שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  תחנת הכוח הפרטית הגדולה בארץ יוצאת לדרך
  סוכמו פרטי ההסכם לליווי פיננסי ומימון הקמת תחנת הכוח של דליה אנרגיות בסך 3.2 מיליארד שקל. התחנה, שצפוייה לייצר כ-870 מגה-וואט החל מ-2015, תוקם ותתופעל על ידי התאגיד הבינל' אלסטום ובאמצעות גז טבעי שיסופק ממאגר תמר

  בשורות טובות למשק החשמל: אמש (ד') סוכמו פרטי ההסכם לליווי פיננסי ומימון הקמת תחנת הכוח של דליה אנרגיות באזור צפית שבדרום השפלה. בכך חל שלב נוסף בהתקדמות תחנת הכוח הפרטית הגדולה בארץ, שאמורה להתחיל לפעול ב-2015.

   

   

  היקף המימון לתחנה כפי שסוכם על ידי קבוצת המממנים, בנק לאומי ותאגידי הביטוח והפנסיה, עומד על כ-3.2 מיליארד שקל. בעלי המניות בדליה אנרגיות התחייבו להעמיד למיזם מימון עצמי בסכום המגיע לכ-20% מעלותו הכוללת. את הגיוס הובילו לאומי פרטנרס, זרוע הבנקאות להשקעות של קבוצת לאומי, וקרן תשתיות לישראל.

   

  חלקו של בנק לאומי במימון עומד על 830 מיליון שקל, כולל חברת הבת - לאומי פרטנרס. תאגיד קרנות הפנסיה הוותיקות עמיתים, וחברות הביטוח הראל, כלל ובית ההשקעות פסגות – הקצו 500 מיליון שקל כל אחד. חלקה של מנורה-מבטחים עומד על 400 מיליון שקל וחברת הביטוח מגדל הקצתה 200 מיליון שקל.

   

  נכס אסטרטגי

  תחנת הכוח של דליה אנרגיות נחשבת לנכס אסטרטגי של משק החשמל, מאחר שבתוך 3 שנים היא עתידה להוסיף כ-870 מגה-וואט לכושר הייצור הלאומי. מדובר בהיקף ייצור של כ-7% משיא הביקוש לחשמל שנרשם החודש, ושבלעדיו יתקשה משק החשמל לספק את צרכי המדינה בעוד כשנתיים וחצי.

   

  התחנה תוקם ותתופעל על ידי התאגיד הבינלאומי אלסטום, מולו נחתם הסכם בנייה ותחזוקה בהיקף של כמיליארד שקל. היא תופעל באמצעות גז טבעי שיסופק ממאגר תמר, לאחר שדליה אנרגיות חתמה על חוזה רכש מול שותפות תמר, לכ-24 מיליארד מ"ק במשך 17 שנה ובהיקף של עד חמישה מיליארד דולר.

   

  עבודות התשתית להקמת התחנה כבר החלו באזור קריית מלאכי ועל פי בנק לאומי, סגירת הסכם המימון במועד הזה צפויה לאפשר את תחילת הפעלת תחנת הכוח במועד.

   

  איתן מאיר, מנכ"ל דליה אנרגיות, מסר כי "חתימת ההסכם הינה הישורת האחרונה לקראת הקמתה של תחנת הכוח דליה כפרויקט לאומי. אנו רואים בהסכם, צעד משמעותי המקדם פתיחת משק החשמל בישראל לתחרות וליכולת מוגברת של ייצור חשמל שכה חסר במשק האנרגיה הישראלי".

   

  בעלי המניות בדליה אנרגיות הם משק אנרגיה בע"מ (חברה בבעלות הקיבוצים והמושבים), המחזיקה ב-47.7% ממניות דליה, חירם אפסילון בע"מ (חברה בבעלות משותפת של חירם לנדאו וסיגמא אפסילון) המחזיקה ב-25.6% ממניות דליה, קרן תשתיות ישראל, המחזיקה ב-20% ממניות דליה, אס.איי.אינט גרופ (6.7%).

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים