שתף קטע נבחר

"בית מטבחיים מאופק לאופק"

"בית-המטבחיים הוא מקרה קיצון, בוטה ומוחצן של שליטה מוחלטת ואלימה של בני-אדם בבעלי-חיים אחרים - בחייהם ובמותם. אולם השליטה המוחלטת הזו מאפיינת את יחסנו לבעלי-חיים לכל אורך הדרך. בית-המטבחיים הוא מיקרוקוסמוס של העולם". יוסי וולפסון מציע לא להתעלם מתמונות הזוועה וממליץ על חרם, ובעיקר - על צמחונות

תמונות הזוועה מבית-המטבחיים של תנובה קשות ומזעזעות. בתקווה להציל את עורו של המותג, מיהרה תנובה לגבות את המחיר מהש"ג, עובדי הקבלן שתנובה עצמה ציידה בשוקרים חשמליים. לא נראה שהמותג ניצל. אדרבא, הקריאות לחרם נגד כל מוצרי תנובה מתרחבות והולכות, והפרשה כבר הפכה לבינלאומית עם שידור התמונות הקשות בטלוויזיה האוסטרלית.

 

תכנית החדשות 7:30 של הרשת האוסטרלית ABC שידרה את התמונות מתחקיר כלובטק בבית המטבחיים של תנובה. וטרינרית מומחית שרואיינה בתכנית קבעה שבצילומים ניכרות הפרות חמורות של תקנים אוסטרליים ושל תקנים בינלאומיים.

בין ההפרות מנתה ד"ר ג'ונס את השימוש התכוף בשוקרים חשמליים, השלכת בעלי החיים באוויר וגרירתם על הרצפה. פיליפ גלייד, סגן שר החקלאות האוסטרלי, הורה על פתיחת חקירה, בעוד ארגוני בעלי החיים באוסטרליה דורשים להשעות את המשלוחים החיים לישראל.

 

למי שלא צפה בתחקיר, בין ממצאי החקירה הסמויה הוצגו עגלים שחושמלו עשרות פעמים ברציפות, בחלקים שונים של הגוף, כולל הראש והאשכים, כדי לזרזם לשחיטה. עגלים שקרסו נגררו על הרצפה באמצעות מלגזות. טלאים שנגררו על הקרקע כשהפועלים אוחזים אותם ברגל אחת. טלאים שהוכו באופן חוזר ונשנה בראשם ובגופם. כמו כן תועדו פועלים עומדים ודורכים על טלאים, נשכבים או רוכבים עליהם, ומשליכים אותם באוויר.


"גם אלף יחצנים לא יכולים להשתיק את געיות האימה והכאב של העגלים"

 

אינני מקנא בתאגיד הענק: גם אלף יחצנים לא יכולים להשתיק את געיות האימה והכאב של העגלים, שממשיכות להדהד באוזניים הרבה לאחר הצפיה בתמונות.

 

התמונות מבית המטבחיים של תנובה מזוויעות אבל לא מפתיעות. בכל פעם שאדם נכנס עם מצלמה נסתרת לבית-מטבחיים, לרפת, לחזיריה, למעבדה או ללול הוא חוזר ובידיו סרטים מסמרי שיער, שכמו לקוחים ממציאות מקבילה.

 

מה גורם לאנשים מהישוב להתעלל באכזריות כזו?

מה גורם לאנשים מהישוב להתעלל באכזריות כזו בבעלי-חיים? מה מביא את העובדים ב"בקר תנובה" לחשמל עגלים שוב ושוב, עשרות פעמים, בראש, בפנים, ברגליים, באשכים, כאשר ברור שהם אינם מסוגלים לזוז? איך ליבם לא נחמץ נוכח געיות השבר של העגל הפצוע שהם גוררים באמצעות מלגזה על רצפת בית-המטבחיים?

 

ההסבר הוא בשליטה המוחלטת שניתנה לבני-אנוש אלו בבעלי-החיים שנידונו למוות בשחיטה. קחו כל אדם, ציידו אותו במקל, בשוקר חשמלי, בסכין, ותנו לו שליטה ללא מצרים בגורלו של יצור אחר - וכל הרוע האנושי יתפרץ מולכם.

 

אנחנו מכירים את זה אצל בני-אדם שמקבלים שליטה בבני-אדם אחרים במוסדות טוטאליים כמו צבא, כלא או בית-חולים פסיכיאטרי, וזאת אפילו כשתפקידם של בעלי-הכוח מוגדר כדאגה לטובתם של החסויים. ודאי שכך כשמדובר בבעלי-חיים אילמים ובמפעל תעשייתי שכל תפקידו להפוך נשמות חיות לחבילות בשר מת.

 

בית-המטבחיים הוא מקרה קיצון, בוטה ומוחצן של שליטה מוחלטת ואלימה של בני-אדם בבעלי-חיים אחרים - בחייהם ובמותם. אולם השליטה המוחלטת הזו מאפיינת את יחסנו לבעלי-חיים לכל אורך הדרך. בית-המטבחיים הוא מיקרוקוסמוס של העולם, עולם שיצחק בשביס-זינגר תיאר כ"בית מטבחיים מאופק לאופק".

 

עם חברת תנובה ועובדיה יש למצות את הדין, והדרך לייצר תגובת נגד לתמנות הזוועה יכולה בהחלט להיות החרמת המותג. כך גם להם יכאב קצת, בכיס. אולם רק שינוי מהותי ביחסי השליטה בבעלי-חיים יוכל לעקור את האלימות מהשורש.

 

הצעד הראשון בכיוון זה הוא הפסקת ההרגל של אכילת בשרם של בעלי-חיים

שחוטים - האקט האולטימטיבי של שליטה, הן במישור המעשי והן במישור הסמלי.

 

הדרך להעמדת יחסינו עם בעלי-חיים אחרים על אדנים של צדק ושל דו-קיום היא דרך ארוכה. היא מחייבת אותנו לנער מעלינו שכבות רבות של שליטה, פרקטיקות רבות של הפעלת כוח, הרגלים מוטמעים של עיוורון מדעת.

 

הכוח האמיתי לעצור את ההתעללות מצוי בידיים שלנו, הצרכנים, שיכולים לבחור אם לאכול בשר או לבחור בתזונה עשירה מהצומח. הפסקת ההרג והזלילה של בשרם של בעלי-חיים היא הצעד הראשון בדרך הזו, שתחנתה האחרונה מבטיחה לנו את האפשרות להיות אנושיים.

 

  • עו"ד יוסי וולפסון הוא רכז תחום בעלי-חיים במשקים בתנו לחיות לחיות

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות אנונימוס
הש"ג אשם?
צילום: באדיבות אנונימוס
צילום: באדיבות אנונימוס
הפגנה להחרמת תנובה
צילום: באדיבות אנונימוס
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים