שתף קטע נבחר

אולמרט: נתניהו שבר את הכללים עם ארה"ב

אחרי הניצחון של אובמה, רה"מ לשעבר דיבר עם יהודי ניו יורק: "אני לא בטוח שיש לראש הממשלה שלנו ידיד בבית הלבן. וזה עלול להיות מאוד משמעותי לנו בנקודות קריטיות"

במסגרת ביקורו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, בארצות הברית, הוא התייחס הערב (יום ד') לתוצאות הבחירות במדינה  - ניצחונו של הנשיא המכהן ברק אובמה - וליחסים בין אובמה לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

 

תגובות בישראל לניצחון אובמה

 

"אובמה היה ידיד ישראל לפני שנבחר ויישאר ידיד של ישראל גם כעת", אמר אולמרט. "היחסים בין המדינות עמוקים ויציבים דיים ומושתתים על ערכים משותפים. יחד עם זאת, בקשרים בין מדינות יש חשיבות רבה גם למידת האמון שבין המנהיגים, ובעקבות מה שעשה נתניהו בחודשים האחרונים - עולה שאלה אם לראש הממשלה שלנו יש ידיד בבית הלבן? אני לא בטוח בכך".

 

אובמה ונתניהו בבית הלבן, ארכיון (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
אובמה ונתניהו בבית הלבן, ארכיון(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

אולמרט, שאמר את הדברים במסגרת מפגש עם ראשי הקהילה היהודית בניו יורק מטעם הפדרציה היהודית, הוסיף כי "זה עלול להיות מאוד משמעותי לנו בנקודות קריטיות. לצערי הרב נתניהו הפך את ישראל מנושא שהוא מעל לכל ויכוח במערכת האמריקנית, לנושא שנמצא בלב הוויכוח".

 

אחד הנוכחים שאל את אולמרט עד כמה מפריעה לציבור בישראל התערבותו של נתניהו במערכת הבחירות האמריקנית, והוא השיב:

 "זכותו של ראש ממשלת ישראל שתהיה לו העדפה למועמד זה או אחר - אבל עדיף כמובן, שישמור אותה לעצמו.

 

"מה שנעשה הפעם היה בבחינת שבירת כל הכללים, כאשר ראש הממשלה שלנו התערב בבחירות בשמו של מיליארדר אמריקני שהיה לו אינטרס ברור בבחירות בארה״ב", אמר עוד אולמרט. "אותו מיליארדר ממש השתמש בראש ממשלת ישראל כדי לקדם מועמד משלו לנשיאות ארה"ב. לרתום ראש ממשלה ישראלי למהלך שכזה מהווה הפרה משמעותית של הכללים הבסיסיים ביחסים שבין מדינות, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בבעלות ברית כמו ישראל וארה"ב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. "נתניהו הכניס אותנו ללב הוויכוח"
צילום: עידו ארז
מומלצים