שתף קטע נבחר

ברק מכנס מסיבת עיתונאים: יודיע על פרישתו

טלטלה במערכת הפוליטית: שר הביטחון יכנס בשעה 11:00 מסיבת עיתונאים ובה יודיע שהוא מתפטר מתפקידו. בימים האחרונים פורסמו ידיעות על אפשרות לחבירה בין ברק לציפי לבני, אך אלו הוכחשו בשני הצדדים

שר הביטחון אהוד ברק יכנס בשעה 11:00 מסיבת עיתונאים בקריה בתל אביב. ברק צפוי להודיע שהוא פורש מתפקידו. בימים האחרונים דווח על אפשרות של חבירה בין שר הביטחון למפלגה החדשה שתקים ציפי לבני, אך אלו הוכחשו משני הצדדים. ב-ynet פורסם הבוקר לראשונה כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, דרש מברק בימים האחרונים להתפטר מהממשלה אם יחבור לגוף פוליטי אחר. מסיבת העיתונאים תועבר בשידור חי ב-ynet.  

 

  

לברק ולסיעת העצמאות יש חמישה מנדטים ואם אכן הוא יחבור ללבני, תיהנה יו"ר קדימה לשעבר מהמימון והכסף ומדקות השידור בתעמולת הבחירות שמאפשרים מנדטים אלו. לבני צפויה לצרף למפלגתה גם את יו"ר העבודה לשעבר עמרם מצנע. הודעתו של ברק תימסר ימים ספורים לפני המועד האחרון שבו ניתן להגיש רשימות לבחירות לכנסת.

 

שר החינוך, גדעון סער, אמר בראיון טלפוני באולפן ynet כי הוא לא יודע מה ברק יודיע, אך הדגיש: "מבחינתנו זה לא מעלה ולא מוריד. ציפי ואהוד באותו מחנה פוליטי, אנשי המחנה הלאומי לא מועמדים להצביע לא לו לא לה ולא לשניהם, כך שמבחינה אלקטורלית אין לזה משמעות". חברי סיעת העצמאות "ירדו למחתרת" לפני מסיבת העיתונאים ונמנעו מלענות לטלפונים.

 

בינואר 2011 פרש ברק ממפלגת העבודה והקים סיעה חדשה בשם "עצמאות". עדיין לא ברור מה יעלה בגורלה. ברק, בן 70, הרמטכ"ל ה-14 של ישראל שירת בצה"ל במשך 36 שנה. הוא זכה בחמישה צל"שים - בעיטור המופת ועוד ארבעה צל"שים על אומץ לבו והצטיינות בקרב - ובכך היה לחייל המעוטר ביותר בתולדות צה"ל.

 

הוא השתחרר מצה"ל בשנת 1995 ולאחר חצי שנה, בקשת ראש הממשלה דאז יצחק רבין, הצטרף לפוליטיקה ומונה לשר הפנים. לאחר רצח רבין הוא מונה לתפקיד שר החוץ. בשנת 1997 נבחר ליו"ר מפלגת העבודה ובבחירות ב-1999 גבר על בנימין נתניהו והתמנה לראש הממשלה. בסוף מאי 2000 הוא הוביל את מהלך נסיגת צה"ל באופן חד-צדדי מדרום לבנון ובכך הביא לסיומה של תקופה בת 18 שנים שבה שהה צה"ל בדרום לבנון. בתחילת שנת 2001 הוא התפטר מתפקידו והפסיד בבחירות לאריאל שרון ופרש מהחיים הפוליטיים.

 

פסק הזמן נמשך עד שנת 2007, אז ניצח בסיבוב השני בפריימריז של מפלגת העבודה. כפועל יוצא של ניצחונו הוא מונה לשר הביטחון בממשלת אולמרט, תפקיד שאותו הוא ממלא גם בממשלת נתניהו. בראשותו נחלה מפלגת העבודה בבחירות לכנסת ה-18 מפלה וזכתה ב-13 מנדטים בלבד.

 

Read this article in English

 

בהכנת הכתבה השתתפה מורן אזולאי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר הביטחון אהוד ברק
צילום: אוהד צויגנברג
ציפי לבני. השותפה החדשה של ברק?
צילום: ירון ברנר
מומלצים