שתף קטע נבחר

חנין זועבי ל-ynet: "שמחה שלא ניסו להכות אותי"

לקראת הדיון בבקשה לפסול את מועמדותה לכנסת, נשמעת ח"כ זועבי בטוחה בכישלון המהלך: "הפוליטיקה כאן הפכה לקרקס, בימין מחפשים משפטי הסתה". על הדרישה לפסול את מפלגתה: "בל"ד מייצגת את הציבור הפלסטיני בישראל בשורת נושאים"

"אני מנהיגה נבחרת של ציבור שמונה חמישית ממדינת ישראל ואמשיך להיות כזו". לח"כ חנין זועבי (בל"ד) אין שום כוונה לוותר על המשרה הקבועה בפרלמנט הישראלי. אחרי שקיבלה הודעה על כך שוועדת הבחירות המרכזית תדון בדרישה לפסול את מועמדותה לכנסת ה-19, נראה כי זועבי לא ממש מתרגשת. לדבריה, "חשוב לזכור שהיה ניסיון לפסול את בל"ד כמה פעמים ובית המשפט אמר באופן ברור את דברו חמש פעמים ברציפות".

 

עוד עדכוני בחירות - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

בתחילת השבוע הודיע ח"כ אופיר אקוניס (ליכוד) כי הגיש ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט אליקים רובינשטיין, את הבקשה לפסול את זועבי. אקוניס, שמשמש כסגן יו"ר ועדת

 הבחירות, ציין כי גייס מספיק חתימות כדי לקיים דיון בפסילת זועבי וטען כי בוועדה עצמה יהיה למהלך רוב מוחץ. גם אם היא תיפסל, עניינה של זועבי צפוי להגיע לפתחו של בג"ץ.

 

בבקשה לפסילת זועבי נכתב כי "במשך שנות כהונתה בכנסת לא פסקה חברת הכנסת זועבי מלחתור תחת מדינת ישראל ולהסית נגד ממשלתה, מוסדותיה, חיילי צה"ל ומפקדיו בגלוי. היא לקחה חלק במשט המרמרה, שכלל תקיפת חיילי צה"ל, פציעתם וגרימת סיכון ממשי לחייהם". בבקשה נטען כי במעשיה, זועבי שללה את קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית - סעיף שמקנה אפשרות לפסול מועמד לכנסת.

 

"הם קופצים בראש" 

זועבי הודפת את בקשת הפסילה וטוענת כי מדובר בניסיון לתפוס כותרות על חשבונה. "לצערי, הפוליטיקה בישראל הפכה לקרקס. אין דיונים רציניים והתמודדות אמיתית עם השאלה למי מותר להתמודד ומה הם גבולות חופש הביטוי, זכויות נבחרי ציבור ועוד. כמה אנשים, בהם דובר ראש הממשלה לשעבר אופיר אקוניס, מחפשים בכוח לתפוס כותרות, אז הם קופצים בראש. אני שמחה שהפעם איש מחברי הכנסת הללו לא ניסה להכות אותי פיזית והפופוליזם הזול הסתיים באלימות מילולית".

 

"הימין לא מבין בדמוקרטיה". ח"כ זועבי (צילום: ערן יופי כהן) (צילום: ערן יופי כהן)
"הימין לא מבין בדמוקרטיה". ח"כ זועבי(צילום: ערן יופי כהן)

 

ועדת הבחירות המרכזית צפויה לדון בין היתר גם בבקשה לפסול את מפלגתה של זועבי – בל"ד. על כך היא אומרת: "בבחירות האחרונות היה רוב של שמונה שופטים מול אחד שהתנגד לפסול את בל"ד. זאת סיעה לגיטימית שמייצגת את הציבור הפלסטיני בישראל בשורה ארוכה של נושאים - שוויון לאומי, אזרחי ומגדרי, טיפול בבעיות מוניציפליות, צדק חברתי ועוד".

 

המאבק שמנהלים גורמים בימין נגד זועבי צבר תאוצה לאחר שנודע על השתתפותה במשט הטורקי לעזה במאי 2010. לטענתה, לא מדובר בחיסול חשבונות אישי נגדה, אלא ב"מצב של שיכרון כוח של הימין, שלא מבין בדמוקרטיה אלא בשלטון הרוב. במקום שהם יתעסקו בסוגיות הבוערות של החברה, שלשמן הם נבחרו, מחפשים משפטי הסתה על מנת להילקח לאולפני טלוויזיה ולקבל שורה בעיתון".

 

זועבי על המרמרה ()
זועבי על המרמרה

 

ח"כ זועבי מציינת כי היא מקבלת תמיכה רבה מהרחוב הערבי. "זאת תמיכה לא רק באספקט המאוד צר שהתקשורת בעברית מסקרת", היא אומרת, "אלא תמיכה מאוד ענפה

 בחקיקה ובשורה ארוכה של נושאים נוספים שרוב העיתונאים היהודים לא טורחים לסקר. מצד אחר, אם אני או מפלגת בל"ד ניפסל, הדבר יביא למציאות חדשה וישנה את כללי המשחק בין האזרחים הפלסטינים למדינה, כללי משחק שלא היו אי פעם בין הציבור הפלסטיני ליהודי במדינת ישראל".

 

למרות הסקרים שמנבאים לבל"ד שלושה מנדטים בלבד, זועבי משוכנעת שההישג של מפלגתה יהיה גדול יותר. לדבריה, "אני מאמינה שיש עלייה באהדה כלפינו. הייתה לנו פעילות פרלמנטרית ענפה, החל מעבודה עקשנית נגד החקיקה הגזענית בכנסת, מהלוואות לעסקים קטנים, דאגה לזכויות עובדי קבלן ודאגה לרשויות המוניציפליות הערביות, לפרט ולקולקטיב הפלסטיני בישראל, ואני מאמינה שנקבל ארבעה מנדטים". 

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הפופוליזם הזול הסתיים באלימות מילולית". ח"כ זועבי
צילום: אוריה תדמור
מומלצים