שתף קטע נבחר

אחמדינג'אד לא מברך: עבדוּת בערש הדמוקרטיה

מכל העולם הועברו לאובמה ברכות, אבל באיראן לא חגגו. "הבחירות - תירוץ לבזבוז כספים", תקף אחמדינג'אד. בטלוויזיה הדגישו את "האי סדרים", השמרנים טענו כי "אדון שינוי" לא הביא שינוי: "החמורים ניצחו". הרפורמיסטים דווקא בירכו

באיראן הדגישו עוד לפני הבחירות בארה"ב כי מבחינתם אין שום הבדל מי ינצח בבחירות, בין שזה ברק אובמה ובין שזה מיט רומני. אך לאחר פרסום התוצאות כותרות העיתונים הבוקר (יום ד') מציגות את הקולות השונים ברפובליקה האיסלאמית ביחס לארה"ב.

 

עוד בחדשות ynet:

 

בעיתון השמרני "כיהאן" נטען בכותרת הראשית "'אדון שינוי' נבחר ל-4 שנים נוספות בלי שינוי". ואילו בעיתון העצמאי "מרדום סלארי" נכתב בכותרת הראשית: "מחרחרי המלחמה באמריקה הובסו". פוליטיקאים רפורמיסטים התראיינו בעילום שם לעיתון "אעתמד" ואמר כי אובמה טוב יותר לעתידה של איראן.

 

שער "כיהאן", אין שינוי ()
שער "כיהאן", אין שינוי

אובמה ורומני על שער העיתון "מרדום סלארי" ()
אובמה ורומני על שער העיתון "מרדום סלארי"

 

נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד התייחס אף הוא לבחירות בארה"ב ואמר כי הן "הפכו לשדה קרב של קפיטליסטים ולתירוץ לבזבוז כספים רבים". בנאום בכנס בנושא דמוקרטיה בבאלי שבאינדונזיה הוסיף "במדינות שטוענות כי הן מבשרות הדמוקרטיה יש עדיין עבדות, קולוניאליזם והפרת זכויות אדם".

 

"החמור הדמוקרטי ריסק את הפיל הרפובליקני"

באתרי חדשות רבים באיראן עקבו מקרוב אחרי פרסום תוצאות הבחירות בארה"ב. סוכנות הידיעות האיראנית "פארס", המזוהה עם משמרות המהפכה, העניקה כותרת ציורית לתוצאות כשכתבה: "החמור הדמוקרטי ריסק את הפיל הרפובליקני".  

 

אתר האינטרנט של רשת הטלוויזיה האיראנית בשפה האנגלית PRESS TV, שנחשבת לשופר תעמולה של השלטונות, סיקר את סיפור הבחירות תוך הדגשת "אי סדרים" שעליהם דיווחו בוחרים אמריקנים.

 

אחרי פרסום התוצאות אתמול התבטאו גורמים איראניים באופן אופטימי ביחס לאפשרות של יחסים דיפלומטיים עם "השטן הגדול". "שיחות עם ארה"ב אינן בגדר טאבו", אמר מוחמד ג'וואד לריג'אני, ראש המועצה לזכויות אדם ברשות השופטת באיראן. "אם זה יועיל לאינטרסים שלנו, נוכל לנהל משא ומתן עם אמריקה אפילו בעומק הגיהינום".

 

האתר האיראני "עסר איראן" שעקב מקרוב אחר "נאום הניצחון של אובמה" ()
האתר האיראני "עסר איראן" שעקב מקרוב אחר "נאום הניצחון של אובמה"

 

חרף ההתבטאות הזו, ההחלטה על חידוש השיחות עם ארה"ב נתונה בידיו של המנהיג העליון, אייתוללה עלי חמינאי, שלא הראה בהצהרותיו לאחרונה שום שינוי בעמדה האיראנית לפיה אין כוונה לחדש את השיחות עם ארה"ב.

 

בנוסף, האייתוללה סאדק לרי'גאני שמכהן כראש הרשות השופטת באיראן, אמר כי "לפני 4 שנים אובמה הודיע שהוא יושיט יד לשיתוף פעולה עם איראן,

אך הוא בחר בנתיב שונה וכפה סנקציות חסרות תקדים וטבעי שהעם האיראני לא ישכח לעולם פשעים כאלה".

 

דובר משרד החוץ של איראן, רמין מהמנפרסט, הדגיש כי איראן תשפוט את מעשיה של ארה"ב ולא את המילים. "כל הערכה של הבטחה לשינוי תהיה מבוססת על מדיניות בפועל והביצועים של האמריקנים", הוא הבהיר. לדבריו, "תוצאות הבחירות בארה"ב מראות שהאמריקנים רוצים נשיא שנמנע ממדיניות קיצונית שיפעל לשפר את המצב הכלכלי.


"האמת היא שהעמים בעולם המוסלמי ובמזרח התיכון עדיין מחכים למימוש הבטחתו של נשיא ארה"ב", הדגיש הדובר האיראני והוסיף שרק אימוץ מדיניות חדשה של אי התערבות בעניינים הפנימיים של מדינות האזור תוכל לחדש את האמינות של ארה"ב באזור.

 

בה בעת, על רקע האפשרות של חידוש היחסים עם ארה"ב, הודיע היום מפקד כוחות הנ"מ בחיל האוויר האיראני כי בשבוע הבא יחל ברחבי המדינה תרגיל הגנה אווירית גדול, "מגיני השמיים 4". התרגיל, שנערך מדי חודש נובמבר בשנים האחרונות, יימשך 7 ימים וייערך בשיתוף של כוחות הצבא, משמרות המהפכה והבסיג', זרוע המתנדבים של הארגון.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רויטרס
"שדה קרב קפיטליסטי". אחמדינג'אד
רויטרס
שיחות עם אמריקה - לא טאבו. מוחמד ג'וואד לריג'אני
צילום: רויטרס
סאדק לריג'אני. אובמה כפה סנקציות קשות
צילום: AP
מומלצים