שתף קטע נבחר

חנין זועבי: "דגל שחור מעל ההחלטה לפסול אותי"

הח"כית מבל"ד בטוחה שהעליון יאפשר לה להתמודד לכנסת. "התעלמו מהיועמ"ש כדי לנקום. רוצים להשתיק ציבור שלם"

אחרי שוועדת הבחירות המרכזית פסלה אותה מלהתמודד לבחירות לכנסת, ח"כ חנין זועבי יודעת כמו הפוליטיקאים שהובילו את המהלך, שבית המשפט העליון צפוי לבטל את הפסילה. "על ההחלטה מתנוסס דגל שחור של חוסר לגיטימיות, של עריצות הרוב ושל רמיסת זכות בסיסית בדמוקרטיה", היא אמרה.

 

 

בשיחה עם ynet זועבי הוסיפה כי "אין שום בסיס משפטי שיסתמך עליו בג"ץ בשביל לאשר את הפסילה הנקמנית. אם שלטון החוק הוא המכריע פה, אז אין שום סיכוי שהפסילה תאושר. התיק של המרמרה, שעל בסיסו רוב האנשים שלא מבינים בדמוקרטיה פסלו אותי, עמד שנה וחצי בפני המשטרה ופרקליטות המדינה והיועץ המשפטי, ובסוף הוחלט לסגור את התיק ולא להעמיד אותי לדין".

 

בעד פסילת זועבי הצביעו הליכוד, ישראל ביתנו, ש"ס, יהדות התורה, האיחוד הלאומי, הבית היהודי וקדימה. נגד ההחלטה

הצביעו חברי כנסת מהעבודה, התנועה, חד"ש, רע"מ-תע"ל, בל"ד ומרצ. חבר כנסת אחד מסיעת עצמאות נמנע. יו"ר הוועדה, שופט העליון אליקים רובינשטיין, בחר שלא להצביע.

 

מגיש הבקשה לפסילת זועבי, ח"כ אופיר אקוניס (הליכוד), בירך על ההחלטה ואמר כי "ח"כ זועבי עברה באופן מובהק על חוק יסוד הכנסת כאשר השתתפה בפיגוע המרמרה ועל כן אין לה מקום בכנסת. הדמוקרטיה הישראלית צריכה לדעת להגן על עצמה מפני אלה שמבקשים לחסלה מבפנים. אני מקווה ומאמין שהפסילה תאושרר גם בבג"ץ".

 

לטענת זועבי, "ההחלטה היא תוצאה של נקמנות פוליטית וניסיון עלוב לפגוע בייצוג של הציבור הערבי. אני משוכנעת שהמאבק לשיוויון מלא הוא הדרך האפשרית היחידה לדמוקרטיה. חברי ועדת הבחירות התעלמו באופן בוטה מחוות הדעת הנחרצת של היועץ המשפטי לממשלה, אשר קבע באופן ברור כי אין כל עילה משפטית לפסילה".

 

כעת, אומרת זועבי, "ברור כי ועדת הבחירות המרכזית היא

 גוף פוליטי שמטרתו פגיעה בנציגי הציבור הערבי ואין בינו לבין הדמוקרטיה כל קשר. במקום לנהל ויכוח ציבורי רוצים להשתיק אותי ויחד איתי ציבור שלם, ואנחנו לא נשתף פעולה עם השתקה כזאת".

 

עוד הצביעה הוועדה על ההצעות לפסול את רשימות בל"ד ורע"מ-תע"ל - שלא התקבלו. בהצבעה על פסילת רע"ם-תע"ל, חברי ש"ס התנגדו וחברי הכנסת של הליכוד נמנעו. בסך הכול הצביעו 7 בעד הפסילה ו-17 התנגדו. בהצבעה על בל"ד התוצאה הייתה צמודה יותר - 13 תמכו ו-16 התנגדו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זועבי, הבוקר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים