שתף קטע נבחר

בוטלו הלימודים בדרום. אלו הנחיות פיקוד העורף

בעקבות חיסול רמטכ"ל חמאס ופתיחת מבצע "עמוד ענן", פרסם פיקוד העורף הנחיות לתושבים. בין היתר בוטלו הלימודים מחר בכל היישובים בטווח של 40 קילומטרים מרצועת עזה

בעוד צה"ל נערך לאפשרות של כניסה קרקעית לרצועת עזה לאחר ההכרזה על מבצע "עמוד ענן" וחיסולו של רמטכ"ל חמאס אחמד ג'עברי, מפרסם הערב (יום ד') פיקוד העורף הנחיות לתושבי הדרום, שיישארו בתוקף עד מחר בשעה 18:00. על פי ההנחיות, כל הלימודים במוסדות הממוקמים בטווח של 40 קילומטרים מרצועת עזה לא יתקיימו מחר. פיקוד העורף מדגיש כי אין שינוי בהנחיות ההתגוננות בעקבות פעילות מערכת כיפת ברזל משום שהמערכת אינה נותנת מענה הגנתי מלא לירי. לפיכך יש להישמע להנחיות, שהוכחו כמצילות חיים, להקפיד על כניסה למרחבים המוגנים ועל הישארות בהם עשר דקות מרגע הישמע האזעקה או קול נפץ. עדכונים שוטפים גם באתר פיקוד העורף.

 

כיצד להיערך להסלמה בדרום? מחר ב-11:00 ב-ynet, פורום חי עם אלוף משנה במיל' ד"ר חיליק סופר

 

החיסול והמבצע - כותרות נוספות

צה"ל מזיז חטיבות, היערכות לפעולה קרקעית

צה"ל שיקם ההרתעה, חמאס ינסה לירות לגוש דן / רון בן-ישי

 הנחיות התגוננות בהישמע אזעקה

במבנה - יש להיכנס לממ"ד (מרחב מוגן דירתי), ממ"ק (מרחב מוגן קומתי), מקלט או חדר פנימי מוגן, בהתאם לזמן העומד לרשותך ולסגור דלתות וחלונות.

בחוץ - יש להיכנס למבנה קרוב, בהתאם לזמן העומד לרשותך. אם אין מבנה בקרבת מקום, או אם נמצאים בשטח פתוח, יש לשכב על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים.

ברכב - יש לעצור בצד הדרך, לצאת מהרכב ולהיכנס למבנה או למחסה קרוב. אם לא ניתן להגיע למבנה או למחסה תוך פרק הזמן העומד לרשותך: יש לצאת מהרכב, לשכב על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים. במקרה שלא ניתן לצאת מהרכב, יש לעצור בצד הדרך ולהמתין עשר דקות.

אם לא ניתנה הנחיה אחרת - לאחר עשר דקות ניתן לצאת ממיגון.

חשוב להתרחק מחפצים לא מזוהים או מרקטה המונחת על הארץ. במקרה כזה, יש להרחיק סקרנים ולהודיע למשטרה.

יש להמשיך ולהאזין להנחיות באמצעי התקשורת.

 

הנחיות לבחירת המרחב המוגן והכנתו

את המרחב המוגן נבחר בהתאם לזמן העומד לרשותנו מרגע הישמע האזעקה או קול נפץ, לפי סדר העדיפות הבא:

ממ"ד או ממ"ק הם הבחירה המועדפת.

מקלט.

מקלט בבניין משותף - בתנאי שהמקלט פנימי ונמצא בתוך הבניין ובתנאי שניתן להגיע אליו דרך חדר מדרגות פנימי, ללא תלות בזמן ההתרעה.

מקלט ציבורי - בתנאי שניתן להגיע אליו תוך פרק הזמן הנדרש מרגע הישמע האזעקה.

באין ממ"ד, ממ"ק או מקלט, יש לבחור חדר פנימי מוגן שבו מינימום קירות חיצוניים, חלונות ופתחים.

דיירי הקומה העליונה המתגוררים בבניין מעל שלוש קומות, ללא ממ"ד או ממ"ק או מקלט פנימי, נדרשים לרדת שתי קומות ולהישאר בחדר המדרגות.

דיירי הקומה העליונה המתגוררים בבניין בן שלוש קומות, ללא ממ"ד או ממ"ק או מקלט פנימי, נדרשים לרדת קומה אחת ולהישאר בחדר המדרגות.

הסבר: בבניין בן שלוש קומות, הקומה המוגנת ביותר היא הקומה האמצעית (קומה שנייה). בבניין מעל שלוש קומות כל קומות חדר המדרגות מוגנות, פרט לקומת הקרקע ולשתי הקומות העליונות.

אזרחים נדרשים לא להימצא ברחבת כניסה לבניין, מכיוון שקיים סיכון לרסיסים ולהדף כתוצאה מנפילות טילים בסמוך.

 

מכוניתו של ג'עברי עלתה באש. התקיפות המשיכו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מכוניתו של ג'עברי עלתה באש. התקיפות המשיכו(צילום: רויטרס)

 

תקיפות בעזה (צילום: AP) (צילום: AP)
תקיפות בעזה(צילום: AP)

ההיערכות המיוחדת החלה עם הידיעה על חיסולו של רמטכ"ל חמאס בעזה, אחמד ג'עברי,

שנתן את האות למבצע "עמוד ענן". עד כה כלל המבצע ירי טנקים ותקיפות אוויריות ברחבי רצועת עזה שבהן נהרגו חמישה בני אדם פרט לג'עברי, בהם בנו שנהרג לצדו. לדברי צה"ל, בתקיפות הושמדו עשרות טילים לטווח ארוך והן צפויות להמשיך. צה"ל החליט להסיט חטיבות דרומה לקראת אפשרות של כניסה קרקעית לעזה, וכוחות מילואים קיבלו התרעה לגיוס נרחב אפשרי במהלך השעות הקרובות. עם זאת, גורמים במערכת הביטחון מסרו ל-ynet כי התוכנית בשלב זה היא לא להיכנס לרצועה אלא להמשיך בתקיפות משגרי רקטות ארוכות טווח ואמצעי לחימה של החמאס ושל הג'יהאד האיסלאמי. חמאס איים בפיגועי התאבדות בתגובה לחיסול והצהיר: "ההתנגדות יכולה להסב ייסורים לישראל". הג'יהאד האיסלאמי הודיע כי החיסול הוא בבחינת הכרזת מלחמה על העם הפלסטיני. "נגיב להכרזה הציונית הזו באותה הצורה", הכריז הארגון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זירת החיסול בעזה
צילום: AFP
ג'עברי. חיסולו נתן את האות למבצע "עמוד ענן"
צילום: AFP
פגיעה בבית בנתיבות (ארכיון)
צילום: אליעד לוי
מומלצים