שתף קטע נבחר

היום זאת זועבי, מחר ישתיקו אותך

פסילת זועבי היום תיתן לכהניסטים אור ירוק לפעול מחר כדי לבטל את המטרד המכונה דמוקרטיה

הנה זה מתחיל שוב. כאילו לא היינו בסרט הזה כבר חמש (!) פעמים בעבר. גם הפעם מבקשים חברי כנסת מהימין הקיצוני לפסול את רשימת בל"ד ואת חנין זועבי מהשתתפות בבחירות. בשנים האחרונות זה הפך לשגרה: ח"כים שאינם מסוגלים לסבול את העובדה שבכנסת יושבים נציגים חזקים ודעתניים של המיעוט הערבי פועלים לפסול את בל"ד. מבחינתם, פסילת המיעוט היא חלק מאג'נדה אנטי-דמוקרטית וגם דרך מצוינת לקבל כותרות.

 

זה עובד כך: הימין מגייס את הרוב האוטומטי שלו בוועדת הבחירות כדי לפסול את בל"ד - ואז בית המשפט העליון בולם את המהלך, מסביר לכנסת שמדובר בפסילה בלתי חוקית ובלתי ראויה, ומתיר לבל"ד לרוץ. כך יהיה גם הפעם. אלא אם ועדת הבחירות תלמד את הלקח ותמנע מעצמה ביזיון נוסף.

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

לשנות גישה כלפי הרשעות השווא בישראל / אפרת פינק

בחרתי להיות אח, יש לי עתיד? / עידן סטרוביציק

 

אין ספק שבל"ד וחנין זועבי - כמו רוב חברי הכנסת שמייצגים את המיעוט הערבי - מעצבנים את הימין. מה זה מעצבנים, ממש מרתיחים. אם יש משהו שהימין הכהניסטי מבית מדרשם של בן-ארי, דנון וחבריהם לא מסוגל לסבול זה כשמביעים דעה אחרת, שונה משלהם. בטח ובטח כשהדעה הזו נוגעת לזכויותיהם של פלסטינים. כאמור, בית המשפט העליון עמד עד כה אל מול נסיונות הפסילה וסירב לתת יד לדברי ההסתה שיצאו מוועדת הבחירות.

 

במקום לעשות חשבון נפש נוקב עם עצמם, במקום להביט במראה ולגלות מי הוא החזק המשתמש בכוחו כדי לדרוס את המיעוט, במקום לקחת אחריות על הלאומנות השוטפת את הכנסת ושהשתלטה כעת גם על רשימת הליכוד לכנסת - במקום כל אלו, מפנים הח"כים מהימין אצבע מאשימה כלפי בל"ד. מבחינתם, בל"ד אשמה בכל בעיותיה של ישראל. בל"ד - ולא הכיבוש. בל"ד - ולא האפליה המחריפה נגד אזרחי ישראל הערבים. בל"ד - ולא החקיקה הגזענית שהוביל הימין בכנסת היוצאת.

 

הפעם מצאה לעצמה חבורת בן-ארי את דנון קורבן מושלם: ח"כ חנין זועבי. לוחמנית, דעתנית, רהוטה ובת פלוגתא קשה. זועבי מביאה לכהניסטים את הסעיף. מה הם לא מטיחים בה? שתקפה חיילים, שעשתה בהם לינץ', שהכריזה מלחמה על ישראל. זועבי אמנם מבטאת היטב את הקו של בל"ד המתנגד נחרצות למדיניות הדיכוי של ישראל, ובכך ממלאת את תפקידה נאמנה, אבל איש מעולם לא האשים אותה בתקיפה או באלימות. אף לא לרגע.

 

כל שחנין זועבי ביקשה לעשות בפרשת המשט היה להיכנס לעזה כדי להביע סולידריות עם התושבים שהיו נתונים שם תחת מצור. מדובר במהלך לגיטימי לחלוטין ואף וראוי מצד חברת כנסת במסגרת חופש הביטוי. על כן, אין זה מפתיע שהיועץ המשפטי לממשלה סגר את התיק נגד זועבי והדף את הנסיונות המקרתיסטיים להעמידה לדין.

 

החלטתו של היועץ המשפטי, כמו גם פסיקות בג"ץ, לא מספקות את הימין הקיצוני. מבחינתם, הבעיה האמיתית היא לא בל"ד או זועבי אלא כל מי שלא משתף פעולה עם האג'נדה הגזענית שלהם, כולל בג"ץ והיועץ המשפטי לממשלה. לכן גם ברור, שפסילת זועבי היום תיתן לכהניסטים אור ירוק לפעול מחר כדי לבטל את המטרד המכונה דמוקרטיה.

 

לפי כל הסקרים, הכנסת הבאה עומדת להיראות בדיוק כמו הכנסת היוצאת - אם לא גרוע יותר. יוזמות החקיקה האנטי-דמוקרטיות עומדות להמשיך באין מפריע. רגע לפני שזה קורה, זה הזמן לעצור ולהכיר בכך שדמוקרטיה אמיתית כוללת מיעוט פלסטיני שווה זכויות, דעתן ולא מתנצל. מי שייתן יד לסתימת הפיות של בל"ד וזועבי היום עלול לגלות שסותמים לו את הפה מחר.

 

הכותב הוא עיתונאי עצמאי ופעיל פוליטי-חברתי בבל"ד.

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חנין זועבי על דוכן הנואמים בכנסת
צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
צילום: בלאל חסאדיה
סמי אל-עלי
צילום: בלאל חסאדיה
מומלצים