שתף קטע נבחר

ועדת הבחירות פסלה את ח"כ זועבי מהתמודדות

19 חברי ועדה תמכו בפסילת הח"כית מבל"ד, 9 התנגדו. המפלגות הערביות לא נפסלו. לפני כן הדיון הופסק בשל מהומה. אחמד טיבי הטיח: "פשיסטים יהודים", ח"כים מהימין ענו: "נראה אותך מדבר ככה בסוריה" - והשופט רובינשטיין שלח אותם להפסקה: "זה כמו שוק"

ועדת הבחירות המרכזית החליטה היום (ד') לפסול את ח"כ חנין זועבי ממפלגת בל"ד מהתמודדות בבחירות לכנסת הבאה. 19 חברים בוועדה תמכו בבקשה, 9 התנגדו ואחד נמנע. מכיוון שמדובר בפסילה אישית הנושא יעלה אוטומטית לערעור בבית המשפט העליון, שידון בשבוע הבא בפסילה בהרכב מורחב.

 

 

בעד פסילת זועבי הצביעו הליכוד, ישראל ביתנו, ש"ס, יהדות התורה, האיחוד הלאומי, הבית היהודי וקדימה. נגד ההחלטה הצביעו חברי כנסת מהעבודה, התנועה, חד"ש, רע"מ-תע"ל, בל"ד ומרצ. חבר כנסת אחד מסיעת עצמאות נמנע.

 

מגיש הבקשה לפסילת זועבי, ח"כ אופיר אקוניס (הליכוד), בירך על ההחלטה ואמר כי "ח"כ זועבי עברה באופן מובהק על חוק יסוד הכנסת כאשר השתתפה בפיגוע המרמרה ועל כן אין לה מקום בכנסת. הדמוקרטיה הישראלית צריכה לדעת להגן על עצמה מפני אלה שמבקשים לחסלה מבפנים. אני מקווה ומאמין שהפסילה תאושרר גם בבג"ץ".

 

ההצעות לפסול את רשימות בל"ד ורע"מ-תע"ל לא התקבלו. בהצבעה על פסילת רע"ם-תע"ל, חברי ש"ס התנגדו וחברי הכנסת של הליכוד נמנעו. בסך הכול הצביעו 7 בעד הפסילה ו-17 התנגדו. בהצבעה על בל"ד התוצאה הייתה צמודה יותר - 13 תמכו ו-16 התנגדו.

 

"אני לא אשתתף בהצבעה", אמר היו"ר אליקים רובינשטיין בפתח ההצבעה. "מדינת ישראל היא פיקדון יקר ואנחנו אחראים על שמירתו. אבי עליו השלום היה גאה להיות יו"ר ועדת קלפי. אני את המורשת הזאת האישית אני רוצה לומר אותה וגם לצרף את הערך של השוויון וכבוד לכל אדם ואזרח בישראל כולל שוויון לערבים".

 

מעט לפני ההצבעות, פוצץ הדיון והופסק בשל מהומה באולם הדיונים. מאבטחי משמר הכנסת גוננו על ח"כ אחמד טיבי, בעוד רובינשטיין נעמד ואמר כי הוועדה נראית "כאילו זה שוק". הוא שלח את הצדדים החוצה להירגע.

 

"הוועדה הזו מורכבת מפוליטיקאים דרג ז', רובכם מחפשים כותרת", אמר טיבי בזעם. הוא עורר סערה ודרש ליטול את הזכות לפסול מועמדים ורשימות מוועדה של פוליטיקאים. "אתם פשיסטים יהודים מתלהמים", סיים טיבי את דבריו. חברי הוועדה מהימין קראו לטיבי: "נראה אותך מדבר ככה בסוריה".

 

לאורך כל הדיון, עו"ד חסן ג'בארין, שמייצג את חברת הכנסת זועבי, לא הצליח לסיים משפט בלי הערות. רובינשטיין התרעם, דפק על השולחן והסביר לחברי הוועדה: "יש לו זכות לדבר אפילו אם אתם לא מסכימים עם אף מילה שהוא אומר. תנו לו לדבר. זה המינימום. זה לא משפט פלילי, אפילו במשפט פלילי נותנים לאדם בעבירות הכי חמורות להגן על עצמו".

 

בטרם התקיים הדיון המכריע, הסביר השופט לחברי מליאת הוועדה מה הן העילות לפסול רשימה או מועמד. רובינשטיין ציין כי פסילתה של רשימה היא אקט קיצוני ויוצא דופן. למרות זאת, הבהיר כי "כל דמוקרטיה זכאית להגן על עצמה מפני הקמים עליה ולשלול את ההשתתפות ממי ששולל אותה. דמוקרטיה רשאית להגן על עצמה מפני כוחות לא דמוקרטיים. האיזון החוקתי זה המשוואה החוקתית בין החירות שהדמוקרטיה מעניקה לכל ביטוי לבין ההגנה על המשך קיומה כדמוקרטיה".

 

השופט רובינשטיין פנה לחברי הוועדה והסביר כי יש הבדל בין פסילת רשימה לפסילת מועמד. בין שהתוצאה תהיה פסילה ובין שלא, בית המשפט העליון יצטרך לדון בהרכב של תשעה שופטים בסוף השבוע הבא.

 

ח"כ יובל צלנר, נציג קדימה - שלה שישה נציגים בוועדה בשל גודלה בכנסת הנוכחית - הסביר לפני ההצבעה את התמיכה בפסילה: "היא בחרה קו מיליטנטי וטפשי. התמקדה בנושאים שוליים שלא תורמים ליחסי יהודים וערבים פה

בישראל. הצטברות מעשיה עולה לכדי תמונה עגומה שרוצה לשמוט את הקיום שלנו כאן בארץ".

 

נציג מפלגת התנועה, ח"כ יואל חסון, נימק את ההתנגדות לפסילה בכך שהיא דווקא תועיל לבל"ד בבחירות. "את ההחלטה צריך לקבל מהראש ולא מהבטן", אמר. "אנחנו לא מוכנים להיות חלק ממסע הבחירות של זועבי".

 

ח"כ ניצן הורוביץ הביע סלידה מהפסילות. "אם היינו פוסלים את כל מי שאנחנו סולדים ממנו רובנו לא היינו כאן", אמר. "לדעתי והשקפתי, חבר כנסת לא היה צריך להיות על המרמרה. זו שגיאה חמורה בעיניי, אבל יש חוק פלילי במדינת ישראל ועל החוק הפלילי ממונה המשטרה והתביעה והיועמ"ש. הוא בדק ומצא שאין ראיות להעמידה לדין. מה שקורה כאן זה מדרון חלקלק, ופסילת רשימות ופסילת חברי כנסת על רקע פוליטי היא תחתית התהום של המדרון הזה".

 

נציגי "עוצמה לישראל", שביקשו לפסול את הסיעות הערביות, הגיבו להחלטה ואמרו כי "אין מקום לאויבים בכנסת ישראל. הסיעה יכולה רק להצטער על כך שמפלגות המחנה הלאומי כמו הליכוד והבית היהודי גמגמו ונמנעו". 

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 19/12/2012 16:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זועבי, הבוקר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים