שתף קטע נבחר

בגלל חגיגת: התפרצות HIV בתחנה מרכזית בת"א

הדבקה מסוכנת בדרום תל אביב: המכורים לסמים בתחנה המרכזית בעיר החלו להזריק סם חגיגת זול במקום הירואין, ובשל שיטת השימוש בחומר נדבקים ב-HIV, למרות ההקפדה על מחטים אישיות. "מדובר במגיפה", אומר רופא המטפל בהם

התפרצות HIV חדשה ומסוכנת בתל אביב: בחודשים האחרונים נרשמה עלייה משמעותית בשיעור הנדבקים החדשים בקרב נרקומנים באזור התחנה המרכזית הישנה בעיר, והתגלו 15 מקרי הדבקה נוספים של נשאי הנגיף הגורם לאיידס מאז יולי האחרון.

 

העלייה בשיעור הנדבקים קשורה ככל הנראה בשינוי הרגלי ההזרקה של המכורים, אשר בחודשים האחרונים החלו להזריק סמי פיצוציות זולים, כגון חגיגת, במקום ההירואין היקר יותר.

 

עוד על הסכנות בסמי פיצוציות :

 

"תשאלנו את המכורים כדי להבין מה השתנה", מסביר ד"ר יבגני קצמן, רופא למחלות זיהומיות ממרכז האיידס בבית החולים איכילוב, "וגילינו לתדהמתנו שינוי חד במנהגי ההזרקה באזור התחנה המרכזית בתל אביב, השונים מאוד מהמתרחש באזורים אחרים בארץ. לפני שישה-שבעה חודשים עברו המכורים לסמים לחגיגת, חומר זול בהרבה - כ-20 שקל למנה - ואשר בניגוד לאבקת הירואין אינו דורש חימום.

 

"החימום בהירואין היה הורג לפחות חלק מהזיהומים, אבל את החגיגת רק מדללים במעט מים בפקק של בקבוק קולה מלוכלך, וחבורת מכורים חולקת בחומר. כל אחד דוחף את המחט האישית שלו לפקק הקטן, שלא עבר שום חימום וחיטוי, ומשום שבסם הזה הקריז מגיע הרבה יותר מהר הם נאלצים להזריק יותר פעמים ביום ולחזור לאותו בקבוק נגוע".

 

לדברי ד"ר קצמן, מכורים ותיקים, כאלה המזריקים גם שמונה או עשר שנים, יודעים להיזהר ולא להחליף מחטים עם אנשים אחרים. בנוסף, רבים מהם נעזרים בתוכנית להחלפת מחטים משומשות הפועלת בתחנה המרכזית, הנחשבת יעילה במניעת HIV.

 

עם זאת, המכורים אינם מודעים לסכנות ההדבקה שבשיטה החדשה לצריכת סמי הפיצוציות, והסיכון הופך משמעותי ככל שהם נאלצים להזריק יותר פעמים ביום כדי לספק את הדחף לסם. 

 

"מדובר בוודאות במקרים חדשים ולא כאלה שהתגלו רק עכשיו", אומר ד"ר קצמן. "אלה אנשים שבדרך כלל שומרים על עצמם מפני הדבקה, אבל עכשיו נוצר מצב חדש לגמרי שבו יש מגפה הולכת ומתפשטת של HIV באוכלוסייה בתחנה המרכזית, המונה כ-120 אנשים באופן קבוע. בקצב הזה בעוד חודש כולם שם יימצאו חיוביים לנגיף, וזו אוכלוסייה קשה שיקר לטפל בה.

 

"המצב הזה דורש תוכנית חירום. אנחנו רואים את המצב הקשה מול העיניים, וחייבים לרדת לשטח כדי לשנות את ההרגלים שלהם ולדבר עם האנשים. זה עניין מסובך מאוד, שקשור בהחלפה הזו בשוק הסמים מהירואין לסמי פיצוציות.

 

"עבור המכורים לסמים נשאות של HIV אינה עוד מחלה כרונית אלא אסון. הם מפחדים להידבק, וכשמגיעות תוצאות חיוביות הם חווים משבר נוראי.

 

"15 המקרים החדשים הם רק קצה הקרחון, כי אם אלה נדבקו בחודשיים האחרונים ברור שיש עוד בדרך שעדיין לא הגיעו אלינו. כל מי שנדבק עכשיו הוא במצב הכי מדבק. זה מדאיג ומתפשט כמו אש בקצה קוצים".

 

בשלב זה נעשה ניסיון בבית החולים איכילוב לגבש תוכנית פעולה בשיתוף החברה לאיידס בישראל, התוכנית להחלפת מחטים והלשכה המחוזית בתל אביב של משרד הבריאות.

 
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההדבקות קשורות בשינוי בשוק הסמים בתל אביב
צילום: רויטרס
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים