שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  העליון קבע: גם לשחקנים על הבמה אסור לעשן

  חמש דקות שבהן עישנה השחקנית אורלי זילברשץ על בימת התיאטרון, כחלק מההצגה, הרתיחו את הצופה עינב אברהמי שהגיעה עד לבית המשפט העליון. היום התקבלה הפסיקה - אסור לעשן, גם על בימת התיאטרון

  אוויר נקי – גם באולם התיאטרון: בית המשפט העליון פסק הערב כי איסור העישון במקומות ציבוריים תופס גם על הבמות, וכי אין לעשן גם כחלק מההצגה.

   

  פסיקת בית המשפט העליון הוצאה בתשובה לערעור על פסק דינו של בית המשפט המחוזי בחיפה מחודש אוקטובר 2010. אז, עתרה הצופה עינב אבהרמי שטענה כי עישון בפועל על במת תיאטרון תוך כדי הצגה הוא הפרה של החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים.

   

  אבהרמי בתביעתה התקדימית, דרשה פיצוי של אלף שקלים לכל צופה שצפה בהצגה "המקום ממנו באתי" מאז עלייתו לבמה ועד למתן פסק הדין. בהצגה זו הציתה השחקנית אורלי זילברשץ סיגריה, ומעשנת על הבמה מעל לחמש דקות.

   

  זילברשץ עם הסיגריה ב"המקום ממנו באתי". כבר לא תוכל לעשן (צילום: כפיר בולוטין) (צילום: כפיר בולוטין)
  זילברשץ עם הסיגריה ב"המקום ממנו באתי". כבר לא תוכל לעשן(צילום: כפיר בולוטין)

   

  בתיאטרון חיפה טענו אז כי המדובר בתביעה קנטרנית המתערבת בחופש האמנות והיצירה וכי העישון היה מידתי, כחלק מהתוכן האמנותי של ההצגה. נשיא בית המשפט המחוזי דחה את העתירה, והסתמך על פסיקות קודמות הנוגעות לקושי ממשי להוכיח נזק שנגרם כתוצאה מחשיפה בודדת לסיגריה.

   

  העותרת עינב אברהמי עתרה לבג"ץ, שדחה את פסיקת המחוזי וקבע כי אף שבית המשפט מכבד את החופש האמנותי, התרת העישון תפתח פתח בעל השלכות שאינן רצויות ואינן תואמות את כוונת המחוקק, וכי ייתכן שישנם פתרונות לאפקט האמנותי בלא לעבור על איסור העישון. לפיכך פסק בג"ץ כי איסור העישון במקומות ציבוריים הוא גורף, וכולל גם את במות התיאטרון.

   

  כתב תביעה דומה הוגש בשנת 2006 לבית המשפט בקולורדו שבארצות הברית, שדחה את העתירה והתובעים. אלה לא הסכימו עם פסק הדין, ערערו לבית המשפט העליון האמריקני שדחה את התביעה ואמר כי הסיגריה מאפשרת לשחקן להיטיב להביע את הדמות שאותה הוא מגלם, וכי אם שלמות היצירה האמנותית מחייבת עישון על ידי שחקן במהלך הופעה – העישון מותר.

   

  בתיאטרון הבימה לא חיכו לפסק הדין הזה וכבר שנים ששחקנים שנדרשים לעשן בתיאטרון הלאומי במסגרת תפקידם על הבמה עושים זאת בעזרת סיגריה אלקטרונית.

   

  האגודה למלחמה בסרטן מסרה בתגובה: "אנו מברכים על כל צעד שננקט לצמצום תופעת העישון במקומות ציבוריים ולשמירה על בריאות הציבור".   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  זילברשץ והסיגריה
  צילום: יוני טובלי
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים