שתף קטע נבחר

הפגנה נגד האנטישמים בהונגריה: "נאצים הביתה"

במחאה על דבריו של חבר הפרלמנט ההונגרי שקרא להכין "רשימות יהודים מסוכנים", הפגינו כאלף בני אדם בבודפשט. "אני מסרב לשתוק כשאני שומע רטוריקה כזו. חשבתי שגמרנו עם הפרק הזה בהיסטוריה שלנו", אמר מפגין

יותר מאלף בני אדם התאספו אמש (יום ג') להפגנה מול הפרלמנט ההונגרי במחאה על דבריו האנטישמיים של פוליטיקאי ימני שקרא לממשלה לערוך "רשימות של יהודים" שלדבריו מהווים "סכנה לביטחון הלאומי". רבים מהמפגינים ענדו טלאי צהוב. הם צעקו "נאצים לכו הביתה" וקראו קריאות בוז כאשר חברי פרלמנט ימנים חלפו על פניהם.

 

"אני יהודי!" המפגינים מול הפרלמנט (צילום: AP) (צילום: AP)
"אני יהודי!" המפגינים מול הפרלמנט(צילום: AP)

 

"אל תגעו בחבר שלי". מפגין על רקע הפרלמנט (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"אל תגעו בחבר שלי". מפגין על רקע הפרלמנט(צילום: AFP)

מפגינה עונדת טלאי צהוב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מפגינה עונדת טלאי צהוב(צילום: רויטרס)

 

"אני מסרב לשתוק כשבמאה ה-21 אני שומע רטוריקה כזו. חשבתי שגמרנו עם הפרק הזה

בהיסטוריה שלנו", אמר המפגין אנדרש פודור. לפי המרכז לזכר השואה בבודפשט, בין 500 אלף ל-600 אלף יהודים הונגרים נרצחו בשואה, תחת הנהגת תנועת "צלב החץ" הפרו-נאצית והאנטישמית. לפי חלק מההערכות, אחד מכל שלושה יהודים שנרצחו באושוויץ היה הונגרי.

 

אישטבן אוז'הלי, חבר פרלמנט מהמפלגה הסוציאליסטית שבאופוזיציה, אמר: "תמיד היו אנשים משוגעים ומוטעים ותמיד יהיו. השאלה היא אם נותנים לקולותיהם להישמע בין כותלי הפרלמנט ההונגרי מבלי שיהיו לכך השלכות".

 

הממשלה גינתה

חבר הפרלמנט מרטון גיונגיושי, מנהיג מפלגת "יוביק" הימנית הקיצונית, המפלגה השלישית בגודלה בהונגריה, קרא ביום שני לגבש רשימות של יהודים המהווים "סכנה לביטחון הלאומי". הוא אמר כי רשימה כזו נחוצה בשל המתיחות הגדולה ששררה על רקע מבצע "עמוד ענן" בעזה. הוא אמר כי רשימה כזו צריכה לכלול גם חברי פרלמנט.

 

מתנגדי מפלגתו של גיונגיושי כבר תקפו בעבר הצהרות אנטישמיות ודברים קשים שהשמיעה המפלגה נגד המיעוט הצועני, אולם יוביק מעולם לא קראה פומבית לגבש רשימות של יהודים. "אני ניצול שואה", אמר גוסטב זולטי, מנהל התאחדות הקהילות היהודיות בהונגריה. "הצהרות כאלה מפחידות אנשים כמוני, אפילו שברור שהן נועדו למטרות פוליטיות. זו הבושה של אירופה, הבושה של העולם".

 

הפרלמנט ההונגרי. "האם הדברים האלה יכולים להישמע בלי שיהיו לכך השלכות?" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הפרלמנט ההונגרי. "האם הדברים האלה יכולים להישמע בלי שיהיו לכך השלכות?"(צילום: AFP)

 

הקריאה של גיונגיושי באה אחרי ששר החוץ, זולט נמת, אמר כי בודפשט תומכת בפתרון של דרכי שלום לסכסוך הישראלי-פלסטיני, שממנו יפיקו תועלת הן ישראלים ממוצא הונגרי, הן יהודי הונגריה והן פלסטינים החיים בהונגריה.

גיונגיושי אמר לפרלמנט: "אני יודע כמה אנשים ממוצא הונגרי חיים בישראל ואני יודע כמה רבים הם הישראלים היהודים שחיים בהונגריה". כך לפי סרטון וידאו שפורסם באתר של מפלגת יוביק.

 

"אני חושב שבשל הסכסוך הזה, זהו העיתוי הנכון לערוך רשימות של בעלי שורשים יהודיים החיים כאן, במיוחד בפרלמנט ההונגרי ובממשלת הונגריה, המהווים סכנה לביטחון הלאומי של הונגריה", אמר גיונגיושי. ממשלת הונגריה מיהרה לגנות את דבריו: "הממשלה דוחה בתוקף קולות קיצוניים, גזעניים ואנטישמיים מכל סוג שהוא, ועושה כל שביכולתה כדי לדכא קולות כאלה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניצול שואה מראה את המספר המקועקע על זרועו במהלך ההפגנה
צילום: AP
גיונגיושי. "רשימות של בעלי שורשים יהודיים החיים כאן, במיוחד בפרלמנט ובממשלה"
צילום: EPA
מומלצים