שתף קטע נבחר

הביטו בהם, זה העתיד שלכם

הדעת אינה סובלת שמדינה המתהדרת בהישגיה הכלכליים תזנח עשרות אלפי קשישים עניים המתקשים לעמוד בהוצאות החימום. אם לא תתעשתו, זה מה שמחכה לכם בעתיד

חוסנה החברתי ומוסריותה של חברה נקבעות על פי האופן שבו היא דואגת לחוליות החלשות בקרבה. בישראל 2013 יש אוכלוסיות חלשות רבות. חמישית מהישראלים מוגדרים עניים. האוכלוסייה החלשה ביותר לכל הדעות היא הקשישים. אם נתבונן על יחס המדינה לאזרחיה הוותיקים כמראה המשקפת את פני החברה כולה, אני חושש שרובנו נצטמרר מהדמות שתשתקף לנו בחזרה.

 

הקשישים מהווים כיום כ-10 אחוזים מכלל האוכלוסייה וחמישית מהם נמצאים מתחת לקו העוני. אותם קשישים חסרי ישע תלויים באופן כמעט מלא בחסדי החברה ובתמיכת המדינה. לקשישים שאין להם הכנסות מפנסיות או חסכונות, המדינה מעניקה קצבאות השלמת הכנסה המביאות אותם להכנסה של כ-2,700 שקלים לקשיש בודד ו-4,000 שקלים לזוג. לאחרונה דובר רבות על יוקר המחיה בישראל, וברור לכולנו שבסכומים שכאלה אין שום סיכוי לאדם או למשפחה לדאוג ולו לצורכיהם הבסיסיים ביותר.

 

בחורף מזנקות הוצאות המחיה של כולנו בגלל הצורך בחימום הבית. השנה העלויות כבדות יותר עקב הזינוק הדרסטי של יותר מ-30 אחוזים בעלויות החשמל שיושלם ב-1 בפברואר בעלייה נוספת של כ-12 אחוזים. בתקופה זו, מצוקתם של עשרות אלפי קשישים בישראל מחריפה ומעמיקה יותר מתמיד.

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

הרב אבינר מסית נגד בני / יוסף חבס

לא נבחרות, לא בוחרות / אסתי שושן

 

לדאוג לחוליות החלשות. מחאת קשישים בתל-אביב. ארכיון   (צילום: יהונתן צור) (צילום: יהונתן צור)
לדאוג לחוליות החלשות. מחאת קשישים בתל-אביב. ארכיון (צילום: יהונתן צור)

 

בוחרים בין חימום הבית לבין תרופות

קשישים חשופים יותר מכל אדם אחר לפגעי הקור בחורף. עם הזִקנה חלה ירידה ביכולת הגוף לווסת חום, ולקור השלכות בריאותיות קשות. משרד הבריאות והמשרד לאזרחים ותיקים דואגים לפרסם הנחיות לגבי מניעת פגעי הקור בקרב קשישים הקובעות כי על קשישים לחמם את ביתם באופן קבוע לטמפרטורה של כ-24 מעלות, לדאוג לתזונה מלאה ולפעילות גופנית. הבעיה המרכזית היא שלחלק גדול מהקשישים אין אפשרות כלכלית למלא אחר ההוראות.

 

עשרות אלפי קשישים עניים מתקשים לעמוד בהוצאות החימום הגבוהות ונאלצים לוותר על חימום ביתם לעיתים קרובות או לגמרי. הכנסתם הזעומה של קשישים מעמידה אותם בפני בחירה בלתי אנושית בין חימום ביתם לבין צרכים אחרים כמו רכישת מזון, תרופות, פעילויות חברתיות ונסיעות לביקור קרובים. הדעת אינה סובלת שבמדינה המתהדרת בהישגיה הכלכליים ובאיתנותה הפיננסית יהיו תופעות שכאלה.

 

הקרן לידידות מסייעת מדי חורף לעשרות אלפי קשישים לחמם את ביתם באמצעות מענקים כספיים וחלוקת שמיכות או תנורי חימום, אך פעילותנו אמורה להשלים את מאמצי המדינה ולא לשאת באחריותה לאזרחים. המדינה נותנת מענה חלקי מאוד לקשישים באמצעות הנחות בחשמל לחלק מהנזקקים ומענקי חימום לכ-30 עד 40 אלף קשישים נוספים, אך המצוקה גדולה בהרבה מהמענה הזה.

 

רחוק מהעין, רחוק מהמצע

בעוד 22 ימים יתקיימו הבחירות לכנסת. בין כל המפלגות, כולל אלו שפרסמו מצע כלכלי, אין שום התייחסות לשכבות החלשות בכלל ולקשישים וחסרי הישע בפרט. כולם מדברים על מעמד הביניים, על יצירת מקומות עבודה, על שילובן של אוכלוסיות שונות בתעסוקה וכדומה. נושאים חשובים מאוד, אבל שום מפלגה איננה מתייחסת לאלה שאינם יכולים לעבוד ולהתפרנס יותר ותלויים בחסדיה של המדינה. בכירים בביטוח הלאומי מודים כי רמת הקצבאות שהם מעניקים מספיקה בקושי לכיסוי מחצית מצורכיהם הבסיסיים של הנזקקים.

 

הקשישים אינם יכולים לצאת ולמחות. הם נותרים הרחק מעין הציבור וסובלים בשקט. המצב הזה בלתי נתפש והוא בושה למדינת ישראל. אסור לנו כחברה לתת לזה להימשך. לכולנו יש אחריות לדרוש מהמועמדים להציע מענה אמיתי לחסרי הישע. אלה ההורים שלנו, הסבים והסבתות שלנו, וזה עתידם של רבים מאיתנו אם לא נתעשת.

 

במסורת היהודית הזקן הוא בעל מעמד, כבוד וחוכמת חיים ואנו מחויבים לכבד אותו - "והדרת פני זקן". אריכות ימים הייתה פעם מתנה שכל אחד איחל לעצמו ולאחרים. בישראל 2013, הזִקנה היא דבר שיש לרבים סיבה לפחד ממנו. קשישים בישראל, עם הירידה בתפקודם הפיזי וחוסר יכולתם לתרום חומרית למדינה ולמשק, מושלכים רחוק מהעין ורחוק מהלב של רובנו וכתוצאה מכך גם מסדר יומם של נבחרינו. מצב זה הוא אות קלון לחברה כולה, ואנו חייבים לעשות יותר למען הקשישים החלשים בישראל.

 

הרב יחיאל אקשטיין, נשיא הקרן לידידות

 

סייעו לנו לחמם בידידות: מכירים קשיש/קשישה שזקוק לשמיכה או תנור? העבירו את הפרטים למייל: kyedidut@ifcj.org.il  וננסה לסייע לו. ברשותכם תנורים, שמיכות, סוודרים או מעילים במצב טוב שאינם בשימוש? משאית "יד ליד" של הקרן לידידות תעבור ברחבי הארץ במועדים שידווחו ב-ynet, תאסוף את המוצרים ותעביר לקשישים.

 

לעמוד המבצע המשותף של ynet והקרן לידידות

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutetrstock
לא עומדים ביוקר המחיה. אילוסטרציה
צילום: shutetrstock
צילום: באדיבות הקרן לידידות
הרב יחיאל אקשטיין
צילום: באדיבות הקרן לידידות
מומלצים