שתף קטע נבחר

יחימוביץ': עד הסדר, להמשיך לתקצב התנחלויות

בראיון באולפן ynet מסבירה יו"ר העבודה שהממשלה אחראית לאנשים ששלחה לשטחים, כל עוד אין הסדר מדיני. היא כופרת בחלוקה לגושים ("גם רבין לא היה שמאל") - ותוקפת: "הליכוד בלחץ מפרשת ליברמן ולא משוכנע שהניצחון שלו. שנתניהו יגיד מאיפה יקצץ אחרי הבחירות"

 

חמישה שבועות לבחירות, ועכשיו שלי יחימוביץ' מדברת גם על הנושא המדיני. בראיון באולפן ynet, יו"ר מפלגת העבודה אומרת היום (ב') שתתמוך בהעברת שכונות במזרח ירושלים למדינה פלסטינית, אבל מדגישה שבתקציב הגדול שהולך להתנחלויות שהקימה הממשלה - אי אפשר לפגוע.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

  

גם אם אינה תומכת בהתנחלויות, כל עוד אין פתרון מדיני, היא מסבירה, אי אפשר לפגוע באנשים שנשלחו לשם.

 "אתה לא יכול להתייחס אל תושבי התנחלויות שקמו על-פי חוק והחלטות ממשלת ישראל - רובן נשלטו על-יד מפלגת העבודה - כפושעים. אתה לא יכול למחוק בני אדם, לממשלה יש אחריות לדאוג לילדים שם". 

 

ומהו פתרון שתי המדינות לפי יחימוביץ'? "רוב המפלגות, אפילו הליכוד, מתכנסים סביב מתווה קלינטון שהוא מדבר על (קווי) 67' עם שמירה על גושי ההתיישבות. ירושלים היא שלב מאוחר יותר בהסדר ושכונות יהודיות לישראל - שכונות ערביות לרשות הפלסטינית".

 

יחימוביץ' באולפן ynet. "אלחם שלא תהיה עסקת טיעון לליברמן" (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
יחימוביץ' באולפן ynet. "אלחם שלא תהיה עסקת טיעון לליברמן"(צילום: בני דויטש)

 

מפלגת העבודה, לדבריה, "היא לא מפלגת שמאל ומעולם לא הייתה מפלגת שמאל. היא הייתה מפלגה מרכזית,

 החתירה שלה לשלום הייתה חתירה מתוך פרגמטיות ולא מתוך איזה חלום רומנטי על שלום. היו בה תמיד נצים ויונים. יצחק רבין היה נצי בעמדותיו".

 

יחימוביץ' אומרת שאינה מסתפקת ב-20 מנדטים שמעניקים לה סקרים, וטוענת ש"אני די כופרת בחלוקה הגושית. מבין ה-20 מנדטים האלה, יש מנדטים שהם לא מסורתיים של הגוש בכלל. יש מפלגה אחת מובילה ועוד שלוש מפלגות חד ספרתיות, ולכן כשהציבור יצטרך לבחור אם הוא רוצה בהמשך שלטונו של נתניהו או הוא רוצה להחליף אותו, הוא יצטרך לבחור ביני לבין נתניהו".

 

קודם תקראו ספר תקציב עד הסוף

יו"ר העבודה מסבירה שהעיסוק של השמאל כפי שהתייצב בעשורים האחרונים, "אך ורק בסוגיה הפלסטינית, היה הפקרה מוחלטת של החברה הישראלית. הרבה יותר קשה לעסוק בסדר יום חברתי כלכלי. מה יותר קל מלהפטיר כמה סיסמאות מדיניות ביום ולמצוא חן בעיני קהלים מסוימים? הרבה יותר קשה לקרוא ספר תקציב מהתחלה ועד הסוף, הרבה יותר קשה להבין בכלכלה ובחברה".

 

התוכנית הכלכלית המפורטת שהציגה יחימוביץ' זכתה לביקורת, בעיקר על כך שמקורות המימון להרחבת השירות הציבורי שצוינו בה - בהיקף של עשרות מיליארדי שקלים - אינם הגיוניים. "מי שחושב שהתוכנית הכלכלית שלנו מופרכת, שיביא תוכנית כלכלית אחרת. אני רוצה לראות מה התוכנית הכלכלית של נתניהו. אין משהו שאנחנו מציינים בלי למצוא לו כיסוי תקציבי. זה מאוד מפורט ומאוד מושכל, עשינו את זה בשיתוף כלכלנים. אני רוצה שנתניהו יאמר מאיפה הוא הולך לקצץ יום אחרי הבחירות".

 

ליברמן. "הסיכוי שאשב איתו אפסי" (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
ליברמן. "הסיכוי שאשב איתו אפסי"(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

בעניין הקריצה לקהלים חדשים, בין היתר בציונות הדתית, יו"ר העבודה מבקשת ש"אם יש מישהו במפלגה שחושב שזו הונאה, שיאמר זאת בקולו. יש לנו המון שותפים היום בציונות הדתית, יש לנו תפיסת עולם ערכית דומה ביחס לחברה הישראלית. חלק גדול ממצביעי הבית היהודי, למשל זבולון אורלב, הגדיר את עצמו סוציאליסט. הייתה גם ברית היסטורית בין המפד"ל לתנועת העבודה ואני מנסה לעשות כאן משהו שאני יודעת שהוא קשה, אני יודעת שהוא לא מקובל, אבל אני חושבת שהחלוקה הבין-גושית בין ימין ושמאל היא לא נכונה".

 

את שר החוץ המתפטר אביגדור ליברמן, שיואשם במרמה והפרת אמונים, כינתה יחימוביץ' לאחרונה "מושחת" ו"מסוכן".

 בראיון באולפן היא מצהירה ש"הסיכוי שאשב עם ליברמן בממשלה הוא כמעט אפסי, ובוודאי שלא אשב בממשלה עם אדם שעומד נגדו כתב אישום. אני גם אלחם שיהיה משפט ושלא תהיה עסקת טיעון, כי אסור שתהיה עסקת טיעון".

 

הליכוד, היא תוקפת, "בלחץ מפרשת ליברמן - זה ברור. החוקר שחקר באומץ את ליברמן (משה מזרחי, המועמד בעבודה - מ"א), וליברמן גם נאלץ להתנצל בפניו, הוא לוחם צדק אמיתי. עכשיו הלחץ של הליכוד להגיב לנו מיד על כנס שאנחנו עושים למען שלטון החוק, מראה שכנראה הליכוד בניגוד לכם לא משוכנע שהניצחון הוא שלו".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בני דויטש
יחימוביץ' באולפן
צילום: בני דויטש
פרץ עם לבני. "לא עוסקת בזה"
צילום: מוטי קמחי
מומלצים