שתף קטע נבחר

זעם בליכוד: כל מועמדי ישראל ביתנו הוקפצו

אחרי הפריימריז התגאה נתניהו ב"נבחרת החזקה והמוכשרת", אבל רגע לפני הגשת הרשימות, הוא הנחית מכה כואבת על נבחרי מפלגתו. הסידור החדש המסתמן: כל אנשי ישראל ביתנו מוקפצים בין מקום אחד ל-5 מקומות קדימה על חשבון אנשי הליכוד. מועמדי הליכוד זועמים: "נתניהו מכר אותנו לליברמן"

זו הייתה תמונת ניצחון. במרכז עמד בנימין נתניהו , וסביבו נבחרת הליכוד החדשה: צעירה, נטולת ותיקים וימנית מתמיד. אבל אמש (יום ד') התברר שיש ליכוד - ויש הליכוד-ביתנו. נתניהו ואביגדור ליברמן סידרו מחדש, בניגוד למודל שהוצג עם ההודעה על איחוד המפלגות, את הרשימה המשותפת. המרוויחים הגדולים: מועמדי ישראל ביתנו, שפרט לליברמן כולם ככל הנראה הוקפצו ברשימה, בין מקום אחד לחמישה מקומות. המפסידים: מועמדי הליכוד, שרבים מהם נדחקו, חלקם למקומות לא ריאליים.

 

עמוד הבחירות של ynet - הכל על בחירות 2013

 

מגישים רשימות - כתבות אחרונות ב-ynet

מרינה סולודקין פורשת מהחיים הפוליטיים

רוצים לעגון בכנסת: הכירו את מפלגת הפיראטים

ציפי לבני: יחימוביץ' ולפיד אמרו לי "לא" גדול

רשימת קדימה: ישראל חסון שני, פלסנר שלישי

 

הרשימה החדשה נחשפה פחות מיממה לפני המועד האחרון להגשת הרשימות הסופיות לכנסת, שחל הערב ב־22:00. בליכוד זעמו על הסידור. "ביבי מכר אותנו", אמרו גורמים בכירים בליכוד. "הוא פשוט נכנע לליברמן שדאג לאנשים שלו על חשבון המועמדים של הליכוד".

 

השינויים הדרמטיים ברשימה נעשו בעיקר בשני חלקים ברשימה: ברביעייה הראשונה - שני אנשי ליכוד מול שני אנשי ישראל ביתנו - למרות הפער הגדול במספר המנדטים בין שתי המפלגות; ובעשירייה הרביעית, בין המקום ה-31 ל-40. בעשירייה הזאת, שנחשבת בחלקה גם לא ריאלית, הוכנסו חמישה מועמדים של ישראל ביתנו מול חמישה של הליכוד.

 

 

"למעשה באזור הקובע של הרשימה, החלוקה בין שתי הרשימות הייתה 50־50", הסביר בכיר בליכוד. "במקום מפתח של שני מועמדים של הליכוד לעומת מועמד אחד של ישראל ביתנו - הם הכניסו מפתח של 1:1, כאילו שתי המפלגות שוות בגודלן".

 

בכיר במנהלת הליכוד אמר כי השינויים ברשימה נעשו עקב "אילוצי משא ומתן", כלשונו. "עשו ריץ'-רץ' קצת שונה ממה שהוחלט עליו בהתחלה. זה נכון שלא מדובר ברשימה אחידה, כי היא מיטיבה עם אנשי ליברמן ומקפחת את אנשי הליכוד".

 

נתניהו אחרי הפריימריז בליכוד (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
נתניהו אחרי הפריימריז בליכוד(צילום: ירון ברנר)

 

המפסיד הבכיר ביותר מהסידור החדש הוא השר גלעד ארדן, שירד מקום אחד למקום החמישי ברשימה לטובת יאיר שמיר. נציגים של המחוזות בליכוד שילמו מחיר פוליטי יקר, ונדחקו כמה מקומות אחורה. אלכס מילר, לאון ליטינצקי ויוליה מלינובסקי, מועמדי ישראל ביתנו, הוקפצו כמה מקומות קדימה בעשירייה הרביעית על חשבון מועמדי ליכוד כמו דוד ביטן, אורי פרג', קטי שטרית, ח"כ איוב קרא שנדחק למקום 39 הגבולי, ושוקי אוחנה ודוד אמסלם שנדחקו למקומות שנחשבים לא ריאליים.

 

"מדובר בהונאה", זעם אחד המועמדים החדשים בליכוד. "אמרו לנו במפורש על פי איזה מפתח ייקבעו המקומות, ואתמול בלילה גילינו שדחקו אותנו אחורה למקומות לא ריאליים. זה לא יעבור בשקט. הם חיכו לדקה ה־90 כדי שלא נוכל לפעול נגד המזימה הזאת".

 

מועמד אחד ברשימה הסכים לרדת במקום אחד מרצונו החופשי: יו"ר הכנסת ראובן ריבלין פנה כבר אתמול בבוקר לנתניהו וליברמן ואמר להם כי הוא מוכן לפנות את מקומו ברשימה המשותפת לטובת שיבוץ אישה בעשירייה הראשונה. ריבלין, ששובץ על פי המפתח הקודם במקום העשירי, הציע להחליף מקומות עם שרת הקליטה סופה לנדבר כדי שבעשירייה הראשונה יהיה ייצוג נשי.

 

Read this article in English 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו וליברמן
צילום: גיל יוחנן
מהמקום ה-11 ל-10. לנדבר
צילום: ירון ברנר
מהמקום ה-42 ל-37. מלינובסקי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים