שתף קטע נבחר

מטחים בלתי פוסקים, אושר לצה"ל לגייס מילואים

מאז חיסול ג'עברי, נורו יותר מ-80 רקטות וכיפת ברזל יירטה 29 מהן. גראדים פגעו בבאר שבע ובאשדוד, רקטות נורו גם לאשקלון. הקבינט אישר גיוס מילואים והסמיך את נתניהו, ברק וליברמן להחליט על המשך המבצע. מועצת הביטחון התכנסה לדיון

סבב ההסלמה נראה היה כעל סף סיום - אבל החיסול של רמטכ"ל חמאס שינה את כל התמונה: מהשעה 16:00 אתמול (יום ד') אז חוסל ברצועת עזה אחמד ג'עברי - ראש הזרוע הצבאית של חמאס ברצועת עזה והאיש שהחזיק ושחרר את גלעד שליט - נורו מהרצועה יותר מ-80 רקטות. שני ישראלים נפצעו קל מרסיסים ו-14 בני אדם לקו בחרדה. גראדים התפוצצו בבאר-שבע ובאשדוד, כיפת ברזל יירטה 29 רקטות ולקראת השעה 23:00 המשיכה האש מעזה ואזעקות נשמעו באשקלון, בשדרות, במועצה האזורית חוף אשקלון - ולראשונה בסבב זה גם בגן יבנה ובגדרה. אחרי חצות נורו רקטות גם לבאר-שבע, רהט ומועצת בני שמעון.

 

מבצע "עמוד ענן " - כל הדיווחים ב-ynet

כיפת ברזל יירטה 17 רקטות, נפילות בב"ש

בעקבות פעולת צה"ל: שגריר מצרים מוחזר לארצו

חמאס הופתע, אך חיסול ג'עברי לא ישתק אותו

שר הביטחון: פגענו ברוב טילי הפאג'ר של חמאס  

 

למרות השמדת רוב ארסנל טילי הפאג'ר ארוכי הטווח של חמאס, ארגון הטרור ירה ללא הפסקה מהרצועה. בסביבות השעה 23:00 בלילה יירטה כיפת ברזל 5 רקטות שנורו

לשדרות. מערכת ההגנה האווירית יירטה גם רקטה שנורתה לעבר המועצה האזורית חוף אשקלון, ואחרת התפוצצה בשטח פתוח בעיר אשקלון. בנוסף, יורטה רקטה באזור שבין אשדוד לגן יבנה.

 

אחרי חצות יירטה כיפת ברזל גראד שנורה לעבר באר שבע. סמוך לשעה 1:00 נורה מטח רקטות נוסף לעבר בירת הנגב. ככל הנראה, מדובר בחמש רקטות שהתפוצצו בשטחים פתוחים. לא דווח על נפגעים או נזק. כיפת ברזל יירטה את אחת הרקטות.

 

סמוך לשעה 2:35 נורו עוד שתי רקטות לעבר באר שבע. מערכת כיפת ברזל יירטה אחת מהן, השנייה התפוצצה ככל הנראה בשטח פתוח. איש לא נפגע ולא נגרם נזק. ב-3:00 נורו עוד שלוש רקטות, אחת מהן יורטה והיתר התפוצצו בשטחים פתוחים בלי לגרום לנפגעים.

 

מועצת הביטחון של האו"ם התכנסה בשעה 4:00 לפנות בוקר לדיון בהסלמה, בעקבות בקשת מצרים. בדיון הסגור לתקשורת משתתפים שגריר ישראל רון פרושאור והמשקיף הפלסטיני ריאד מנצור. ארה"ב צפויה לסכל אימוץ של החלטה אנטי-ישראלית במועצה. שגריר סודן אמר לפני הדיון כי "המדינות הערביות בדרג שגרירים נועדו אחרי ההתקפה המתועבת הברברית בעזה והחליטו לקרוא למועצת הביטחון להתכנס ולגנות את ההתקפה הברברית ולקרוא להפסקת האלימות".

 

אובמה למורסי: לישראל זכות להגן על עצמה

מקורות דיפלומטיים אמרו כי הממונה על נושאים פוליטיים באו"ם, ג'פרי פלטמן, תדרך את נציגי 15 המדינות החברות במועצה. השגריר הפלסטיני מנסור אמר למועצה כי "הקהילה הבינלאומית שוב עדה להתקפה זדונית של ישראל, שמשתמשת בכלים הצבאיים הקטלניים ביותר ובאמצעים לא חוקיים נגד אוכלוסייה פלסטינית אזרחית שלא יכולה להגן על עצמה".

 

מזכ"ל האו"ם באן קי מון הודיע כי שוחח עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם נשיא מצרים מוחמד מורסי והביע דאגה מההתפתחויות. גם הנשיא אובמה שוחח עם נתניהו ומורסי. בשיחה עם נשיא מצרים הוא גינה את הירי מרצועת עזה והדגיש כי לישראל זכות להגן על עצמה. מהבית הלבן נמסר כי "שני המנהיגים הסכימו כי חשוב לפעול על מנת להרגיע את המצב במהירות האפשרית והסכימו לשמור על מגע הדוק בימים הבאים".

 

בשיחה עם נתניהו שב וחזר אובמה על תמיכת ארה"ב בזכותה של ישראל להגנה עצמית וביקש ממנו לעשות כל מאמץ כדי למנוע פגיעה בפלסטינים חפים מפשע. בהודעה האמריקנית נאמר כי השניים "הסכימו שחמאס צריך להפסיק את ההתקפות שלו על ישראל ולאפשר להרגיע את המצב. שני המנהיגים הסכימו לשמור על קשר הדוק בימים הבאים". קודם לכן קיבל סגן הנשיא, ג'ו ביידן, תדרוך טלפוני מנתניהו על האירועים בעזה.

 

בסך הכול, ביום הראשון למבצע "עמוד ענן", יירטה מערכת ההגנה האווירית 29 מהרקטות שנורו לעבר מרכזי האוכלוסייה. בנוסף, אחרי חצות התפוצצו רקטות בשטחים פתוחים ברהט ובמועצת בני שמעון. בעזה, בינתיים, נהרגו עשרה בני אדם לפחות - בהם ג'עברי.

 

צה"ל מסר כי תקף לפני חצות עשרות מערכי שיגור תת-קרקעיים לטווחים בינוניים (עד 40 ק"מ) של חמאס, והסב נזק משמעותי למערכים אלה ולמחסני אמצעי הלחימה של ארגוני הטרור. כמו כן, ירו לוחמי ספינות חיל-הים לעבר מטרות בקו החוף. המטרות שהותקפו אותרו על פי מודיעין מדויק ועל פי תכנון פרטני במהלך החודשים האחרונים. גם הפעם השתמש חמאס באוכלוסייה כמגן אנושי - חלק נרחב מאתרי אחסון אמצעי הלחימה מוקם במבני מגורים אזרחיים.

 

בישיבת הקבינט, שכונסה אמש, הוחלט פה אחד להנחות את צה"ל והשב"כ לפעול נגד תשתיות הטרור בעזה כדי להביא לשיפור המציאות הביטחונית. כמו כן, הוחלט לאפשר לצה"ל לגייס כוחות מילואים לפי הצורך. עוד לפני כן נשלחו צווי 8 לכוחות מילואים של פיקוד העורף. בנוסף, הסמיך הקבינט את פורום השלישייה - ראש הממשלה, שר הביטחון ושר החוץ, בכפוף להתייעצויות עם שרים נוספים, להחליט על המשך מבצע "עמוד ענן".

 

צה"ל תוקף בעזה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
צה"ל תוקף בעזה(צילום: AFP)

 

ובנתיבות יעבירו את הלילה במקלטים (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ובנתיבות יעבירו את הלילה במקלטים(צילום: EPA)

 

בהודעה נאמר כי ישראל תפעל במקביל למנוע פגיעה באזרחים ולכבד את הצרכים ההומניטריים. הקבינט החליט גם להנחות את צה"ל, המשרד להגנת העורף, המשטרה וגופי העורף לנקוט את כל הפעולות הנדרשות כדי להכריז על מצב מיוחד בעורף, כפי שהורה שר הביטחון אהוד ברק. במקביל, כינס הרמטכ"ל בני גנץ בקריה ישיבת הערכת מצב עם חברי פורום מטכ"ל, כדי לגבש את המשך מדיניות צה"ל במבצע בעזה.

 

גורמים רפואיים בעזה מסרו כי בתקיפות צה"ל ברצועה נהרגו עד כה עשרה בני אדם, בהם ג'עברי. לטענתם, 45 איש נפצעו, ועשרה מהם נמצאים במצב אנוש. לדברי הפלסטינים, בהרוגים שלושה אזרחים - בהם תינוק בן 11 חודשים וילד בן 6.

 

מוקדם יותר אתמול, התפוצצו שתי רקטות בבאר שבע וגרמו נזק למכוניות ולחנויות. תוך כ-20 דקות נרשמו גם עשר נפילות במועצה האזורית אשכול. אחת הרקטות פגעה בכבל חשמל ובאחד היישובים יש הפסקת חשמל. שוטרי המחוז הדרומי מטפלים בזירות הנפילה השונות ועוסקים באיתור נפילות. משעות הערב אמש נורו יותר מ-60 רקטות לעבר גזרת המחוז הדרומי - יותר מ-50 לגזרת נגב.

 

ארה"ב: "תומכים בזכות ישראל להגן על עצמה"

הממשל האמריקני התייצב אמש לצד ישראל וגינה את תקיפות חמאס. דובר מחלקת המדינה התייחס להתקפות על אזרחי ישראל והתעלם לחלוטין מחיסול רמטכ"ל חמאס ג'עברי. "אנחנו תומכים בזכותה של ישראל להגן על עצמה", נאמר בהודעה. בכל הקשור לפעילות חיל האוויר ברצועה אומרים האמריקנים כי "אנחנו מעודדים את ישראל להמשיך ולנקוט כל מאמץ אפשרי למניעת נפגעים בקרב האזרחים".

 

הדובר האמריקני מארק טונר ציין עוד כי "אנחנו מגנים בחומרה את מטר הרקטות שנורו מעזה לדרום ישראל ואנחנו מצטערים על מוות ופציעות של אזרחים ישראלים ופלסטינים חפים מפשע". האמריקנים הבהירו כי "אין כל הצדקה לאלימות שחמאס וארגוני טרור אחרים משתמשים נגד אזרחי ישראל. אנחנו קוראים לאחראים לעצור מיד את הפעולות הפחדניות".

 

בממשל מזכירים שפעילות חמאס אינה מסייעת לעם הפלסטיני להשיג את ההגדרה העצמית שלו. יצוין כי אתמול נועד בבית הלבן יועץ ראש הממשלה לביטחון לאומי יעקב עמידרור

עם טום דונילון, יועץ הנשיא לביטחון לאומי. בהודעה על הפגישה נאמר כי היא עסקה באיראן, בסוריה ובנושאים אחרים במזרח התיכון. אף שהנושא לא הוזכר בצורה ישירה, אולי כדי שהאמריקנים לא ייראו כשותפים, אין ספק שירי הרקטות לעבר ערי ישראל וההחלטה של הממשלה לשים לזה סוף, לרבות ההשלכות על על יחסי מצרים וישראל, עלתה בפגישה.

 

במקביל, פיקוד העורף פרסם הנחיות לתושבי הדרום שיישארו בתוקף עד היום בשעה 18:00. לפי ההנחיות, הלימודים במוסדות הממוקמים בטווח של עד 40 קילומטרים מרצועת עזה לא יתקיימו היום. פיקוד העורף מדגיש כי אין שינוי בהנחיות ההתגוננות בעקבות פעילות מערכת כיפת ברזל משום שהמערכת אינה נותנת מענה הגנתי מלא לירי. לפיכך יש להישמע להנחיות, שהוכחו כמצילות חיים, להקפיד על כניסה למרחבים המוגנים ועל הישארות בהם עשר דקות מרגע הישמע האזעקה או קול נפץ. עדכונים שוטפים גם באתר פיקוד העורף.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 14/11/2012 23:21

 

בהכנת הידיעה השתתפו אילנה קוריאל, נרי ברנר, אטילה שומפלבי, רועי קייס, אליאור לוי, יצחק בן-חורין וכרמית ראובן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תקיפה בעזה
צילום: EPA
טילי הפאג'ר 5, לפני השמדתם
רכב שנפגע בבאר-שבע
צילום: הרצל יוסף
מומלצים