שתף קטע נבחר

עוצמה לישראל לא נפסלה: "להיות גזען זה מותג"

מפלגת הימין הקיצוני של הח"כים בן ארי ואלדד תוכל להתמודד לכנסת. "הם ממשיכי כהנא, ההסתה שלהם מיתרגמת לאלימות", טענו המבקשים. 17 התנגדו, 3 תמכו. נדחו גם הבקשות לפסול את ש"ס ויהדות התורה בשל היעדר נשים ברשימותיהן

יום הפסילות השני נפתח הבוקר (ה') בוועדת הבחירות המרכזית כשעל הכוונת נמצאות מפלגות "עוצמה לישראל", ש"ס ויהדות התורה. הדיונים החלו בבקשה לפסילת ההתמודדות של עוצמה לישראל לכנסת ה-19 בטענה שחבריה מסיתים לגזענות. הבקשה, שהוגשה על ידי מפלגות חד"ש ובל"ד והמטה למאבק בגזענות, נדחתה ברוב גדול של 17 מתנגדים לעומת 3 תומכים. שני נציגים נמנעו. בהמשך נידונה הבקשה לפסול את המפלגות החרדיות, שהוגשה על רקע היעדר נשים ברשימותיהן לכנסת, אולם גם היא נדחתה ברוב מוחץ של 21 מתנגדים ואף לא תומך אחד.

 

  

בתחילת הדיון בנושא מפלגת הימין הקיצוני עוצמה לישראל אמר נציג המטה למאבק בגזענות: "להיות גזען זה מותג. אנחנו מבקשים לפסול את הרשימה כי המועמדים מטעמה לא מפסיקים להסית. לא רק נגד ערבים אלא גם נגד קבוצות אחרות בציבור. ההסתה הזאת מיתרגמת לאלימות בשטח".

 

נציג בל"ד בדיון, עלאא מחאג'נה, טען: "זו הזדמנות לנקות את מה שנשאר מהפוליטיקה הישראלית. ראשי המפלגה ורבים מפעיליה הם תומכים נלהבים וממשיכי דרכו של הרב מאיר כהנא. המפלגה ותומכיה הם ממשיכי דרכה של תנועת כ"ך, שהוכרזה ארגון טרור".

 

הדיונים בוועדה החלו אתמול, אז נפסלה ח"כ חנין זועבי (בל"ד) מהתמודדות בבחירות לכנסת הבאה. 19 חברים בוועדה תמכו בבקשה, תשעה התנגדו ואחד נמנע. מכיוון שמדובר בפסילה אישית, הנושא יעלה אוטומטית לערעור בבית המשפט העליון, שידון בשבוע הבא בפסילה בהרכב מורחב.

 

עוצמה לישראל. "להיות גזען זה מותג" (צילום: אוריה תדמור) (צילום: אוריה תדמור)
עוצמה לישראל. "להיות גזען זה מותג"(צילום: אוריה תדמור)

 

מחאג'נה התייחס לכך בדיון היום ואמר: "אתמול נפל דבר בישראל. הוועדה החליטה לפסול את חברת הכנסת הערבייה הראשונה הנבחרת מטעם מפלגה ערבית, לא בגלל שהיא גזענית, לא בגלל שהיא אנטי דמוקרטית, אלא בגלל שהיא מאתגרת באמצעות המצע שלה את המפלגות הגזעניות".

 

איתמר בן גביר, מועמד מטעם עוצמה לישראל, התפרץ לדבריו והתריס: "בגלל שהיא טרוריסטית".

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

נציג היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ענר הלמן, טען בדיון כי אין לפסול את עוצמה לישראל, וזאת אף על פי שלפני מספר שנים דווקא תמך היועמ"ש בפסילתו של ברוך מרזל – כיום מועמד ברשימתה. "אין די ראיות", הסביר עו"ד הלמן. "עמדת היועץ המשפטי לממשלה היא שחלק מהדברים וההתבטאויות שמיוחסים לרשימה הם קשים וצורמים ביותר, אבל עם זאת, צריכים מסה קריטית כדי לפסול רשימת מועמדים".

 

איתמר בן גביר אמר בתגובה כי אין לו ולחבריו דבר נגד ערבים, אלא "נגד מי שלא נאמן למדינה. נגד מי שיושב בכנסת ורוצה למחוק את ישראל. על אפכם ועל חמתכם, הח"כים אריה אלדד, מיכאל בן ארי וחמישה-שישה אנשים נוספים יהיו בכנסת ויתנו עוצמה לישראל".

 

במהלך הדיון ישב ח"כ בן ארי כשמולו הספר "חייו ומשנתו של הרב מאיר כהנא". בתגובה לטענה שחברי עוצמה לישראל הם נציגי כהנא בכנסת התפרץ בן ארי ואמר: "מה עדיף, להיות נציג של בשארה? של נסראללה? של משעל?".

 

ש"ס ויהדות התורה - פה אחד

בדיון שעסק בבקשות לפסול את המפלגות החרדיות בנימוק של הדרת נשים, ציין נציג ש"ס בציניות שגם בוועדת הבחירות יש רק שתי נשים מבין 33 חברים.

יהודה אבידן הוסיף: "אנחנו לא נתחיל לפרט את ההוקרה שהתורה והציבור והרבנים רוחשים לאישה. יש כאלה שחושבים שאלו סיסמאות. אני מזמין אתכם לבוא ולראות איך בית חרדי מתנהל. אנחנו חושבים שלעתירה הזו אין שום מקום. הלוואי עליכן הנשים שהבעלים שלכן יכבדו אתכן כמו שאצלנו מכבדים. הלוואי שכל אחד בביתו יכבד את האישה כמו שאנחנו מחנכים את ילדינו".

 

נציגות ארגוני הנשים קראו לוועדה לפסול את ש"ס ויהדות התורה: "סיעות הבית ממומנות על ידי הציבור. משלם המיסים מממן מפלגות המדירות נשים וזו בושה לדמוקרטיה. המשך הדרת נשים בחברה הישראלית היא איום על הדמוקרטיה".

 

חנה קהת, מייסדת ומנכ"לית ארגון "קולך", הוסיפה: "נשים חרדיות התחננו בפנינו שנעשה כל מה שביכולתנו לסייע לפרוץ את הגבול הזה. הן מפחדות ונמצאות תחת איומים. אני מדברת כאישה שגדלה בחברה החרדית. אני חושבת שהגיע הזמן לשים סוף לחרפה הזו, לאפליה הזו ולהשתקה הזו".


פורסם לראשונה 20/12/2012 13:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוריה תדמור
ח"כ בן ארי. הגיע לדיון עם הספר "חייו ומשנתו של הרב מאיר כהנא"
צילום: אוריה תדמור
מומלצים