שתף קטע נבחר

זנב רטוב: הוצפו בתי מחסה לכלבים וחתולים

מים ובוץ הציפו את בית המחסה של אגודת "צער בעלי חיים" בירושלים בו חיים כ-350 כלבים וחתולים חסרי בית. 30 כלבים פונו מהמקום ובאגודה זקוקים לסיוע בפינוי הבוץ ותרומות של שמיכות וסדינים. גם בכלביית "תנו לחיות לחיות" בכפר רות נאבקים בהצפות בחצרות ובתאי הלינה של בעלי החיים

סערת החורף שפקדה את המדינה, לא פסחה גם על מאות כלבים וחתולים חסרי בית, המחכים לאימוץ בבית המחסה של "צער בעלי חיים בירושלים", הממוקם באזור התעשייה עטרות בירושלים.

 

מתנדבי וצוות העובדים בבית המחסה כבר מורגלים לרוחות הקרות המנשבות במקום במרבית ימות השנה, אך הגשמים העזים שפקדו את אזור ירושלים ביממה האחרונה גרמו להצפה גדולה בשטח בית המחסה.

 


צילום: גיל יוחנן

(צילומים: גיל יוחנן)


צילום: גיל יוחנן

 

"הביתנים הוצפו תוך דקות ומפלס המים עלה"

שרון גרנות, פעילה בעמותה מספרת כי שגרת הבוקר בה נוהגים להוציא את הכלבים לטיול וניקוי של התאים, הפכה למבצע מורכב כשמים רבים החלו לחדור אל שטח בית המחסה והמכלאות הפזורות בו.

 

לדבריה, "מים ובוץ רב זרמו אל לכלבייה מאתר בנייה סמוך הממוקם מעל בית המחסה. הבחנו במים רבים שנכנסו דרך הקירות החיצוניים של בית המחסה.

 

ניסינו בהתחלה לנקז את המים עם דליים, אבל זה לא עזר. גם לאחר שפתחנו את צינור הביוב הראשי, המים לא התנקזו", היא אמרה ל-ynet.

 

"כל הביתנים הוצפו תוך דקות, מפלס המים עלה. פשוט פינינו את מרבית הכלבים מהמכלאות החוצה כדי לחפש להם מקומות חלופיים".

 


צילום: גיל יוחנן

 


צילום: גיל יוחנן

 

30 כלבים פונו מהמקום

בעמותה נמצאים בזמן נתון כ-150 כלבים ומעל ל-200 חתולים המועמדים לאימוץ. עד כה פונו למעלה מ-30 כלבים.

 

"עיריית ירושלים והמחלקה הווטרינרית סייעו לנו והקצו לנו מספר תאים בכלבייה העירונית בה יוכלו לשהות מספר כלבים עד שנוכל לאכלס מחדש את האזורים שהוצפו, כלבים נוספים נלקחו למרפאת העמותה בתלפיות ואחרים לבתים של מתנדבים", מסבירה גרנות.

 

החשש של אנשי העמותה הוא מהמשך הצפה של המתקן. "הוצפו חדרים רבים ובהם מתקני חימום, שמשמשים את הכלבים כמקום מקלט חמים. לכלבים רבים ישנם מקומות מקורים ומוגנים, אך חלק גדול מהחצרות הוצפו במים", היא מפרטת. "אנחנו זקוקים לסיוע של אנשי מקצוע שיעזרו לפנות את הבוץ הרב ומתנדבים שיעזרו בניקוי הכלבייה". 

 

בשעות האחרונות הצליחו אנשי העמותה בסיוע מתנדבים לנקות חלק ממתחם בו מצויים החתולים וכעת פועלים להנגיש חלק מהחצרות לכלבים. "אנחנו נשמחג לקבל תרומות של סדינים, מגבות ובגדים משומשים כדי שנוכל לרפד את אזורי הלינה של הכלבים. גם אמצעי חימום כמו רדיאטורים יעזרו לנו מאוד", היא אומרת. "מזג האוויר הסוער כבר גרם להתמוטטות של אחד מקירות בית המחסה, נקרעה גדר ואחד העצים קרס, כך שצפויה לנו עלות שיקום של כמה אלפי שקלים".

 


צילום: גיל יוחנן

 


צילום: גיל יוחנן

 

גם בכלביית עמותת "תנו לחיות לחיות" בכפר רות התמודדו אנשי העמותה מאז שעות הבוקר עם בעיית הצפה שפגעה באזורי החצרות ותאי הכלבים והחתולים. לדברי אתי אלטמן, דוברת העמותה, בבית המחסה ישנם כ-200 כלבים ו-50 חתולים. "תאי בעלי החיים הוצפו במים. בחלק מהתאים נקרעו כיסויי המיגון דבר שגורם לחדירת רוח קרה למקום", היא אמרה. "נאלצנו לשכן יותר בעלי חיים בתאים יבשים עד שנתגבר על בעיית ההצפה".

 

רוצים לאמץ כלב או חתול, או לסייע לעמותות?

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הצפה בבית המחסה של אגודת "צער בעלי חיים" בירושלים
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
30 כלבים פונו
צילום: גיל יוחנן
צילום: תנו לחיות לחיות
הצפה גם בכלביית "תנו לחיות לחיות" בכפר רות
צילום: תנו לחיות לחיות
מומלצים