שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  חידון התנ"ך: מנוצרי ליהודי, מסנטיאגו לירושלים
  אליהו אסטיי נולד לאם יהודייה, אבל גדל כנוצרי לכל דבר. כשבתו העלתה אל פני השטח את מה שביקש להדחיק, זהותו החלה להתעצב מחדש. הוא החל ללמוד תנ"ך, התגרש מאשתו ואף התגייר. הכירו את נציג צ'ילה בחידון התנ"ך

  למרבה אכזבתו לא ישתתף אליהו אסטיי בחידון התנ"ך העולמי למבוגרים שייערך הערב (ד') בירושלים. הוא אמנם הגיע אל הישורת האחרונה של החידון הבינלאומי שנערך השבוע, אך לא צבר מספיק נקודות כדי להעפיל אל הגמר. לא נורא. אסטיי שהגיע מסנטיאגו בצ'ילה אכן מכיר את שפת התנ"ך על בוריה, אך עברית של יומיום איננו דובר כלל. 

   

  <<מחפשים עוד דברים מעניינים על יהדות? כנסו לפייסבוק שלנו >>

   

   

  כשאסטיי נולד הוא קיבל את השם רמון אליאס. "נולדתי וגדלתי בסנטיאגו שבצ'ילה, לאב נוצרי ולאם יהודייה", הוא מספר. "בבית קיבלתי חינוך נוצרי לכל דבר. מגיל צעיר ידעתי שאני יהודי, אבל זה היה פרט חסר משמעות עבורי. למדתי בבית ספר ציבורי בצ'ילה, שם חגגנו חגים נוצריים. הזהות שלי הייתה נוצרית לגמרי".

   

  כשבגר נישא אליאס לאישה נוצרייה, וגם את ילדיו גידל כנוצרים. השינוי בזהותו החל רק כשבתו הייתה בת חמש. "הבת שלי שאלה את השאלה שלא העזתי לשאול את עצמי באופן גלוי: 'מה זה אומר להתנהג כמו יהודי?' השאלה הזו זיעזעה אותי, כי היא נגעה בעצבים החשופים שלי. היא העירה קונפליקט מודחק שתמיד היה שם".

   

  אלוהים כבר לא רחוק

  אז החל להתוודע אל התנ"ך. בהתחלה למד לבד בבית הכנסת המקומי, אך כעבור זמן מה, פנה לרב הקהילה היהודית בסנטיאגו, והחל ללמוד עמו את ספר הספרים. כעבור שש שנים החליט רמון-אסטיי להתגייר. "אף שמבחינה פורמלית ספק אם הייתי צריך להתגייר - שהרי אמי יהודייה, זה היה מתבקש כי גדלתי כנוצרי", הוא אומר.

   

  כחלק מתהליך הגיור שלו החליט אסטיי להתגרש מאשתו. לדבריו, עבר "תהליך לא פשוט כדי להגיע להחלטה הזאת". בהמשך הלכו שתי בנותיו בעקבותיו, והתגיירו אף הן.

   

  "האהבה שלי לתנ"ך פתרה לי את שאלת טיב הקשר בין אדם לאלוהיו, שהטרידה אותי הרבה זמן. עד שהתחלתי ללמוד תנ"ך - אלוהים היה מרוחק עבורי; העיסוק בתנ"ך העניק לי את החוויה הייחודית של תחושת הקירבה לאל", אומר אסטיי.

   

  הכי אוהב את אליהו וגדעון

  אסטיי החל לקחת חלק בפעילות הקהילה היהודית בסנטיאגו, וייסד קבוצה של יהודים שעוסקת בלימוד תנ"ך. "אני חש כמעין שגריר של היהדות בצ'ילה, המנסה להיות גשר בין החברה היהודית לחברה הצ'ילאנית. בקבוצת הלימוד שיזמתי משתתפים בעיקר יהודים, שקודם לכן לא ייחסו משמעות לזהות יהדותם, או אפילו כאלה שהעדיפו לא להחצין אותה", הוא אומר.

   

  הקריאה המרובה בתנ"ך עשתה את שלה, ואסטיי פיתח יחס מיוחד אל גיבורים מתוך הספר. "שתי הדמויות האהובות עלי הן אליהו וגדעון. את אליהו אני אוהב בעיקר בגלל העיקשות הבלתי מתפשרת שלו, ובגלל הקרבה המיוחדת שלו לאלוהים. את גדעון אני אוהב בעיקר בגלל המהפך שחל בחייו האישיים, כשזנח את העבודה הזרה. גם הפעילות שלו למען עם ישראל, והאומץ שנדרש לו כדי להוביל את העם, גרמו לי לאהוב את דמותו", הוא מסביר.

   

  הזיקה אל התנ"ך ואל המסורת היהודית לא הכתיבה לאליהו אורח חיים אורתודוכסי. "אני בוחר להגדיר את עצמי כמסורתי שהיהדות חשובה לו מאוד, ואני רוצה להנחיל את הערכים שלה לקהילה שבה אני חי", אומר אליהו.

   

  חיבור לשורשים

  לקראת החידון, למד אליהו עם קבוצת לימוד התנ"ך שייסד בסנטיאגו, וזכה במקום הראשון בשלב המקדים בצ'ילה. לאחר שעבר עוד כמה שלבים בדרך, הגיע אתמול לשלב הסופי של חידון התנ"ך הבינלאומי, שבו השתתפו 27 אנשים, מתוכם רק 16 העפילו לחידון למבוגרים.

   

  "32 שנים חלפו מאז התקים חידון התנ"ך העולמי למבוגרים בישראל. 

  השנה בתאריך הסמלי 12.12.12, כמניין שבטי ישראל, נר רביעי של חנוכה מתחדשת המסורת וחידון מתקיים שוב במתכונת עולמית בירושלים", נכתב באתר של ההסתדרות הציונית, השותפה באירוח המתמודדים. 

   

  "כעת לאחר היעדרות של 30 שנה זכיתי לחדש את המסורת חשובה", אמר שר החינוך, גדעון סער, לקראת החידון. "לאור ההצלחה וההיענות הרבה, הודעתי על חידוש חידון התנ"ך הבינלאומי למבוגרים לכלל קהילות ישראל בעולם. באמצעות חידון התנ"ך הבינלאומי למבוגרים אנו מעודדים את העיסוק, הלימוד והעיון של הציבור בארץ ובתפוצות בספר התנ"ך, שהוא הבסיס הלאומי- תרבותי של עם ישראל. התנ"ך הוא החיבור לשורשים שלנו - שורשינו כעם ושורשינו בארץ ישראל", הוסיף השר סער. 

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אנתואן ארדיטי
  "הדמויות התנ"כיות האהובות עלי הן אליהו וגדעון". אליהו אסטיי
  צילום: אנתואן ארדיטי
  מומלצים