שתף קטע נבחר

לבני: אסור שמפלגה בגוש תיכנס לבד לממשלה

אחרי שלפיד הודיע כי לא ייכנס לבד לממשלת נתניהו-ימין-חרדים, מחדדת גם יו"ר התנועה את המסר. לבני: "הצעתי הייתה שאף אחד מאיתנו לא יהיה עלה תאנה של ממשלה כזאת. צריך להיות מתואמים גם יום לאחר הבחירות". לפיד: אם נתניהו ינצח, צריך לחתור לממשלה מתונה

פגישתם המשולשת של מנהיגי מפלגות המרכז אמש לא הניבה אמנם תוצאות של ממש, אבל גלגלה לפתחם של המועמדים הצעה נוספת כדי לנסות בכל זאת לצמצם את כוחו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. יוזמת ההצעה, יו"ר התנועה, ציפי לבני, הציעה במהלך הפגישה שיתוף פעולה ותיאום הדוק בין המפלגות בגוש. הבוקר (יום ב') אמרה לבני בשיחה עם ynet כי לא תשב בממשלת נתניהו כעלה תאנה. "אסור לאחת המפלגות בגוש להיכנס לבד לממשלה", אמרה.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

יו"ר התנועה הבהירה כי אם תתקבל ההצעה שהעלתה בפני יו"ר העבודה, שלי יחימוביץ', ויו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, אז יובטח שלא תקום לאחר הבחירות ממשלת ימין צרה וקיצונית ושהשלושה יוכלו לכפות על נתניהו הקמת ממשלת אחדות לאומית. בהקשר זה לפיד כבר התחייב שלא לשבת בממשלת נתניהו-ימין-חרדים לבדו.

 

תיאום עמדות. לבני ויחימוביץ' (ארכיון) (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
תיאום עמדות. לבני ויחימוביץ' (ארכיון)(צילום: מוטי קמחי)

לבני ולפיד (ארכיון) (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
לבני ולפיד (ארכיון)(צילום: מוטי קמחי)
 

לבני אמרה כי תיאום בין מפלגות הגוש במו"מ הקואליציוני תבטיח שהממשלה הבאה שתקום תהיה ממשלה מתונה עם השותפות בגוש, או ממשלת ימין קיצונית וקצרת מועד, כלשונה.

  

"הפגישה הסתיימה אמש לצערי בלי התוצאות שקיוויתי להגיע אליהן", אמרה לבני. "ובכל זאת, יש כאן שינוי פנים של מערכת הבחירות. אני למעשה מניחה על השולחן הצעה בשני שלבים, עד הבחירות ואחרי הבחירות. בשלב ראשון אומרת ההצעה שלי שאנחנו חוברים יחד, משתפים פעולה ועושים כל מה שניתן כדי להקים ממשלה בראשותנו.

  

"זה אומר שמתחייבים להמליץ לנשיא על מישהו מתוך הגוש, משתפים פעולה בקמפיין ומעבירים מסר ברור שמי שלא רוצה את נתניהו, יצביע לאחת ממפלגות המרכז. אנחנו האלטרנטיבה ואנחנו נגרום לעוד ועוד אנשים שלא רוצים את נתניהו להצביע עבור אחד מאיתנו.

 

"בהיבט של אחרי הבחירות: אם מצליחים בכך, אז המטרה הושגה ואם לא, הולכים לאופוזיציה ועם ישראל נשאר עם ממשלה צרה של חרדים וימין קיצוני. הצעתי הייתה שאף אחד מאיתנו לא יהיה עלה תאנה של ממשלה כזאת. ששלושתנו נהיה מתואמים גם יום לאחר הבחירות ונביא את הנושאים החשובים לנו. נוכל לכפות ממשלת אחדות לאומית".

  

לבני סירבה לפרט מדוע הצעתה לא הבשילה ולא התקבלה אמש. "אני לא יכולה לפרט כיוון שסיכמנו שלא נוציא את פרטי הפגישה", אמרה. "רק אומר שזה מצער אותי שזה לא הבשיל. ראיתי את התגובות של הציבור מהמהלך הזה, האור חזר לעיניי, אני מבינה חלק מהבעיות שנוצרו, הכרזות שהיו לפני שבוע של שלי ויאיר מה יעשו ומה לא יעשו. אני מקווה שהדברים עוד יבשילו".

  

"אני מצדי הצעתי להם מראש - בואו נסכים שאף אחד מאיתנו לא יהיה עלה תאנה בממשלת נתניהו. תיאום בינינו הוא כוח אחר לגמרי. או ממשלה איתנו, או ממשלה רעה וקצרת מועד".

  

בראיון לחדשות ynet ברדיו האזורי אמר הבוקר לפיד: "אני חושב שזה דבר חשוב שיש דיאלוג, ושאנחנו מסוגלים לדבר כאנשים תרבותיים שיש להם דברים משותפים וגם אי הסכמות. עצם העובדה שיש דיאלוג הוא תמיד דבר טוב, עם כל חלקי המפה. אנחנו אנשים שנפגשים בינינו כל הזמן, לכולם יש טלפון של כולם.

  

"אנחנו אנשים ריאליים. לא צריך לחיות בעולם פנטזיונרי. אם נתניהו ינצח בבחירות וירכיב את הממשלה הבאה – לא צריך לגרום לזה שתוקם ממשלה קיצונית של חרדים וימין. צריך לחתור לממשלה מתונה".

  

לדבריו, "הגברת לבני לא רוצה להתחייב שלא תיכנס לממשלת נתניהו. לכל אחד יש העמדות שלו וזה בסדר בחיים פוליטיים". הוא הוסיף ואמר: "אני מבין שיש הרבה אנשים שחלמו על סוג של איחוד, אך היה כאן ניצול לרעה של החלום; מכרו משהו שבלתי אפשרי מבחינת החוק כדי ליצור דרמה. זה בלתי אפשרי גם מבחינת ערכים. מדובר בערכים מאוד מאוד שונים. אנחנו לא מפלגת מרכז שמאל, אלא מפלגת מרכז".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
לבני. לא לממשלה קיצונית
צילום: מוטי קמחי
צילום: בני דויטש
יחימוביץ'
צילום: בני דויטש
לפיד
צילום: מוטי קמחי
מומלצים