שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לחזר, אבל חכם: איך לא לצאת נואשת?

  לורן הנדרסון עשתה את עבודת המחקר שלה על הנובלות של ג'יין אוסטן. היא הקבילה אותם לעולם הדייטינג של היום, וניתחה מה הם החוקים של "עשה ואל תעשה" בדייטינג על פי ג'יין אוסטן. תתפלאו, אבל הם רלוונטיים מתמיד

  "כולם כאן נורא מרוצים מעצמם", חשבתי לעצמי, ותהיתי שמא פספסתי שלט בכניסה שמודיע שעל כל משתתפי המסיבה לעטות חיוך כשהם נכנסים. התקרה היתה מכוסה נצנצים, שרשראות ואורות בצבעים שונים, וכולם, ללא יוצא מהכלל, חבשו כובעי סנטה קלאוס, ולא משנה עד כמה רשמית היתה החליפה שהם לבשו.

   

  עוד בנושא:

  חיזור יעיל: אל תתן לה מתנות גדולות מדי

  זה נראה כמו חיזור אבל זה בעצם משחק

  חיזור ממוסחר: בתחבולות תעשה לך אהבה

   

  נו, קריסמס... כמה נחמד לצפות ב"חג של אחרים" בלי להיות מחויבת לארוחה משפחתית, או לסחוב עץ ארוז ניילון ברחובות העיר. פשוט ללכת למסיבה קטנה ולגלות עד כמה אני לא באמת מכירה את הסטייל הבריטי של חיזור. למעשה, את הסטייל הזה ניתן לסכם במשפט אחד: אין לך מושג אם מחזרים אחריך או לא. כולם כל כך מנומסים ומחויכים, שקשה מאד להחליט אם מישהו מעוניין או סתם מתנהג בנימוס.

   

   

  קווים לדמותו של המחזר הבריטי 

  בניגוד לגברים הישראלים, האנגלים הרבה יותר מאופקים בשפת גופם ובגינוני החיזור שלהם. ייקח זמן רב עד שהם יחשפו רגשות, ולא תמיד הם ייזמו שיחה בהתחלה, למרות שהם מתים לעשות את זה.

   

  ישראליות מפרשות את זה כביישנות, לעיתים כפחדנות, ומוותרות על האופציה להיענות למישהו "שלא יודע להיות גבר". הבעיה היא שאם לא תתני לבחור אנגלי צ'אנס להתרגל לרעיון שהוא הולך להציע לך לצאת, את לא תאפשרי לו לעולם להציע את זה.

   

  תכול עיניים אחד, חנוט בחליפה אלגנטית ומרשימה, פטפט עם בחורה באדום שישבה לידו שלובת רגלים. מבט חטוף גילה שהיא בהחלט מעוניינת בו. היא חייכה בחינניות, נופפה בשיערה, עפעפה בעיניה וגייסה טריקים נשיים בלתי מילוליים בניסיון לטלטל מעט את הרשמיות מכתפיו של הבחור, ולסחוט ממנו טיפה של הבעה רגשית. הבטתי וחיכיתי, אבל כלום.

   

  "מה הבעיה שלו?" שאלתי את חברתי האנגלייה איתה ביליתי את השבוע האחרון. "אה, היא...", החלה מגמגמת, מתעלמת מהעובדה ששאלתי דווקא על הבחור. "היא הפלרטטנית הידועה בחבורה. כל מה שמעניין אותה זה להתחתן. זה עד כדי כך גרוע, שלא אכפת לה בכלל מי יהיה הגבר שיסכים להינשא לה. העיקר שסופסוף היא תצליח להחזיק יחסים עם מישהו ליותר מכמה שבועות בודדים".

   

  "לסיכום", היא לחשה לי כמי שמספרת על מחלה סופנית של אדם זר - "היא נואשת". אכן, אין כמו הילה של נואשות כדי לכבות גבר. גם אם נדמה לבחורה שהיא מסתירה את זה טוב תחת חיוכים והרבה מייקאפ, לגברים יש חוש ריח מיוחד לזה. זוהי נטייה נשית נפוצה - לתכנן חופה וקידושין כבר אחרי המשקה הראשון שהוא קונה. לנשים יש נטייה לתכנן יחסים לטווח ארוך כבר משלב מוקדם מאד של ההיכרות, גם למי שאינה מחפשת אהבה מתוך נואשות.

   

  גברים לא אוהבים נשים נואשות. זמן טוב לצנן מעט את ההתלהבות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  גברים לא אוהבים נשים נואשות. זמן טוב לצנן מעט את ההתלהבות(צילום: shutterstock)

   

  עקרונות הדייטינג של ג'יין אוסטן

  לורן הנדרסון, חוקרת ספרות אנגלית מאוניברסיטת קיימברידג', עשתה את עבודת המחקר שלה על הנובלות של ג'יין אוסטן. היא הקבילה אותם לעולם הדייטינג של היום, וניתחה מה הם החוקים של "עשה ואל תעשה" בדייטינג על פי ג'יין אוסטן. מעבודת המחקר שלה עולה שלמרות שעולם הדייטינג המודרני כולל דברים שאוסטן לא היתה מעלה בדעתה בדורה (כמו נשיקה בסוף דייט ראשון), עדיין העקרונות שלה נכונים לגבי היום.

