס את הרוב הדרוש בקונגרס על מנת לקדם את החקיקה.

 

הסנאט של אורוגוואי מצביע, הערב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הסנאט של אורוגוואי מצביע, הערב(צילום: AFP)

 

לפי החוק החדש, לאשה מותר להפסיק את הריונה במהלך 12 השבועות הראשונים, אולם היא חייבת להיפגש עם צוות של

מומחי בריאות, שלפי החוק צריכים לעודד אותה שלא לבצע הפלה. לאחר מכן תידרש האשה להרהר שוב בהחלטתה במשך חמישה ימים.

 

המדינות היחידות האחרות באמריקה הלטינית שבהן מותר לנשים לעבור הפלה במהלך היריון רגיל הן קובה שהשלטון בה

קומוניסטי והקולוניה הבריטית לשעבר גיאנה. במכסיקו סיטי מותר גם כן לבצע הפלה ב-12 השבועות הראשונים להיריון.

 

אורוגוואי, נזכיר, הייתה המדינה הראשונה באמריקה הלטינית שהתירה איחודים אזרחיים לזוגות חד-מיניים, והעניקה להם זכויות זהות לאלה של זוגות נשואים הטרוסקסואליים. היא גם מאפשרת להומואים לשרת בצבא ולחולים סופניים לסרב לקבל טיפול רפואי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מצטרפים למדינות המופתחות". הסנאט באורוגוואי
צילום: AFP
מומלצים