שתף קטע נבחר

צילום: עופר עמרם, אוהד צויגנברג, חיים צח, עידו ארז

ח"כ רוחמה אברהם פורשת: לא תרוץ בקדימה

חברת הכנסת הודיעה למופז שלא תרוץ: "בכנסת קשה להתבטא ולאתגר את הממשלה. אתמקד בעשייה ציבורית מסוג אחר"

ח"כ רוחמה אברהם הודיעה אמש (ב') ליו"ר קדימה, שאול מופז, כי לא תתמודד בבחירות הקרובות ולא תכהן כחברת כנסת בכנסת ה-19. עזיבתה של אחת הדמויות הבולטות מצטרפת לשורת עזיבות מהמפלגה, שלפי הסקרים צפויה לאבד את רוב כוחה.

 

 

אברהם, שמכהנת בתפקידים ציבוריים זה 20 שנה, הבהירה בהודעתה כי תפנה לאפיקים חדשים בזירה הציבורית שאינם במסגרת המרוץ לכנסת. "לאחר כעשור שבו שימשתי כחברת כנסת וכשרה, אני חשה רצון לקחת פסק זמן מהכהונה בכנסת ולהתמקד בעשייה ציבורית מסוג אחר", אמרה.

 

רוחמה אברהם. אחת ממייסדי קדימה עם אריק שרון (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
רוחמה אברהם. אחת ממייסדי קדימה עם אריק שרון(צילום: גיל יוחנן)

 

את דרכה הפוליטית החלה אברהם כראש לשכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בשנים 1999-1993 ולאחר מכן נבחרה לכנסת ה-16 מטעם הליכוד וכיהנה כממלאת מקום שר הפנים. בסוף שנת 2005 הייתה לאחת ממייסדי קדימה יחד עם ראש הממשלה דאז, אריאל שרון. אברהם כיהנה בממשלות קדימה כשרת התיירות, השרה המקשרת בין הכנסת והממשלה והשרה הממונה על חגיגות ה-60 לישראל.

 

בכנסת הנוכחית כיהנה אברהם כסגנית יו"ר הכנסת, יו"ר השדולה לעסקים קטנים, ולאחר מכן רכזת האופוזיציה בוועדת הכספים. היא קידמה שורה של הצעות חוק חברתיות עוד לפני שפרצה המחאה בקיץ 2011 - בהן ארוחה חמה לכל תלמיד והקמת מועצה לביטחון תזונתי (בשיתוף עם שר הרווחה משה כחלון), על מנת שהטיפול במשפחות רעבות יועבר לאחריות המדינה במקום עמותות הסיוע.

 

הוועדה המסדרת שצפויה לקום בקרוב בקדימה ולהרכיב את הרשימה לכנסת, הייתה אמורה על פי ההערכות לשבץ את אברהם בצמרת. ובכל זאת, היא העדיפה לפרוש.

 

"החלטתי לקחת פסק זמן מהכהונה בכנסת ולחפש דרך אחרת ושונה לממש את תפיסות עולמי במרחב הציבורי", הסבירה אברהם את החלטתה. "הכנסת אינה ממצה את יכולותיה בתחום שינוי המדיניות החברתית.

 הרוב הממשלתי האוטומטי והחסימה המבנית של

כל ניסיון לאתגר את הממשלה בחקיקה מהותית - מקשים על המחוקק הישראלי לבוא לידי ביטוי קונסטרוקטיבי".

 

אברהם אומרת כי החלטתה לקחת פסק זמן מהכנסת אינה קשורה למצבה הקשה של קדימה בסקרים: "מוקדם מדי לצפות מה יהיה בתום מערכת הבחירות", הסבירה. "קדימה היא מפלגת מרכז ומורכבת מנבחרת של חברי הכנסת הטובים והמנוסים ביותר בזירה הפוליטית בישראל וככזו ברור שיש לה זכות קיום כמפלגה גדולה, מובילה ומשפיעה. ברמה האישית, זכיתי לכהן בכנסת במשך עשור מרתק ומלא אתגרים. אני מאמינה בעשייה ציבורית ממשית שתוכל להביא את יכולות הביצוע שלי לידי ביטוי".

 

בתקופה האחרונה הודיעו כמה חברי כנסת על עזיבתם את המפלגה, האחרון שבהם היה ח"כ אריה ביבי, שירוץ בליכוד. חברי כנסת אחרים ממתינים להכרעתם של אהוד אולמרט וציפי לבני, אם להתמודד בבחירות כדי לנסות לגבור על נתניהו והליכוד, ובאיזו מסגרת.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
רוחמה אברהם. "פסק זמן"
צילום: גיל יוחנן
מופז. עוד עזיבה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים