שתף קטע נבחר

מחיר חולצה כקוד: נכלאו חיילים שמסרו מידע סודי

אושרו עסקאות טיעון עם שני חיילי החטיבה הדרומית של אוגדת עזה, שהעבירו מידע למבריחים בגבול מצרים בנוגע לפעילות צה"ל. אחד מהם נידון ל-15 חודשים בכלא, השני לשנת מאסר

עונשי מאסר קלים לחיילים בשירות חובה שהעבירו מידע סודי למבריחים על אודות פעילות צה"ל בגבול מצרים תמורת אלפי שקלים: בית הדין הצבאי בקסטינה אישר אתמול (יום ד') הסדרי טיעון עם חיילי החטיבה הדרומית של אוגדת עזה, שהורשעו במסירת מידע סודי על הכוחות למבריחים אזרחים בשנה האחרונה בצפון גבול מצרים. על אחד החיילים נגזרו 15 חודשי מאסר ועל חברו שנת מאסר.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

בכך הגיעה לסיומה פרשה מביכה שהחלה עם מעצרם של עשרה גששים שמשרתים בצה"ל - רובם נגדים בקבע. הפרשה גם חשפה את מעורבותם של שני החיילים בשירות חובה, בני 19, שלא היססו למסור את המידע הסודי תמורת כסף.

 

על רב"ט מ"פ שמתגורר בבאר שבע ושירת כטכנאי חימוש בחטיבה הדרומית נגזרה כאמור שנת מאסר בפועל ועל חברו ר"ג, ששימש כנהג סיור בגזרה הוטלו 15 חודשי מאסר בפועל. לפי כתב האישום המתוקן

שממנו נמחקו על-ידי התביעה הצבאית חלקים מהאישומים המקוריים, מ"פ הכיר בין חברו הנהג ששירת עמו לבין שני מבריחים מהדרום - יוסף אלעול וסאלם אבו קרוון - והיווה איש הקשר שמסר את המידע המסווג בשש הזדמנויות לפחות.

 

המידע שכלל פירוט היכן הוצבו מארבים ובאילו שעות, היכן בדיוק נערכו סיורים ואיפה נפרסו אמצעי התצפית בגזרה, אפשרו למבריחים משני צדי הגבול להבריח ללא קושי מבלי שנתפסו סחורות שונות, ככל הנראה סמים. מ"פ עדכן את שני המבריחים גם על קווי הדיווח המדויקים שבהם פעלו הלוחמים. בהאזנות הסתר שביצעו חוקרי מצ"ח לטלפון שלו, הסתבר כי הוא פיתח עם חברו הנהג שפת קוד, ומחירי חולצות שאותן רכש היוו סימן לנקודות מסוימות שבהן פעלו הכוחות בגזרה.

 

מ"פ, שיוצג על-ידי עו"ד עידן דביר, קיבל מהמבריחים תמורת המידע סכומים שונים שהגיעו במצטבר ל-5,000 שקלים. התביעה הצבאית טענה כי המידע שהועבר סיכן או יכול היה לסכן את ביטחון החיילים בשטח

וייחסה למ"פ עבירות של סיוע להברחת טובין בנסיבות מחמירות וחריגה מסמכות עד כדי סיכון.

 

בתחילה הכחיש מ"פ בחקירתו מעורבות במעשים, אך לאחר שסיפרו לו החוקרים כי חברו הנהג הודה במיוחס לו, הוא נשבר, פירט את מעשיו והודה במעלליו. בצה"ל אמרו כי הפרשה כללה הברחות פליליות, אך נתיבי ההברחות מסיני הפכו בשנתיים האחרונות לנתיבי הברחת טרור על-ידי אותם מבריחים - מה שהגדיל את הסיכון במקרים אלו.

 

בית הדין הצבאי גם הרשיע נגד במעורבות במעשה וגזר עליו 16 חודשי מאסר על-תנאי בלבד וזיכה נגד אחר שגם נגדו הוגש כתב אישום. בנובמבר האחרון הורשע נאשם אחר בפרשה - איש קבע בדרגת רב-סמל - ונגזרו עליו 15 חודשי מאסר והורדה לדרגת טוראי.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סמים שהוסלקו בצמיג (ארכיון)
צילום: דובר צה"ל
עו"ד עידן דביר
צילום: צילום: יואב חסקלוביץ', army-law.co.il
מומלצים