שתף קטע נבחר

מצע העבודה: מסים על עשירים, הגדלת ההוצאות

יו"ר העבודה, שלי יחימוביץ', הציגה את תוכניתה הכלכלית: ההוצאה הציבורית תגדל בחמש השנים הקרובות ביותר מ-138 מיליארד שקל. המימון יגיע מהעלאת המיסוי על עשירים, חברות והון. הכסף ישמש בין היתר לביטוח סיעודי לאומי וחינוך חינם מגיל שנתיים. "כסף לא חסר, השאלה איך המשאבים מתחלקים"

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', הציגה הערב (ב') את תכניתה הכלכלית המפורטת, שהוכנה לאורך חודשים ארוכים על ידי צוות נרחב של כלכלנים, ביניהם אביה ספיבק ויוסי יונה, שניסחו גם את התכנית הכלכלית של תנועת המחאה בקיץ 2011.

 

 

"לא עוד אסכולה קפיטליסטית של נתניהו"

יחימוביץ הציגה את המצע הכלכלי בכנס מפלגת העבודה שהתקיים באשדוד, בפני כ-500 נוכחים בקהל. יו"ר העבודה התקבלה בקריאות "או-אה מי זה בא, ראש הממשלה הבא", ומאחוריה ישבו כ-40 תומכים אשר הניפו במהלך נאומה מפעם לפעם שלטים בהם כתוב "כלכלה הוגנת".

 

בנאומה אמרה יחימוביץ': "הבעיות שלנו כחברה הן עמוקות וקשות, אבל ניתנות לפתרון. ישראל שקשה לחיות בה היא לא המדינה שחייבת להיות לנו. אנחנו יודעים איך ליצור את המדינה הזאת מחדש. יחד נשנה את המצב".

 

במסגרת משנתה הכלכלית, הציגה יחימוביץ' חמש נקודות להן קראה בשם "החזרת שירותי הבסיס". לגבי אחריות המדינה כלפי אזרחיה אמרה, "לא עוד אסכולה קפיטליסטית של נתניהו. אנחנו לא רוצים מדינה שמפריטה את עצמה לדעת.

 

"אני מאמינה בשכר שיאפשר למשפחה לחיות בכבוד. אנחנו נבטל את המנהג הזה שנקרא 'עובדי הקבלן', ונאכוף את חוקי העבודה. זה אבסורד שכיום ישנם בכל המדינה 80 פקחי עבירות עבודה. אנחנו נפעל לצמצום פערי השכר, נעלה את שכר המינימום ומנגד, נגביל את שכר הבכירים".

 

"לא חייבים לקצץ מתקציב המדינה"

על סוגית מחירי הדיור והמזון הוסיפה יחימוביץ': "במערכת הבחירות הבאה כולם ידברו על יוקר המחיה, אבל השאלה היא למה. לשיטתו של נתניהו, הדרך היא לפתוח את השוק על מנת להגביל את התחרות, אבל הכישלון הלוגי שלו היה בהתנערות מרגולציה אפקטיבית. אני מאמינה ששוק ללא רסן מצד המדינה יגרום לניצול החלשים על ידי החזקים.

 

"העסקים הקטנים והבינוניים הם חוט השדרה של הכלכלה בישראל, ואנחנו נקים ונעמיד אותם על הרגליים. כולם אומרים לנו: 'זה טוב ויפה, אבל איך תממנו את זה?', ואני אומרת, כסף לא חסר, השאלה היא איך המשאבים מתחלקים.

 

"אנחנו לא חייבים לקצץ מתקציב המדינה כפי שנתניהו טוען, אנחנו מציעים שינוי במערכת המיסוי. בעשור הכלכלי של נתניהו המס הלא צודק עלה, ורק האלפיון העליון קיבל הנחות ממנו. איזה היגיון יש בכך, שככל שיש לך יותר אתה משלם פחות מסים?".

 

 (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
(צילום: אבי רוקח)

 

לסיכום הוסיפה יחימוביץ' כי התכוונה לערוך את הכנס כבר לפני מספר שבועות, אך מבצע עמוד ענן דחה אותו. על כן אמרה: "לציבור יש זכות לביטחון, לא רק מפני טילים של חמאס אלא גם זכות לביטחון תעסוקתי, בריאותי וחברתי. לממשלות תמיד היה נוח שהדיון יהיה רק על ימין ושמאל בטחוני, אבל אנחנו נשנה את זה ונאתגר את נתניהו תוך הצעה לחלופה הוגנת".

 

5,000 תקנים חדשים למשטרה 

התכנית כוללת מתווה נרחב להגדלת ההוצאה הציבורית בחמש השנים הקרובות בסכום של יותר מ-138 מיליארד שקל, שיגויסו לקופת המדינה באמצעות העלאת מס ההכנסה על עשירים ועל חברות, הטלת מס עיזבון והשוואת רמת המס המוטל על רווחי הון לרמת המס המוטל על הכנסות מעבודה.

 

התכנית המפורטת כוללת שורה ארוכה של צעדים שנועדו להגדיל את הוצאות המדינה על שירותים לאזרח. בין היתר, מציעה מפלגת העבודה להנהיג ביטוח סיעודי לכל אזרחי ישראל, לספק חינוך חינם מגיל שנתיים, להאריך את חופשת הלידה ל-16 שבועות, להגדיל את מענקי האיזון לרשויות המקומיות ולהוסיף 5,000 תקנים למשטרה.

 


תכנית מפלגת העבודה: הגדלת ההשקעה הממשלתית

תכנית מפלגת העבודה: הגדלת ההשקעה הממשלתית
תחום הצעדים המומלצים עלות תקציבית
בריאות ביטוח סיעודי לכולם, ביטול הפרטת שירותי בריאות לתלמידים, הפסקת אשפוז במסדרון, הפחתת ההשתתפות העצמית בתשלום לקופות חולים, עדכון קבוע של סל שירותי הבריאות 16.29 מיליארד שקל
חינוך חינוך חינם מגיל שנתיים, הגדלת תקציב החינוך היסודי והעל יסודי, הפסקת ההעסקה של עובדי קבלן במערכת החינוך 19.05 מיליארד שקל
תחבורה ביטול תכניות לסלילת כבישים ומחלפים והמרתן בתכניות לשיפור התחבורה הציבורית בערים 17.25 מיליארד שקל
רווחה הארכת חופשת הלידה ל-16 שבועות, ביטול ההשתתפות העצמית בשירותי רווחה, ביטול העסקתם של עובדי קבלן בשירות הסוציאל, הרחבת התכנית לילדים ונוער בסיכון 4.98 מיליארד שקל
ביטחון הוספת 5,000 תקני כוח אדם למשטרה 3.29 מיליארד שקל

 

כדי לממן את העלויות העודפות בתקציב המדינה, בהיקף מוערך של יותר מ-138 מיליארד שקל, מציעה התכנית שורה של צעדים שיכבידו את נטל המס על חברות ועל בעלי הכנסות גבוהות.

 

בין היתר, מוצע להטיל מס חברות דיפרנציאלי שבו חברות גדולות יותר ישלמו אחוזי מס גבוהים יותר. בנוסף, מציעים במפלגת העבודה להעלות את מס ההכנסה לבעלי הכנסות של יותר מ-50 אלף שקל בחודש, השוואת המס על רווחי הון שעומד כיום על רמה של 20% למס ההכנסה והטלת מס עיזבון על ירושות בשווי של יותר מ-15 מיליון שקל, אשר ילך ויגדל עד לרמה של 12.5% על ירושות בשווי של יותר מ-30 מיליון שקל.

 


תכנית מפלגת העבודה: שינויים במיסוי

תכנית מפלגת העבודה: שינויים במיסוי
המס השינוי המוצע צפי הכנסות (שנתי)
מס חברות מעבר להטבה דיפרנציאלית במסגרת חוק עידוד השקעות הון 7.73 מיליארד שקל
מס חברות מעבר למודל דיפרנציאלי ולרמת מס ממוצעת של 30% 12.5 מיליארד שקל
תמלוגים על אוצרות טבע החלת מסקנות ועדת ששינסקי על כל אוצרות הטבע, לרבות כימיקלים, מים וחול 9 מיליארד שקל
מכסי יבוא ביטול הפחתות המכסים שיזמה ממשלת נתניהו 2.25 מיליארד שקל
מס עיזבון הטלת מס של 5% על ירושות של יותר מ-15 מיליון שקל שיעלה עד לרמה של 12.5% על ירושות של יותר מ-30 מיליון שקל 4.22 מיליארד שקל
מס רווחי הון העלאת המס ל-35% עבור בעלי שליטה ו-30% לכל המשקיעים 7.31 מיליארד שקל
מס הכנסה העלאת המס על הכנסות של מעל 50 אלף שקל בחודש מ-48% ל-50% 9.56 מיליארד שקל

 

גישה חדשה לניהול התקציב 

לצד השינויים בסדר העדיפויות, כוללת תכנית מפלגת העבודה גם גישה חדשה לניהול תקציב המדינה. בתכנית מוצע לקבוע תקרת גירעון שנתית קבועה של 3%, במקום להציב יעד משתנה בתחילת כל שנה.

 

בנוסף מציעים במפלגת העבודה להגביל את יכולתו של משרד האוצר לבטל החלטות ממשלה בעלות השלכה תקציבית במסגרת "חוק ההסדרים" ולשנות את הכלל הפיסקלי שמכתיב את גודל ההוצאה הממשלתית.

 

הכלל הנוכחי, שנוסח על ידי מנואל טרכטנברג, קובע כי התקציב צריך לגדול בהתאם לקצב הצמיחה של המשק ולגודל החוב הממשלתי. במפלגת העבודה ממליצים לשנות את הכלל כך שיאפשר הגדלה מבוקרת של ההוצאה הממשלתית בהתאם לגידול בהכנות ממסים, שיתאפשר באמצעות העלאות מסים.

 

ביטול עובדי הקבלן, מגבלות על הסדרי חוב

התכנית הכלכלית של מפלגת העבודה אינה מתמצה בצעדים הנוגעים לתקציב המדינה ולהכנסות ממסים והמפלגה קוראת גם להגדלת המעורבות הממשלתית בנעשה בשוק ההון ובשוק התעסוקה.

 

בין היתר, קוראת המפלגה לבטל כליל את העסקתם של עובדי מיקור חוץ (עובדי קבלן) בשירות הציבורי, להגדיל את שכר המינימום ולהגביל את שכרהבכירים בחברות הנסחרות בבורסה.

 

בנוסף, מוצע להטיל הגבלות על יכולתם של אנשי עסקים שביצעו הסדרי חוב ("תספורות") לגייס שוב הון דרך הבורסה או הבנקים ולהגביל את יכולתם למשוך דיבידנדים מחברות ציבוריות ולממן באמצעותם רכישה של חברות נוספות תוך שימוש בכסף נוסף שגויס דרך הבורסה או הבנקים ("מינוף").

  

מע"מ מופחת על מוצרי יסוד

בתחום יוקר המחיה, מציעה מפלגת העבודה להנהיג בישראל מע"מ דיפרנציאלי, כך ששיעור המע"מ על מוצרי מזון יסודיים יהיה נמוך יותר משיעורו על מוצרים אחרים, שהם בגדר "מותרות". ההמלצה קוראת להוריד בהדרגה את שיעור המע"מ על מוצרי יסוד מ-17% כיום ל-8%. כמו כן, מומלץ בתכנית להגדיל את מספר מוצרי המזון שמחירם נתון לפיקוח ממשלתי.

 

בתחום הדיור, ממליצה מפלגת העבודה לבנות 800 דירות ציבוריות נוספות, בעלות של 560 מיליון שקל. בנוסף, מומלץ להעניק ל-800 משפחות משכנתא מסובסדת בעלות של 640 מיליון שקל לקופת המדינה.

 

עוד מציעה התכנית, להעניק הנחות במחיר הקרקע ליזמים בתמורה לכך ש-5% מהדירות בכל פרויקט שייבנה יועברו לבעלות המדינה למטרת דיור ציבורי לזכאים.

 

לבסוף, ממליצים במפלגת העבודה להקים אלפי יחידות דיור בר השגה במרכז הארץ על פי התכנית הבאה: הרשות המקומית (עירייה או מועצה מקומית) תוציא מכרז להקמת בניינים בשטחה על קרקעות מדינה מבלי לגבות כסף עבור הקרקע.

 

הדירות שייבנו יוחכרו לזוגות צעירים לתקופה של 10 שנים בתמורה לסכום של 600 אלף שקל, שישמשו למימון הבנייה. לאחר 10 שנים יוחכרו הדירות לזוג חדש, אשר ישלם סכום זהה. באמצעות הסכום שישולם ניתן יהיה להחזיר 600 אלף שקל לזוג שמפנה את הדירה, כך שיוכל להשתמש בהם שוב לרכישת דירה משלו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי רוקח
"שוק ללא רסן יגרום לניצול החלשים". יחימוביץ'
צילום: אבי רוקח
מומלצים