שתף קטע נבחר

יום פריימריז: 'קרב על דמותה של מפלגת העבודה'

יחימוביץ' לא רוצה רשימת שמאל ומקדמת את אנשיה, פרץ מריץ רשימה שונה לחלוטין - ו-60 אלף המתפקדים יקבעו את עתידה של המפלגה בלי שמחשבים סוררים יהרסו את החגיגה. הבוקר ב-10:00 הקלפיות נפתחות בשידור חי ב-ynet

60,424 בעלי זכות בחירה, 450 קלפיות, 12 שעות הצבעה. מתפקדי מפלגת העבודה יגיעו היום (ה') לעמדות ההצבעה שנפרסו ברחבי הארץ, ויעצבו לא רק את הרשימה שתתמודד בבחירות בעוד פחות מחודשיים - אלא גם יכריעו במאבק הכוחות שמתנהל במפלגה. עם פתיחת הקלפיות ב-10:00 בבוקר יעביר ynet משדר מיוחד מהאולפן וממוקדי ההצבעה.

 

בחירות 2013 - כל העדכונים ב-ynet

 

הפריימריז במפלגה עוסקים אמנם בשאלת הנבחרת האטרקטיבית שתוצג בבחירות הקרובות לכנסת, אבל גם לא מעט עיסוק מוקדש לשאלת היום שאחרי. מתחת לפני השטח, אומרים גורמים במפלגה, מתנהל קרב של ממש על דמותה - בעיקר בין היו"ר שלי יחימוביץ' לח"כ עמיר פרץ.

 

מצד אחד, יחימוביץ' גייסה באחרונה רשימה ארוכה של "כוכבים" שאת חלקם היא מעוניינת במיוחד לראות לצדה בכנסת הבאה. מנגד, פרץ, לשעבר יו"ר המפלגה ועד לא מזמן יריב גלוי של יחימוביץ', זוכה באחרונה לאהדה רבה בציבור בין היתר בשל תרומתו לקידום מערכת כיפת ברזל ליירוט רקטות. כל צד ינסה להכניס לרשימה את המועמדים שלו ולהחליש את אלו של האחר.
רשימת מפלגת העבודה

רשימת העבודה
1. שלי יחימוביץ'

2.

יצחק הרצוג
3. עמיר פרץ
4. איתן כבל
5. מרב מיכאלי
6. בנימין בן-אליעזר
7. מזכ"ל המפלגה, חיליק בר
8. עומר בר לב
9. סתיו שפיר
10. אבישי ברוורמן
11. אראל מרגלית
12. איציק שמולי
13. מיקי רוזנטל
14. מיכל בירן
15. נחמן שי
16. משה מזרחי
17. דני עטר
18. ראלב מג'אדלה
19. נדיה חילו
20. נינו אבסדזה
21. יוסי יונה
22. דניאל בן-סימון
23. עופר קורנפלד
24. חילי טרופר
25. יונה פריטל

 

בעוד יחימוביץ' מריצה בכל הכוח את ראש המטה שלה עופר קורנפלד ואת מי ששימשה עוזרת אישית שלה, מיכל בירן,

 פרץ מקדם מולם את מרב מיכאלי - שזכתה לקבלת פנים צוננת מצד היו"ר - ואת מזכ"ל שלום עכשיו יריב אופנהיימר. יחימוביץ' רמזה בעניינם שאינה מעוניינת ברשימה שנוטה יותר מדי שמאלה.

 

פרץ מקדם במשבצת המיעוטים את הח"כ המכהן ראלב מג'אדלה, ואילו יחימוביץ' מעדיפה לראות שם את ח"כ לשעבר נדיה חילו. גם בשריון עבור המושבים והקיבוצים מתנהל קרב דומה: פרץ מקדם את מקורבו, ראש מועצת גלבוע דני עטר, בעוד יחימוביץ' מעדיפה את אשת החינוך יונה פריטל או את דוד דרומלביץ'.

 

ההכנות באולם בבית ברל (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
ההכנות באולם בבית ברל(צילום: עידו ארז)

 

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)
 

"יש כאן קרב על דמותה של המפלגה", אמר גורם בעבודה. "מצד אחד הקרב פרסונלי, אבל לא רק. יש כאן קרב על הדרך ועל איך תיראה המפלגה. לאילו שותפויות היא תיכנס ואילו החלטות יתקבלו ביום שאחרי".

 

לאחד המועמדים - זקן חברי הכנסת, בנימין (פואד) בן אליעזר - זו תהיה לדבריו ההתמודדות האחרונה. "זה בהחלט די מרגש אותי. אני כנראה היחיד שזוכר את המפלגה מאז 1984, השנה שבה התחלתי להיות פעיל בה עם השחרור מצה"ל. זו קדנציה כמעט עשירית וניתן לומר שהיא האחרונה".

 

ליל שימורים

למפלגה יש כיום שמונה ח"כים מכהנים ולפי הסקרים היא עתידה להכפיל את כוחה. רבבות בעלי זכות ההצבעה יבחרו את נציגיהם בשיטה שתשלב בין בחירה ידנית לממוחשבת. הם יבחרו בין 8 ל-12 מועמדים, וישתמשו בספר בוחרים ממוחשב כדי לסמן את נבחריהם באופן ידני. "הבטחות הייצוג", כפי שהן מכונות (ראו בטבלה למעלה) ייכנסו לפועל רק אם לא נבחרו מועמדים מבין המשתייכים לקבוצה (נשים, מחוזות וכו') עד למיקום המצוין.

 

"למדנו מהטעות של הליכוד" (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
"למדנו מהטעות של הליכוד"(צילום: עידו ארז)

 

"השיטה מאפשרת למצביעים להצביע בכל מקום שהם רוצים, ולא רק

במקום הקרוב למגוריהם, ללא חשש שיהיו כפילויות", אמר יו"ר ועדת הבחירות של המפלגה, תת-אלוף (מיל') חן יצחקי. "למדנו את הלקחים מהפריימריז בליכוד ולא נחזור על הטעות", ציינו עוד במטה העבודה בתל אביב, תוך שהם מתייחסים לתהליך הבחירות המקדימות במפלגה היריבה, שלווה השבוע בתקלות ובביקורת רבה.

 

הקלפיות ייסגרו ב-22:00 בלילה והפתקים יועברו לספירה במטה המרכזי. תוצאות האמת צפויות להתפרסם באופן מסודר רק ביום שישי בבוקר. "אנו רוצים רשימה מעורבת של ותיקים וצעירים, רשימה אטרקטיבית שתשקף את כל פלחי הציבור בישראל, לעומת הרשימה הימנית מאוד של מפלגת הליכוד", הוסיף מזכ"ל מפלגת העבודה, חיליק בר.

 

בהכנת הידיעה השתתפו שירי הדר ובועז פיילר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכול כבר מוכן
צילום: עידו ארז
שלי יחימוביץ'
צילום: שירי הדר
בנימין (פואד) בן אליעזר
צילום: בני דויטש
יצחק (בוז'י) הרצוג
צילום: מוטי קמחי
עמיר פרץ
צילום: אוהד צויגנברג
אראל מרגלית
צילום: עידו ארז
מומלצים