שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

אחרי הבחירות: שיא של נשים בסנאט האמריקני

אמריקה בחרה אתמול לא רק נשיא, אלא גם שליש מהסנאט. התוצאה: 20 מתוך 100 החברים בבית העליון של הקונגרס האמריקני הקרוב יהיו נשים. ב-1992, "שנת הנשים", כיהנו רק שבע סנאטוריות. בנציגות הטריות: פרופסור מהרווארד והלסבית המוצהרת הראשונה. כל נציגות ניו המפשייר הן נשים

מערכת הבחירות בארה"ב שייכת לנשים. הן שדאגו להשאיר את הנשיא ברק אובמה בבית הלבן, והן גם רושמות מספר שיא של סנאטוריות – 20 מתוך 100 אנשי הסנאט יהיו נשים, עם השבעת חברי הקונגרס החדשים, בינואר. זאת, לנוכח העובדה שכל הסנאטוריות המכהנות שעמדו לבחירה הצליחו להיבחר שוב במדינותיהן, וכמה נציגות החליפו נציגים ושתי נציגות במדינותיהם: מסצ'וסטס, ויסקונסין, נברסקה, הוואי וצפון דקוטה. מבחינה פוליטית, הדמוקרטים בסנאט התחזקו, עם 53 צירים דמוקרטים, 45 רפובליקנים ושני עצמאים. לעומת ארה"ב, בישראל מכהנות כיום 23 חברות כנסת, שמהוות כ-17 אחוזים מבית המחוקקים.

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

 

 

וורן במסע הבחירות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
וורן במסע הבחירות(צילום: רויטרס)


בולדווין מול טומי תומפסון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בולדווין מול טומי תומפסון(צילום: רויטרס)


תומכות של בולדווין חוגגות את ניצחונה (צילום: AP) (צילום: AP)
תומכות של בולדווין חוגגות את ניצחונה(צילום: AP)

 

מספרן של הנשים עלה ל-20 לאחר ההכרזה הערב כי הדמוקרטית היידי הייתקמפ צפויה לזכות במרוץ במדינתה, צפון דקוטה. ניו המפשייר הפכה למדינה הראשונה שכל נציגיה לגבעת הקפיטול הן נשים - שתי סנאטוריות ומליל אמש גם שתי נציגות בבית הנבחרים. הסנאטוריות הן הרפובליקנית קלי איוט והדמוקרטית ג'ין שאהין, ונציגות בית הנבחרים הן הדמוקרטיות אן מקלייר קאסטר וקרול שיה-פורטר. אגב, גם למשרת מושלת המדינה נבחרה הלילה אישה – מגי חסן.

 

את הקרב על הסנאט הובילה פרופסור למשפטים מאוניברסיטת הרווארד היוקרתית – אליזבת וורן,

מי ששירתה כיועצת לאובמה, לאחר שהדיחה את הסנאטור סקוט בראון ממסצ'וסטס, באחת ההתמודדויות הנצפות ביותר. בראון החליף ב-2010 את הסנאטור המנוח טד קנדי, בבחירות מיוחדות לאחר מותו. וורן עשתה גם היסטוריה מקומית כשהפכה לאישה הראשונה הנבחרת לסנאט מטעם מדינת מסצ'וסטס.

 

תמי בולדווין מוויסקונסין הפכה ללסבית המוצהרת הראשונה שתשב בסנאט לאחר ניצחון על טומי תומפסון, מושל המדינה לשעבר ושר בממשל ג'ורג' בוש הבן. קלייר מקסקייל ממיזורי חוזרת לקדנציה שנייה לאחר שטוד אייקן הצהיר בראיון על "אונס לגיטימי".

 

לבולדווין, שממוקמת בצד הליברלי יותר של המפה הפוליטית, היסטוריה של התבטאויות בעייתיות מבחינת ישראל. גורמים דמוקרטיים הרגיעו באחרונה ואמרו שבולדווין תומכת בעניין הישראלי. אולם, מחוז הבחירה שאותו שירתה בבית הנבחרים הוא בעל אוריינטציה שמאלנית מאוד וחיה בו קהילה ערבית גדולה.

 

העובדה שנשים יהוו חמישית מהסנאט היא שינוי משמעותי מלפני 20 שנים. 1992 זכורה כ"שנה של הנשים" לנוכח כהונתן של שבע נשים בסנאט. כעת שיעורן של הנשים בסנאט, שמורכב משני נציגים מכל מדינה בארה"ב, גבוה משיעורן בבית הנבחרים הנוכחי (16.8 אחוזים). החלוקה בבית הנבחרים נועדה לייצג אזורי בחירה בהתאם לגודל האוכלוסייה. קליפורניה, למשל, משגרת 53 צירים מאחר שהיא מדינת ענק, ואילו דלאוור הננסית, שניתן לחצותה מדרום לצפון בתוך רבע שעה, שולחת נציג אחד בלבד.

 

אובמה צריך להודות

לנשים היה תפקיד מכריע גם בבחירתו המחודשת של הנשיא אובמה. רוב הגברים הלבנים מצביעים באופן מסורתי למועמדים הרפובליקנים והנשים לדמוקרטים. לאחר ירידה בתמיכה הנשית בעקבות העימות הראשון, שב אובמה ורכש את אמונן ובליל הבחירות הוא זכה ליתרון של 12 אחוזים על פני יריבו מיט רומני בתמיכה הנשית – 55 אחוזים לעומת 43 אחוזים – וזה מה שהעניק לו את הניצחון.

 

כמו הגברים, גם את הנשים המצביעות העסיקה בעיקר הכלכלה. אבל הודות למועמדים הסופר-שמרנים ממיזורי ומאינדיאנה למשל, עלה נושא ההפלות לכותרות. בנוסף, הנשיא אובמה הדגיש שוב ושוב

בנאומיו את הצורך להשוות את שכרן של הנשים לזה של הגברים. וכל הנושאים הללו שהיו שוליים לעומת נושא הכלכלה, יצירת מקומות עבודה והקטנת הגירעון, חדרו למרכז הוויכוח בקמפיין.

 

רומני נחשב בסקרים למי שמסוגל לטפל טוב יותר בכלכלה, אבל הנשים האמריקניות לא סמכו עליו, וכפי שעלה מסקר של סוכנות רויטרס, רובן העריכו שאובמה הוא נציג אמיתי של מעמד הביניים. ככל הנראה, גם ההערה של רומני על "קלסרים מלאים בנשים" בעימות השני לא העלתה את קרנו בעיניהן.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נשים חוגגות את היבחרה של בולדווין לסנאט
צילום: AFP
תמי בולדווין, סנאטורית לסבית ראשונה
צילום: רויטרס
פרופ' אליזבת וורן
צילום: AP
מקסקייל ניצחה את אייקן
צילום: AP
מומלצים