שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן

חשיפה: אהוד ברק מתפלג ומקים סיעה

יו"ר מפלגת העבודה, אהוד ברק, פורש ממפלגת העבודה ומקים סיעה נפרדת יחד עם עוד ארבעה חברי כנסת. ברק הצהיר: "שרון עשה את זה וגם בן גוריון". שמה של הסיעה החדשה: "עצמאות". ynet העביר את מסיבת העיתונאים של ברק בשידור חי

זעזוע וטלטלה במפלגת העבודה ובמערכת הפוליטית בכלל: ל-ynet נודע הבוקר (יום ב') כי יו"ר מפלגת העבודה, אהוד ברק, פורש ממפלגת העבודה ומקים סיעה יחד עם עוד ארבעה מחברי סיעתו: מתן וילנאי, שלום שמחון, עינת וילף ואורית נוקד. ועדת הכנסת תקיים דיון דחוף בבקשה וצפויה לאשר אותה. שר הביטחון קיים מסיבת עיתונאים בכנסת שהועברה בשידור חי ב-ynet. בפתח מסיבת העיתונאים סיפר ברק כי הסיעה החדשה תיקרא עצמאות: "שרון עשה את זה, בן גוריון עשה את זה וגם פרס עשה את זה".

 

"אנחנו מקימים סיעה, תנועה ובהמשך מפלגה שתהיה ציונית, מרכזית ודמוקרטית, שתפעל במורשת דוד בן גוריון", אמר ברק, והבטיח כי הסיעה תפעל לפי סדר עדיפויות שיהיה "קודם כל המדינה, אחר כך המפלגה ורק בסוף אנחנו. המוטו שלה יהיה מה שנכון וטוב למדינת ישראל". הוא תקף את חברי העבודה שנגררו שמאלה ל"פוסט מודרניות ולפוסט ציונות".

  

  

על המהלך הדרמטי שביצע אמר ברק: "המהלך הזה הוא לא קל, גם לנו, גם לי. שרון עשה את זה, בן גוריון עשה את זה, גם פרס עשה את זה. זה העת לעשות מעשה. אנחנו פותחים בדרך חדשה, אוחזים ביד מצפן ולא שבשבת, ואנחנו מקווים שזו תהיה דרך טובה".

 

במכתב ששלח הבוקר ברק לחברי העבודה הוא דיבר על אווירה של "הפקרות והתפרקות סיעתית". הוא תקף את מתנגדיו בסיעה "המתנהלים כמי שאינם רואים עצמם כחברי הסיעה", והוסיף כי "איש מבין אלה שיצאו כנגד הסיעה ושותפותה בממשלה לא הסיק את המסקנות המתבקשות". ברק כתב עוד כי "התברר שהפער האידיאולוגי בין חברי הסיעה אינו ניתן לגישור".


מהלך לא קל. אהוד ברק במסיבת העיתונאים בכנסת (צילום: גיל יוחנן)

  

לאחר ברק דיברה במסיבת העיתונאים ח"כ עינת וילף שאמרה כי החברים הפורשים אינם יכולים לשבת בממשלה עם "שעון עצר" למשא ומתן המדיני. היא תקפה את החברים העבודה שלא סרו למרותו של ברק "ועשו דין לעצמם", והתבטאו נגד הסיעה והמפלגה. לדבריה, למעשה נוצרו בעבודה שתי מפלגות "שאינן יכולות לשבת יחד. אחת שרואה את המפלגה פונה שמאלה, בסביבות מרצ ואחת שרואה בשותפות בממשלה שיתוף פעולה נכון עם גורמים פרגמטיים במפלגת הליכוד ובממשלה, שלא מוכנה לשבת במו"מ עם שעון עצר. אנחנו חושבים שנכון לשדר יציבות ונכון לקיים מו"מ עם הממשלה הנוכחית".

 

וילנאי: "הסיעה הפכה למקום בלתי נסבל"

זמן קצר לאחר פרסום הפרישה, שלח סגן שר הביטחון מתן וילנאי לחברי העבודה מכתב בו הוא הודיע להם על פרישת חמשת החברים מהמפלגה והקמת סיעה מרכזית יהודית ציונית דמוקרטית. "סיעת העבודה בכנסת הפכה להיות מקום בלתי נסבל בו אי אפשר לקיים חיים פרלמנטריים", כתב וילנאי, "חברי מפלגה פעלו נגד המפלגה הסיעה וראש המפלגה. כל ישיבה לא ידעת מי איתך ומי עומד לפרוש ולהצטרף למפלגה אחרת".

 

 

ח"כ וילנאי התייחס במכתב לפילוג העמוק שנוצר למעשה בסיעת העבודה בכנסת. "באופן קבוע היו לפחות שתי סיעות בסיעת 'העבודה' בכנסת - האחת הרואה עצמה שמאל לוחמני ונמצאת באזור הפוליטי של מרצ, ולידה אנחנו שמאמינים כי עתידנו נמצא בחזרה למקומות ההיסטורים של מפלגת העבודה, של דוד בן גוריון, מפלגה מרכזית ממלכתית בה טובת המדינה מעל הכל".

 

לדבריו, כל קריאה ליציאה מהממשלה עוצרת את תהליך השלום, ולכן "על מנת לקדם רעיונות שלנו, החלטנו להיפרד ולצאת לדרך חדשה". לאור הזעזוע הפוליטי הוסיף וילנאי כי ישקול מחדש את התמודדותו על תפקיד יו"ר קק"ל. לאור המצב שנוצר, כתב וילנאי,"כרגע לא ברור בידי איזו סיעה התפקיד יהיה".

 

הנהלת הקואליציה צלצלה הבוקר לחברי הליכוד בוועדת הכנסת והנחתה אותם להגיע לוועדת הכנסת ולהצביע בעד המהלך. בתוך כך, חברי הכנסת עמיר פרץ ודניאל בן סימון שפרשו בשבוע שעבר מהעבודה, יתכנסו להתייעצות יחד עם חברי הכנסת איתן כבל וראלב מג'דלה ב-11:00.

 

שבוע של טלטלה פוליטית

רק ביום חמישי האחרון נחשף ב-ynet כי גם עמיר פרץ מתכוון לפרוש מהמפלגה ולהצטרף לקדימה. אחרי חודשים רבים של הכחשות, מקורביו של יו"ר העבודה לשעבר אישרו כי רבים מפעיליו ותומכיו התפקדו לקדימה בחודשים האחרונים כדי להכין את בסיס הכוח עבורו.

 

קודם לכן הודיע גם חבר הכנסת דניאל בן סימון כי הוא מתכוון לפרוש ממפלגת העבודה ולהקים סיעת יחיד בכנסת משום שלא הצליח להביא לפרישת המפלגה מהקואליציה. בן סימון אמר ל-ynet: "אני לא יכול לחיות עם הקואליציה הזאת. המסקנה המתבקשת היא להתגרש. כי הזיווג לא עלה יפה

 

זמן קצר אחר כך הודיע השר בנימין בן אליעזר כי הוא אמנם מכבד את החלטתו של חבר הכנסת להקים סיעת יחיד, אך הוא אינו מתכוון לחתום על מסמך המאפשר את העזיבה. בן-אליעזר אמר: "יש לי כלפיו הערכה רבה, אך לא שיניתי את דעתי - המנדט שייך למפלגת העבודה, ולא לי או לאף אחד אחר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הטיל פצצה. אהוד ברק
צילום: גיל יוחנן
צילום: אלי אלגרט
"מקום בלתי נסבל". וילנאי
צילום: אלי אלגרט
מומלצים