שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

מה יעשו שמחון, וילף ונוקד? "נכבד את הצעד"

לאן פניהם של חברי סיעת עצמאות? הודעתו של ראש המפלגה, אהוד ברק, על פרישתו מהחיים הפוליטיים, מותירה את שותפיו לדרך הקצרה בעלטה כבדה. השר שמחון: "אני לא חושב שהחלטתו של ברק תשפיע על ההחלטות האישיות שלי"

הודעתו של שר הביטחון ראש מפלגת עצמאות אהוד ברק, בדבר פרישתו מהחיים הפוליטיים, מותירה סמן שאלה לגבי עתידם של ארבעת חבריו לסיעה: שר התמ"ת שלום שמחון, שרת החקלאות אורית נוקד, ח"כ עינת וילף וח"כ שכיב שנאן, המכהן כיו"ר הסיעה. שמחון הביע צער על הצעד של ברק, "אני לא יכול להגיד שהמלצתי לו על כך. אני לא מסכים עם ההחלטה אך אני לא יכול שלא לכבד את הצעד". עוד אמר: "כל אחד מאיתנו הוא אישיות פוליטית משל עצמו. אני לא חושב שצעדו של ברק משפיע על ההחלטות האישיות שלי או לאן אני צריך ללכת".

  

בינואר 2011 עזבו את מפלגת העבודה היו"ר שלה, אהוד ברק, יחד עם ארבעת חבריו לסיעה, בכללם גם מתן וילנאי, שמאז הספיק להתמנות לשגריר ישראל בסין. ברק הצהיר אז: "אנחנו מקימים סיעה, תנועה ובהמשך מפלגה שתהיה ציונית, מרכזית ודמוקרטית, שתפעל במורשת דוד בן גוריון". הוא הבטיח כי הסיעה תפעל לפי סדר עדיפויות שיהיה "קודם כול המדינה, אחר כך המפלגה ורק בסוף אנחנו. המוטו שלה יהיה מה שנכון וטוב למדינת ישראל". הוא תקף את חברי העבודה שנגררו שמאלה ל"פוסט מודרניות ולפוסט ציונות", והסביר כי צעד פרישה שכזה היה גם נחלתם של אבות הפוליטיקה הישראלית: "שרון עשה את זה, בן גוריון עשה את זה וגם פרס עשה את זה".

 

השר שמחון אמר ל-ynet בעקבות הודעת הפרישה של ברק כי שמע לראשונה על כוונותיו לפרוש לפני למעלה מחודש, אבל הדברים הבשילו בימים האחרונים. "הפעלתי את כל מי שיכולתי בעדינות כדי ללחוץ על ברק לקבל החלטה אחרת. פגשתי את אהוד ונילי ביום חמישי ושמעתי מהם על הלבטים שלהם".

 

שמחון הסביר: "אהוד עוד חודשיים בן 71, הוא לא ראה את עצמו מזדקן בכנסת והבין שלא ישרוד קדנציה שלמה. הוא רוצה בגיל 75 להקדיש את זמנו לזוגיות, לילדים ולנכדים. זה נראה לי טבעי. זו ההחלטה שלו. להגיד שאני שלם איתה? ודאי שלא. המלצתי לו לפעול אחרת, חשבתי שהוא צריך לרוץ ושהוא יעבור את החמישה מנדטים. אבל אהוד כנראה העדיף לעזוב בשיא".

 

"הוא בליגה של בן גוריון"

החלטתו של ברק, טוען שמחון, הוכיחה בניגוד למה שהיה מקובל לחשוב "שברק הוא אולי אדם אנליטי עם מוח של מחשב, אבל גם בו פועם לב. אני מרגיש שהוא נפגע מהציבור בישראל, הוא לא אמר לי את זה אבל כמי שיש לו הרבה שעות ברק, אני חושב שהיחס של הציבור פגע בו. הציבור הישראלי, שניזון בסופו של דבר מאותן מערכות מידע, שכח מה מדינת ישראל צריכה. זו שאלה על האופי של החברה הישראלית, שחושבת שזה מובן מאליו, שהוא מוצר שנמצא על המדף ואפשר לקחת אותו ולהשתמש בו כשקשה לה".

 

  ()
 

באשר לעתידה של מפלגת העצמאות אמר שמחון: "אני לא יכול לומר שלא חשבתי בחודש האחרון לבצע מהלך פוליטי אישי, אבל חשבתי שזה לא מכובד כל זמן שאהוד לא החליט. אני כבר 17 שנה בכנסת, עשר שנים שר ונחשב לאדם שיודע פוליטיקה מהי. אני מבין שיש גבולות ליכולת לשרוד בפוליטיקה לאורך זמן. אני סבור שיש לי הרבה מה לתרום וכל אחד מאיתנו יצטרך לקבל החלטות". את החלטותיו שלו יקבל לדבריו בהתאם "לחברים שלי בהתיישבות העובדת. כל זמן שהיא תיראה אותי שליח אמשיך בעשייה. אם היא תחליט שזה יהיה במסגרות פוליטיות אחרות, אשמח גם כן".

 

עוד לפני הודעת הפרישה של ברק, התפרסמו ידיעות על מגעים שהתנהלו בינו לבין ציפי לבני. גורם בכיר במפלגת עצמאות סיפר "לבני רצתה מאוד לרוץ עם ברק. היה כבר מתווה מוסכם לריצה משותפת והכול היה סגור. הוא היה צריך להחליט אם הוא הולך איתה, רץ לבד או פורש. התחושה שהוא שוקל פרישה עלתה באחרונה".

 

לדבריו, "זה אהוד. אנשים לא באמת האמינו לנו כשהיללנו את האיש. הוא לא בליגה של המנהיגים היום, אלא בליגה של בן גוריון, רבין ובגין. אלו המנהיגים שנגמרו לנו. אז הוא גר במגדל ועישן סיגר ותפסו אותו כמו שתפסו אותו. ההפסד הוא של כולם".

 

המקום שממנו אפשר רק להתרומם

מנהל מטה הבחירות של העצמאות, אבי ביצור, הסביר לאחר הודעתו של ברק הבוקר, כי "סיירת מטכ"ל שוב מפגינה ביצועים בעורף האויב. אני ראש מטה הבחירות של מטה העצמאות ושל אדם אחד במיוחד. אבל צריך לומר את האמת, הכוכב של הקבוצה הזו עזב". עם זאת, הוסיף: "נשארו אנשים ראויים. שרים שלא התפטרו מהממשלה. כולם תחת רצון ואידיאולוגיה, ויש לנו רכוש שהפקידו בידינו, וזה מנדטים".

 

ביצור סיפר כי ריכז את המנגנון לבחירות הקרובות, ובמסגרת זו פתחו הוא ואנשיו כבר 50 סניפים. "הייתה הרבה התלהבות. המפלגה הזו הייתה אמורה להיקרא 'העצמאות בראשות אהוד ברק', אפילו את הפתק הזה צריך לשנות אם יחליטו לרוץ בלעדיו. ניאלץ להמתין". אושי אלמליח, מנכ"ל המפלגה, אמר כי ישוחח עם אנשי המפלגה "כדי להחליט לאן פנינו מועדות".

 

בחודש מאי הושקה סיעת עצמאות. אז כמו היום - הסקרים לא ניבאו טובות לחברי הסיעה. ברק הצהיר אז: "יש בהקמת המפלגה היום 'בד ניוז' ו'גוד ניוז' – ה'בד ניוז' - בסקרים אנחנו כרגע על הפנים. ה'גוד ניוז' - מהמקום הזה אפשר רק להתרומם". את הדברים אמר בכנס היסוד הראשון שערכה המפלגה. אגב בסיום האירוע, כשברק עזב את האולם, התנגן שירו של גידי גוב "נאחז באוויר". 

 

"אני נרגש להיות כאן - אנו יוצאים ליום עצמאות", אמר יו"ר המפלגה ברק לחברי סיעתו, "מקימים מפלגה ציונית ודמוקרטית שתפעל ברוח עקרונות מגילת העצמאות ורוחו של בן גוריון". הוא הוסיף: "אנו גם בוחרים שיר למפלגה - 'That's life' של פרנק סינטרה, כאשר הפוליטיקה והממשל בישראל זקוקים לתיקון עמוק, השיח הציבורי והפוליטי הידרדרו והרבה אנשים טובים רוצים שהמדינה תצעד קדימה והם צודקים. מקימים היום מפלגת אנטי-פולישוק". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נוקד וברק, בימים אחרים
צילום: נועם מושקוביץ
השר שמחון. שוקל צעדים
צילום: גיל יוחנן
ח"כ וילף
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים