שתף קטע נבחר

הכנסייה הקתולית באיטליה מתגרשת - מברלוסקוני

פעם הם תמכו בו באש ובמים, אך עתה מגיבים בכנסייה בחריפות לאפשרות שראש הממשלה לשעבר ינסה להתמודד שוב לתפקיד ציבורי. "החלילן מהמלין", "דינוזאור", "פופוליסט" - אלו רק חלק מהכינויים שנמצאו לו בעיתונים מטעמה

הכנסייה הקתולית של איטליה הייתה בעבר התומכת מספר 1 של סילביו ברלוסקוני כשכיהן כראש הממשלה, אך בעקבות השערוריות שעורר – גם היא מתנערת ממנו. בעקבות הדיווחים על חזרתו האפשרית של ברלוסקוני לזירה הפוליטית, פרסם אחד העיתונים הקתוליים הגדולים והמשפיעים במדינה מאמר מערכת חריף וטען בכותרתו: "כמו רעם ביום בהיר, הדינוזאור שב ומשליך את המדינה כולה לתוך כאוס".

 

כל עדכוני הבחירות - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet 

 

בטקסט, שנראה כאילו לקוח מאחרון עיתוני האופוזיציה, האשים המגזין "פמיליה קריסטיאנה" את ראש הממשלה לשעבר בכך שהוא מוכר לאיטלקים מחזה תעתועים, מאחר שהוא נמנע מלהודיע סופית אם בכוונתו להתמודד שנית לתפקיד או לא. "זהו פופוליזם טהור", נטען במאמר, "החלילן מהמלין שב כדי לכשף אנשים עם הקסם של הבטחותיו. אולם זוהי בבירור טיפשות, שמבטלת את ההקרבות שביצעו משפחות וחוסמת את הדרך המבורכת לרפורמות, אפילו שהן לא פופולריות".

 

ברלוסקוני מוקף עיתונאים. לא מודיע אם יתמודד או לא (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ברלוסקוני מוקף עיתונאים. לא מודיע אם יתמודד או לא(צילום: AFP)

 

דברים דומים אולי כבר נשמעו מכיוונם של גורמי אופוזיציה שונים, אולם ההתבטאות הזו נתפסת כחריגה כשלוקחים בחשבון את המקור - הכנסייה שתמכה בברלוסקוני חרף כל השערוריות המיניות והפוליטיות שחולל, כמעט עד סוף כהונתו. הקתולים צידדו בברלוסקוני ולא נרתעו אפילו מהדיווחים על מסיבות החשק הפרועות שערך בעיקר מפני שחששו ממה שיקרה אם השמאל יעלה לשלטון.

 

"ברלוסקוני הבטיח לכנסייה שכל עוד יכהן בתפקיד ראש הממשלה, הוא לא ייסוג מעמדתו בנושאים שנחשבים בעיניה לכאלו שלא ניתנים למשא ומתן, כמו נישואים חד-מיניים, המתות חסד ושאלות ביו-אתיות כמו הפריה חוץ גופית", הסביר עיתונאי קתולי בשם אנדראה טורנלי.

 

עוד חדשות מהעולם הגדול:

קוראי "טיים" בחרו: קים ג'ונג און - איש השנה

מהפך: לא-לבנים יהיו רוב בארה"ב עד 2060

 

עם זאת, לאחר שיריביו של ברלוסקוני האשימו אותו בניסיון לחזור לזירה

הפוליטית בניסיון להגן על האינטרסים העסקיים שלו ולהחזיק לעצמו חסינות חלקית לקראת משפטיו הקרבים, הצטרפה הכנסייה לביקורת: "אני מזועזע מחוסר האחריות של אנשים שרק רוצים לדאוג לענייניהם בשעה שהבית עוד עולה באש", ציין ראש מועצת הבישופים, הקרדינל אנג'לו ביינסקו.

 

ייתכן כי הפניית העורף הקיצונית הזו היא תוצר לוואי של שביעות הרצון של הכנסייה ממחליפו של ברלוסקוני, ראש הממשלה המכהן מריו מונטי. הוא ואשתו מזה 40 שנה פוקדים את הכנסייה מדי יום ראשון, והוא גם הרשים את הוותיקן עם מה שנתפס בעיני ראשיו כרצון אמיתי מצד מונטי לחלץ את המדינה מצרותיה הכלכליות. "הכנסייה תשמח אם מונטי ימשיך לכהונה נוספת כראש ממשלה, או לפחות ישתלב בתפקיד כלשהו בממשלה הבאה", הוסיף טורנלי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברלוסקוני. "פופוליזם טהור"
צילום: EPA
מונטי. מבקר בכנסייה מדי יום ראשון
צילום: AP
מומלצים