   

  "תיהנו מהרגע", אומרת הנדרסון בשם אוסטן, ואל תעשו ממנו יותר ממה שהוא - ערב נעים בחברת בחור נחמד. כשתפסיקו לשאול את עצמכן לאן מערכת היחסים הזאת הולכת, מתי הוא יתקשר, מה להגיד כשהוא מתקשר ומה זה אומר כשהוא התקשר אחרי יומיים ולא למחרת, תגלו שגם ההתנהגות הגברית משתנה לטובה. כשתתחילו ליהנות מעצם העובדה שהיה לכן ערב נחמד, כשתפסיקו לתהות "האם אני מה שהוא מחפש או האם אני מוצאת חן בעיניו", ותתחילו לחשוב "האם כיף לי איתו", תגלו עד כמה זה באמת נחמד.

   

  "אני בדיוק הפוך", חושפת בפניי האנגלייה שהביאה אותי למסיבת הקריסמס. באקט יוצא דופן של פתיחות רגשית היא מספרת: "גם אם אני אמות על גבר, אני לא אראה לו שהוא מצא חן בעיניי". "למה?" אני שואלת אותה. "כי כל עוד אני לא בטוחה שהוא מעוניין בי, אני לא רוצה לחשוף את עצמי ואז להיפגע".

   

  חייכתי אליה ברכות ואחר השבתי לה שמדובר בביצה ותרנגולת. "אם תראי לגבר שהוא מצא חן בעינייך, זה יעודד אותו לקחת צעד קדימה ולהראות עד כמה גם הוא מעוניין. הרי החשש הגדול של גברים זה לטעות בשיפוט העניין של הבחורה ולסבול דחייה רומנטית". "את צודקת", השיבה, "אבל אני מרגישה מושפלת אם אני מראה לגבר שהוא מוצא חן בעיניי".

   

  התקופה השתנתה, אבל העקרונות נותרו דומים. מוזיאון ג'יין אוסטן (צילום: איוי לרר) (צילום: איוי לרר)
  התקופה השתנתה, אבל העקרונות נותרו דומים. מוזיאון ג'יין אוסטן(צילום: איוי לרר)

   

  אל תגזימי עם המחמאות

  הנדרסון, במחקרה, מציגה מספר דרכים כיצד בחורה יכולה להראות לגבר שהיא מחבבת אותו, מבלי להפחית מכבודה העצמי או להציג עצמה כנואשת. ראשית, כשהוא אומר לך שאת נראית נהדר, קבלי את המחמאה בחיוך קל. אל תחזירי מחמאה בתמורה. לקראת סיום הדייט, הודי לו על הסרט/המסעדה/ההופעה שהוא בחר לפגישה שלכם, אך אל תודי יותר מפעם אחת.

   

  בדייט השני, הגיבי על דברים שהוא ציין בפגישתכם הקודמת. אם קראת מאמר שקשור לנושא שדנתם בו, הזכירי אותו (אך אל תחשבי לגזור אותו מהעיתון ולהביא לו, או לשלוח לו אותו במייל. לא בתחילת היחסים ביניכם). אם הוא שולח לך סמס או מייל אחרי הפגישה ואומר שהיה לו נחמד - הגיבי בנחמדות בחזרה על ידי משלוח הודעה קצרה בחזרה. אם הוא שולח הודעה נוספת, אל תעני להודעה השניה.

   

   

  אם הוא יוצר איתך קשר בספונטניות, אל תתני לו לחכות יותר מידי לתשובה. אל תיזמי מיילים או שיחות על חדשות הקשורות במה שעברת במהלך היום. אתם עדיין לא חברים ועוד לא יוצאים מספיק זמן בשביל זה. תני לו להיות הצד האקטיבי בשלב זה.

   

  טיפ נוסף: אם רבת עם אימא שלך - זה ממש לא יעזור לספר לו. זוהי בעיה שהוא לא יכול לעזור לך לפתור בשלב מוקדם כל כך בהיכרות שלכם. אבל אם המחשב שלך עושה בעיות, או שאת צריכה עזרה עם המכונית, אדרבא - תני לו להיות האביר. זה יעשה לו טוב.

   

  לסיכום, אמנם התקדמנו - אנחנו דור 3.0 בוואטספ, אינסטגרם ופייסבוק, ובכל זאת, עבור מי שמחפשת אהבה לטווח ארוך, מסתבר שמה שהתאים לאליזבת בנט ומר דרסי ב"גאווה ודעה קדומה", מתאים גם לנו, עלמות החן של שנת 2013.

   

  בהצלחה!

   

  בואו להיות חברים של ערוץ יחסים בפייסבוק  

   

  רחלי לנגפורד, MSc. Neuroscience, מחברת הספר "דרוש נסיך על סוס לבן", מנהלת שותפה בגלים מרכז הציפה הישראלי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  חמודה, הנואשות נשפכת ממך
  צילום: shutterstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים