שתף קטע נבחר

אהבה, תאונה, איום ומוות. כל הדרך לטרגדיה

הם הכירו בבית ספר רחוק מהבית. מהר מאוד היא נכנסה להריון. מה קרה בימים שלפני הלילה הנורא, עם האקדח של אבא, הנסיעה ליער, התאונה והתקרית עם המתנדבים החמושים? הוא נקבר, היא תנסה להמשיך בחיים אחרי שהתחננה: "אל תהרוג אותי". זהו הסיפור הטראגי על רז אטיאס וחברתו

"כמו רומיאו ויוליה". הם היו זוג טרי, אהבה צעירה של סוף התיכון ולפני הצבא. החברים שמחו בשבילם. ואז משהו השתבש, תקלה אחת קטנה שהולידה הריון וסיבכה את רז אטיאס והחברה שלו במחשבות מבלבלות ונוראיות. המחשבות הפכו למעשים, ונגמרו במוות. אבל האירועים שבסופם ירו מתנדבי משטרה ברז, שאיים להתאבד עם חברתו, מעלים הרבה שאלות. כולן זועקות: איך קרה שבסוף הסיפור נער מאוהב מוטל לפנות בוקר עם כדור בראש בכביש מהיר?

 

עוד על הירי הלילי ליד בית-שמש:

 

הטרגדיה עוד טרייה, בקושי התייבשה האדמה מעל קברו של רז בפתח תקווה. ביממה שאחרי, ניסו הקרובים ההמומים משתי המשפחות - של נער שלא יחזור עוד הביתה ושל נערה שניצלה, אבל שכל חייה יעמדו בצל אירוע נורא - לשחזר את הימים והשעות הגורליות. למשטרה גרסה משלה. בהמשך יתברר כנראה בדיוק מה קרה באותן דקות של תקרית הירי. נערה אחת, מוכת גורל ובת מזל בעת ובעונה אחת, יודעת כנראה יותר מכולם, ועדיין לא סיפרה כמעט דבר. ובכל זאת, לפי עדויות המעורבים בסיפור ניתן לתאר את שרשרת ההתרחשויות ולנסות להבין את הדרך לסוף העצוב.

 

ההיכרות

רז מפתח תקווה והחברה למדו באותו מוסד חינוכי בצפון הארץ. הוא מחזור אחד מעליה. ילד מצחיק, עם לב זהב, רציני ומשקיע, מעידים הקרובים והחברים. ביוני סיים רז את הלימודים, לקראת גיוס. דודו סיפר שרצה להגיע לשייטת, ולפי אמו ריקי ביום ראשון אמור היה לקבל חוות דעת לגבי ניתוח שעבר כדי לקבוע את הפרופיל הצבאי.

 

לפני כמה שבועות הם התחילו לצאת. רז גם התארח לשבת בבית חברתו בירושלים. "ילד חברותי ומקסים", תיארה אמהּ. לפני כשבוע אושפזה הנערה בבית חולים בצפון בשל כאבי בטן. אז גם התברר שהיא בהריון, אבל משפחתה לא ידעה. רז ביקש לנסוע לבקר אותה, וכשהוריו סירבו, התוודה בפני אמו שחברתו בהריון. היא שכנעה אותו שכדאי שתבוא גם. ריקי אטיאס שוחחה עם השניים בבית החולים על האפשרות לעבור הפלה, ולדבריה אנשי עמותת "אפרת" המתנגדים להפלות היו שם וניסו גם כן להשפיע על הנערה.

 

ביום רביעי באו רז וחברתו לביקור בבית הספר, שם המשיכו ללמוד חלק מחבריו לשכבה. "הוא היה פה אצלי במשרד, כולנו חייכנו, הוא אמר שהכול בסדר, לא הראה סימנים", סיפר המנהל, שאמר כי למיטב ידיעתו הקשר הרומנטי בין השניים החל לפני חודש: "רז היה מטובי בנינו, וגם הנערה לא תלמידה בעייתית".

 

באותו יום השבוע ניסתה אמו של רז לתפוס את השניים. הם לא ענו. היא נסעה שוב לבית החולים, "וכשהגעתי התברר לי שהם שוחררו. לקחתי את שניהם באוטו, אותה הורדנו בפנימייה ואני ורז עוד ישבנו ואכלנו ביחד. חזרנו הביתה, הוא הסתגר בחדר, לא לחצנו עליו", סיפרה ריקי. לפי קרוביה של הנערה וגם לדברי מנהל המוסד החינוכי, שדיבר על "סיפור כמו רומיאו ויוליה", הוריו של רז התנגדו להמשך הקשר בין השניים. המחשבות המשיכו להתרוצץ בראשיהם של רז וחברתו ולא הרפו.

 

ההודעה

למחרת, ביום חמישי, ריקי אטיאס חזרה מהעבודה לבית שבפתח תקווה בסביבות 9 בערב. בעלה, רב-סרן עופר אטיאס, סיפר לה שרז יצא עם חברים לחוף הצוק בתל-אביב. "הבנתי שזה טוב, שככה הוא ישתחרר מהמועקה". היא לא ידעה שזה לא היה באמת היעד של רז, וששעתיים לפני כן הוא שלח מייל שנוסח בקור רוח מצמרר לחדשות ערוץ 2, תחת הכותרת "התאבדות כפולה":

 

"בשעות הערב היום בתאריך 18.10.12 יתאבדו זוג צעירים באחת מהחורשות בדרך. נקודות ציון יישלחו על ידי הפייסבוק דרך הצ'ק אין שלי. בהצלחה בסיקור, מקווה שתמצאו אותנו. נשאיר מכתב בשולחן העבודה במחשב בבית ואשמח אם תודיעו על כך ותעזרו למשפחות. תודה. המספר שגוי, ובבקשה אל תנסו לעצור בעדנו".

 

פרט למילים אלה, הותיר אחריו רז מכתב בביתו, ובו כתב: "אני מקווה שתבינו אותי ותסלחו לי". המכתב לא היה האור האדום היחיד - החוקרים מספרים כי בעדותה אמרה הנערה שסיפרה לחברותיה שהיא ורז רוצים להתאבד יחד.

 

קברו של רז. שלח מכתב: "הערב תהיה התאבדות" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
קברו של רז. שלח מכתב: "הערב תהיה התאבדות"(צילום: מוטי קמחי)
 

רז אטיאס. "חשבתי שהפגישה עם החברים תשחרר את המועקה" ()
רז אטיאס. "חשבתי שהפגישה עם החברים תשחרר את המועקה"

 

אמו של רז אטיאס, ריקי. הנערה סיפרה: "הוא אסף אותי כדי למות" (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
אמו של רז אטיאס, ריקי. הנערה סיפרה: "הוא אסף אותי כדי למות"(צילום: עופר עמרם)

 

עד כמה היה מתואם עם חברתו, והאם ההודעה הייתה מעין אזהרה אחרונה שטומנת בחובה ציפייה שמישהו יעצור בעדו? על השאלות הללו בינתיים אין תשובה. "ההחלטה לשים קץ לחייהם הייתה כנראה של רז והיא תמכה בו", טוענת אמה של הנערה. "הוא נכנס למצוקה שלא ידע איך לצאת ממנה". לדברי גורמים המעורים בחקירה, החברה סיפרה ש"הוא אסף אותי כדי למות".

 

הנסיעה

כשרז יצא מהבית הוא לקח איתו את האקדח שאביו החזיק במסגרת תפקידו הצבאי. כלי הנשק הוחזק מתחת לכרית. הוא נסע ברכב של ההורים. אחרי שההודעה על ההתאבדות הצפויה הועברה למשטרה, שוטרים פתחו בסריקות אחרי הרכב ואיכנו את הטלפון הנייד שלו. "קיבלנו שיחת טלפון שבה נאמר לנו שיש שוטרים בפתח הבית", תיארה ריקי אטיאס. "פתחנו את הדלת, ואז הם סיפרו לנו על המכתב שרז שלח. דיברנו עם חברים שלו כדי לאתר אותו. התקשרתי גם לחברה שלו, והיא נשבעה לי שהוא לא איתה ולא בירושלים".

 

לדברי האם, לאחר מכן היא שוחחה עם רז בטלפון במשך 20 דקות והרגיעה אותו, והוא אמר לה שהכול בסדר ושהוא בדרך הביתה. רז שוחח גם עם חבריו, והם קבעו להיפגש איתו בחוף הצוק, כפי שתכננו קודם לכן. "ביקשתי מהמשטרה שלא יעשו דבר, ושיתנו לו לפגוש את החברים", סיפרה ריקי, "אמרתי שנרגיע אותו. סיכמנו עם המשטרה ששני חברים ייסעו לפגוש אותו, ושברכב יהיה שוטר סמוי שבעת הפגישה יתפוס את רז וישתלט עליו". במשטרה הכחישו שהיה סיכום עם המשפחה.

 

אביב צור, חברו של רז מילדות, קבע איתו בחוף. הוא התקשר אליו גם בערב, "ובשיחה הייתה שותפה המשטרה. את הדברים האחרונים שאמרנו אשמור לעצמי. דיברנו בסביבות 11 וחצי בלילה, ואני חיכיתי שיגיע. הוא היה הכי רגוע שיש, וניסה להרגיע אותי ואת ההורים שלו, כי בסופו של דבר הוא לא רצה להגיע למקום שבו הוא נמצא".

 

גם אמה של הנערה הייתה איתם על הקו בשעות הגורליות, אחרי שלדבריה בתה יצאה עם רז מהבית בסביבות 23:30. "כשהודיעו לי שהם באמצע סוג של בריחה התקשרתי אליהם ואמרתי להם לבוא ושאנחנו נעשה את הכול ביחד. התקשרתי אליהם ואמרתי לילדה שלי, בואי הביתה, אני אטפל בהכול, אנחנו נסדר לכם הכול. כשהם היו בדרך חזרה אליי הכול הסתבך בתאונה".

 

התאונה

רז וחברתו עצרו בסביבות 1:00 ביער ליד בית שמש. שם הוא ירה באוויר, כנראה כדי לנסות את האקדח. הם היו יכולים להתאבד שם, ולא עשו זאת, אלא חזרו למכונית והמשיכו לנסוע בכביש 395 לכיוון בית שמש. רז, שהיה נסער, נסע במהירות והתנגש במעקה בטיחות. אמו מתחה ביקורת על השוטרים שהציבו לטענתה מחסומים שגרמו לו להיבהל, ואולם לגרסת המשטרה לא הוצב אף מחסום.

 

חוליית מתנדבי משטרה שסרקה באזור הבחינה ברכב שהתנגש במעקה, לפי המשטרה בלי לדעת שבתוכו נמצאים בני הזוג שאחריהם חיפשו. ואז התחילו דקות הדרמה הקטלנית. לדברי גורמים במשטרה, רז לקח את האקדח, הצמיד אליו את חברתו כשהם ישובים במכונית וכיוון את האקדח לראשה.

 

"אל תירה בי, אני לא רוצה למות", זעקה הנערה. לדברי אמה, היא ניסתה להניא אותו מלהתאבד "ופשוט התחננה בפניו. וזה מה שרז עשה. היא הורידה את הראש למטה והוא פנה עם הנשק לכיוון השוטרים".

 

לפי החקירה, בשלב זה ירה רז לעבר המתנדבים. אחד מהם נפצע קל בראשו ונפל. בתגובה, השיבו חבריו באש לעבר הרכב - בזמן שחברתו של רז עוד לצדו במכונית. תוך כדי הירי הנערה חילצה את עצמה מהרכב, כנראה בעזרת המתנדבים.

 

"האירוע כולו נמשך דקות ספורות והירי התבצע ממטרים בודדים. בנסיבות כאלו אין זמן להביא צוות למשא ומתן, מה עוד שהמתנדבים לא ידעו בתחילה שמדובר בצעיר ובצעירה שהם מחפשים", אמרו במשטרה. גורמים שהיו בזירה סיפרו כי לעבר פלג גופו העליון של הצעיר נורו מספר רב של כדורים. שניים פגעו - בראש ובחזה. מותו נקבע במקום.

 

האחריות

"איך ירו לו בראש?" תהו אחר כך במשפחה האבלה לאחר שזיהו את גופתו של רז. גם שאלה זו תעלה כנראה בתחקיר המשטרתי ובבדיקת המחלקה לחקירות שוטרים. "אנחנו יודעים שהילד היה בדרך הביתה. הוא היה במצוקה. המשטרה הייתה צריכה לחכות שההורים יגיעו ויפגשו אותו. ריססו את הרכב ביריות". במשטרה התעקשו שלעבר אטיאס עצמו נורו שני קליעים.

 

חברו אביב צור סבור שהתנהלות המשטרה מולו ומול משפחתו של רז הייתה טובה בסך הכול: "הדבר היחידי שצריך היה להשתנות הוא שהיו צריכים לתת לו נתיב הגעה, לעשות מבצע שבסופו הוא יגיע אלינו. אם זה היה מצליח, יכולתי לתת לו את התקווה. חיכיתי לו במקום שאליו הוא אמור היה להגיע, אבל הוא לא הגיע אליו".

 

הנערה, שאושפזה אמש בבית חולים בירושלים, חזרה היום לחיק משפחתה כדי לנסות להתחיל להתאושש מהטראומה הבלתי נתפסת כמעט. "היא ביקשה ממני להעביר מסר להורים של רז - קחו את האחריות על עצמכם", סיפרה אמה, בעוד במשפחת אטיאס בפתח תקווה אבלים על הנער. "נשק לא משאירים בהפקר. זה קרה לרז, זה יכול לקרות לכל ילד אחר, זה כמעט קרה לבת שלי".

 

במהלך סוף השבוע, הגיבה המשטרה לטענות ומסרה כי "צוות המתנדבים פגש באקראי ברכב לאחר תאונה עצמית בכביש, שאותה ביצע המנוח. המתנדבים חשו לעזרתו אך משהתקרבו אל הרכב שלף המנוח אקדח, החזיק בחברתו כבת ערובה, ירה לעבר המתנדבים ואף פצע אחד מהם בראשו, בעקבות כך ירו בו המתנדבים שני כדורים בלבד".

 

זה מה שנשאר. תגובות לסטטוס הזוגיות בפייסבוק  ()
זה מה שנשאר. תגובות לסטטוס הזוגיות בפייסבוק

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך עמוד הפייסבוק של רז אטיאס
מודעת אבל בפתח ביתו של אטיאס
צילום: מוטי קמחי
צילום: עופר עמרם
ריקי, אמו של אטיאס
צילום: עופר עמרם
מומלצים