שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  צפו: הכלב קליף מצליח לאבחן זיהום בחיידק עמיד

  הכלב קליף אומן לזהות את הריח האופייני לצואה המזוהמת בחיידק עמיד הגורם לעשרות אלפי מקרי תמותה בשנה בעולם בתוך דקות ספורות. החוקרים מקווים כי כלבים נוספים יאומנו לכך ויהוו "משמרות פטרול" לזיהוי חולים עוד לפני הופעת התסמינים

  לידידו הטוב ביותר של האדם עשוי להיות תפקיד חשוב בהצלת חיים: חוקרים הולנדים אימנו את הכלב קליף לזהות צואה המזוהמת בָּחיידק העמיד קלוסטרידיום דיפיליצה באמצעות חוש הריח. קליף היצליח להבחין בריח השונה של הצואה המזוהמת בחיידק אצל מרבית החולים שנבדקו.

   

  עוד על חיידקים טובים:

  מהו החיידק הכי מזהם בגוף - ואיך לנצחו בדרך טבעית 

  כך נשיג את ה"החיידקים הטובים" שהגוף שלנו צריך

  למה אתם צריכים חיידקים טובים כתוספת לתזונה שלכם

   

  כאמור, הכלב בן השנתיים אומן לזהות את הריח האופייני לצואה הנגועה בחיידק קלוסטרידיום דיפיצילה. מדובר בחיידק עמיד השוכן דרך קבע באופן תקין במעי. במצבים של שימוש ממושך באנטיביוטיקה, המחסלת את החיידקים "הטובים" במעי, מתרבה החיידק וגורם לדלקת של המעי הגס הקרויה "פסאודוממברנוס קוליטיס". דלקת זו מתאפיינת בכאבי בטן ושילשולים דמיים-ריריים ועל פי הערכות המרכז לבקרת מחלות בארצות הברית גורם החיידק למותם של 14 אלף חולים מדי שנה בארצות הברית.

   

   

  ד"ר מריה בומרס מאוניברסיטת אמסטרדם שבהולנד הגיעה לרעיון של איבחון הצואה הנגועה בחיידק בכך שלצואה המזוהמת בקלוסטרידיום יש ריח אופייני, שאותו כבר מכירים הרופאים מהחולים המאושפזים. בומרס הניחה שאם הרופאים מצליחים להריח את הצואה הנגועה, ודאי שכלבים, להם חוש ריח מפותח, יוכלו לבצע זאת בקלות.

   

  כדי לבחון את התאוריה היא גייסה את הפסיכולוגית ומאמנת הכלבים הוטשה לואיק, הבעלים של הכלב קליף. במשך שבועיים אומן הכלב לזהות צואה נגועה בקלוסטרידיום דיפיצילה בכמויות הולכות וקטנות. באחד המבדקים, הצליח קליף לזהות את כל דגימות הצואה הנגועות בקלוסטרידיום, 50 במספר. במבדק נוסף הצליח לזהות 47 דגימות מתוך 50, שלא היו נגועות בחיידק.

   

  במבדק נוסף נלקח קליף לשתי מחלקות בתי חולים כדי לבחון את יכולתו להריח את הזיהום מהמטופלים עצמם. הוא זיהה באופן מדוייק 25 מתוך 30 המטופלים הנגועים בחיידק, ובהמשך זיהה 265 מתוך 270 מטופלים שאינם נגועים בחיידק. קליף הצליח לסיים את המטלה הזו באחת המחלקות בתוך פחות מעשר דקות.

   

  לדברי החוקרים, כלבים מאומנים כמו קליף יוכלו להפוך באחד הימים ל"משמרות פטרול" שיוכלו לזהות מרחוק, בדיוק רב ובמהירות, חולים החשודים כנגועים בחיידק. כך ניתן יהיה לבצע אבחון מוקדם שלהם ולטפל בהם מבעוד מועד, הרבה לפני ההידרדרות במצבם.

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים