שתף קטע נבחר

דו"ח אדמונד לוי - נשק לשונאי ישראל

כשם שממשלת ישראל לא תוכל לשכנע את העולם שכדור הארץ שטוח, כך לא תוכל לבסס את הנרטיב שעליו מבוסס דו"ח המאחזים. הוא מסכן את עתידה כמדינה יהודית-דמוקרטית

לרגע נדמה היה שדו"ח השופט אדמונד לוי אופסן על מדף השימורים של ראש ממשלת ישראל במקומו הראוי, והנה אנו מתבשרים כי חלקים ממנו אולי יעלו לאישור הממשלה. אימוץ כל או חלק מהמלצות הדו״ח מסוכן לעתיד ישראל. יש בהן כדי לדרדר אותנו במסלול תלול לעבר מדינה אחת, שתהיה או לא דמוקרטית, או, לא יהודית, ויש בהן כדי לפגוע במעמד ישראל בעולם.

 

כמי שמלווה את השיח על ישראל בזירה הבינלאומית אני יודע כי ישראל זקוקה לידידים. אני רואה בבהירות היכן ניתן בידינו לייצר קונצנזוס ושותפויות חוצות גבולות לתמיכה בישראל ומהם גבולות הגזרה בתוכם ישראל יכולה לנוע. מסקנות דו"ח לוי חוצות את הגבולות הללו. קביעתו של השופט לוי על חוקיות המאחזים והזכות החוקית להתיישבות בגדה, מייצרת פער בלתי נתפש בין הקונצנזוס העולמי לבין ישראל. ולכן, במידה וממשלת ישראל תאמץ את המלצותיו, היא תעבור שלב נוסף בהתנתקות מהמיינסטרים העולמי.

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

מה עובר על הביטוח הלאומי? / אמנון פורטוגלי

מי מפחד מעימות? / יוני כהן-אידוב

 

כדי לגייס את העולם לתמיכה בזכותה של ישראל על ירושלים ובהתנגדותה להחזרת פליטים לתוך שטחיה, ישראל צריכה, כפי שעשתה בעשרות השנים האחרונות, לשחק בגבולות המסגרת המקובלים בעולם - קווי 67, החלטת האו"ם 242 וחילופי שטחים.

 

כשם שממשלת ישראל לא תוכל לשכנע את העולם שכדור הארץ שטוח, כך היא לא תצליח לבסס נרטיב עצמי המנותק מהתפישות הבינלאומיות, בעיקר כשאלה מבוטאות בבהירות ע״י ידידותיה הגדולות כמו ארה"ב, גרמניה וקנדה. התפישה המקבלת ביטוי בדו"ח לוי תקשה על ישראל ועל מגיני המולדת היהודית (כמו הארגון שאני מייצג) להתמודד מול שונאיה ומתקיפיה. אל לנו לתת נשק בידם.

 

אבל חשוב מכך, המלצות ועדת לוי מסכנות את עתיד ישראל כמדינה יהודית-דמוקרטית. כשדולה יהודית-אמריקנית פרו-ישראלית, אנו פועלים בארצות הברית על מנת לחזק את ישראל ולסייע בידיה לבצר את עתידה כמדינה יהודית-דמוקרטית, יש לכך רק דרך אחת והיא עוברת דרך פתרון שתי מדינות.

 

הימים הם ימי בחירות בארה"ב ובישראל. בארה"ב אנחנו עוקבים בדאגה בשימוש שעושים פוליטיקאים אמריקנים בישראל ככלי לניגוח פוליטי. אנו פועלים כדי שהתמיכה בישראל תישאר כפי שהייתה בעבר, נושא שאינו במחלוקת בפוליטיקה האמריקנית.

 

בישראל, חודשי ההתכוננות לבחירות ילוו בקולות רבים שינסו ללבות את האש, כפי שעושים פוליטיקאים ימניים כשהם מקדמים את המלצות דו"ח ועדת לוי. כמו בארה"ב גם בישראל אל לרוח הבחירות לסכן את מעמדה של ישראל בעולם ואת עתידה של ישראל כמדינה יהודית דמוקרטית. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אשר מבין היטב את הזירה הבינלאומית, יודע שמבחינת העולם - אימוץ הדו"ח הוא למעשה אימוץ עמדות הקיצונים על חשבון המתונים ולכן כל שימוש פרקטי בדו"ח יביא לנזק עצום למולדת האחת והיחידה שלנו.

 

במקום לקדם רעיונות להכשרת המאחזים והרחבת ההתנחלויות ביהודה ושומרון, הבוחרים הישראלים ותומכי ישראל בעולם צריכים לראות מנהיגות ישראלית אמיצה, שתציג יוזמה לקידום שלום ותיתן מענה לשינויים העצומים שבפתח ולאתגרים הגלומים בהם.

 

הכותב הוא נשיא ג'יי סטריט

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המאחז מגרון לפני פינויו. מתרחקים מהעולם
צילום: רויטרס
מקשים על הגנת ישראל. ג'רמי בן עמי
מומלצים