שתף קטע נבחר

נחתם: שכר עובדי הקבלן יעלה ל-4,500 שקל

שר האוצר שטייניץ ויו"ר ההסתדרות עיני חתמו על ההסכם לשיפור תנאי ההעסקה של עובדי קבלן בשירות המדינה. ההסכם שנחתם מבטיח כי שכרם יעלה, כפי שסוכם בחודש פברואר. בנוסף, יזכו עובדים אלה לראשונה להפרשות לקרן השתלמות וההפרשה לפנסיה תגדל ל-1% מהשכר

שר האוצר יובל שטייניץ ויו"ר ההסתדרות עופר עיני חתמו הבוקר (ג') על ההסכם לשיפור תנאי ההעסקה של עובדי מדינה במיקור חוץ (עובדי קבלן). ההסכם שנחתם מבטיח כי שכר המינימום של עובדי שמירה וניקיון בממשלה ובחברות ממשלתיות יעלה ל-4,500 שקל ברוטו בחודש. בנוסף, יזכו עובדים אלה לראשונה להפרשות לקרן השתלמות וההפרשה לפנסיה תגדל ל-1% מהשכר.  

 

עובדי הקבלן - כתבות נוספות:

 

ההסכם מבוסס על ההבנות שהושגו בין משרד האוצר להסתדרות בחודש פברואר האחרון, לאחר שיו"ר ההסתדרות הכריז על שביתה כללית במשק כאמצעי לפתרון מצוקתם של עובדי הקבלן. במסגרת ההבנות נכללו ארבעה סעיפים מרכזיים.

 

הראשון, הוא זה שעליו מבוסס ההסכם הנוכחי. סעיף זה קובע כי שכר המינימום של עובדי ניקיון ושמירה במיקור חוץ יעלה ל-4,500 שקל ושכר האחראים על ניקיון ושמירה יעלה ל-4,700 שקל. בנוסף, הוא קובע כי עובדי קבלן בניקיון ושמירה יזכו לתנאים סוציאליים מועדפים (קרן השתלמות והפרשות גבוהות יותר לפנסיה) וכי בעתיד, כל הישג של עובדי המדינה במסגרת מו"מ עם האוצר ישפיע גם על תנאי ההעסקה של עובדי הניקיון והשמירה.

 

הסעיף השני נוגע ל"עובדי כתף אל כתף". אלו עובדי שמועסקים דרך חברת כוח אדם חיצונית, אך בניגוד לעובדי השמירה והניקיון הם מבצעים תפקידים ייחודיים ומהותיים לעבודת המשרד הממשלתי ועובדים לצד בעלי תפקיד זהה שאינם עובדי מיקור חוץ אלא עובדים מן המניין.

 

לגבי עובדים אלה הוחלט כי כל עובד יעלה לוועדת קבלה לאחר תשעה חודשי עבודה ובוועדה זו יוחלט אם הוא יפוטר או יועבר להעסקה מלאה. במידה שתחליט הוועדה לפטרו, לא יוכל הגוף הממשלתי להעסיק במקומו עובד קבלן אלא יאלץ להעסיק עובד מן המניין או לוותר על התקן.

 

סעיף שלישי, שגם כן בוצע כבר, הוא קליטתם להעסקה מלאה של 150 עובדי קבלן בהוסטלים לניצולי שואה ועוד 150 עובדים קבלן במעונות לחוסים של משרד הרווחה.

 

סעיף רביעי הוא הוספת 120 פקחים למשרד התמ"ת שיפקחו על תנאי ההעסקה של עובדי קבלן ויוודאו כי חברות כוח אדם שמספקות שירותים למדינה שומרות על חוקי העבודה.

 

תגובת האיגוד הכל ארצי של חברות הניקיון והאחזקה בישראל, החבר בלשכת התיאום של הארגונים הכלכליים: "האיגוד מברך על החלתו של ההסכם במגזר הציבורי על עובדי הניקיון המועסקים על ידי חברות הניקיון. מדובר בהסכם חשוב לעובדים ולכן צריך להחיל אותו על כל המשק ולא רק על המגזר הציבורי".

 

יו"ר האיגוד הכל-ארצי, דרור אטרי, קרא ליו"ר ההסתדרות "לקדם את ההסכם הקיבוצי במגזר הפרטי ולמנוע אפליה בקרב עובדי הנקיון במשק הישראלי שתוצאתה יצירת שני מעמדות של סוגי עובדים: האחד - סוג א' - עובדים במגזר הציבורי הנהנים מהעלאת שכר ושיפור תנאים, והשני - סוג ב' - עובדים במגזר הפרטי, שאינם נהנים מתנאים אלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר האוצר שטייניץ ויו"ר ההסתדרות עיני
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים