שתף קטע נבחר

חשד: חיילים בצה"ל סייעו למבריחי סמים מסיני

15 בני אדם, מתוכם חמישה אנשי קבע ושבעה חיילים בסדיר חשודים בכך ששיתפו פעולה עם אזרחים כדי להוציא אל הפועל עסקאות סמים במאות אלפי שקלים. לפי החשד, החיילים העבירו מידע בטלפון הנייד על אודות סיורי צה"ל ומארבים לאורך הגבול

בשעה שבמערכת הביטחון עמלים על השלמת הגדר בגבול מצרים, חיילים בשירות סדיר ונגדים שמשמשים כגששים הסתייעו באזרחים, העבירו מידע על פעילות צה"ל לאורך הגבול כדי לאפשר הברחות סמים – וחלקם אף סחרו בסמים בהיקף של כ-800 אלף שקל. בית הדין הצבאי בקסטינה התיר היום (ב') לפרסום את פרטי חקירת הפרשה, שבמהלכה נעצרו 15 בני אדם, מהם חמישה אנשי קבע ושבעה חיילים בסדיר.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

אורזים בנחת באולפנה: "בפינוי נרגיש אחרת"

ישי השווה גיוס חרדים לגילוי עריות ועבודת אלילים

דניאל מעוז מוכן לעבור בדיקה פסיכיאטרית

 

את החקירה שנוהלה עד לפני שבוע וחצי ניהלו היחידה המרכזית לחקירות מיוחדות (ימל"מ) במשטרה הצבאית ויחידת מגן של המשטרה והיא התבצעה תחת מעטה של חשאיות. לאחר המעצרים הראשונים הפכה החקירה לגלויה ובסוף השבוע שעבר הושלם סבב המעצרים. במהלך החקירה נעצרו גם שלושה אזרחים שמעורבים לפי החשד בהעברת המידע למבריחים המצרים ובמכירת הסמים שהוברחו.

 

במשטרה הצבאית חושדים כי הגששים העצורים שמשרתים באוגדת עזה (שאחראית גם על גזרת החולות – 40 הקילומטרים הצפוניים של גבול מצרים) והגששים מעוצבת אדום שאחראית על יתר חלקי הגבול, העבירו במהלך השנה האחרונה מידע מפורט באמצעות הטלפון הנייד, בשיחות ובהודעות טקסט על אודות סיורי צה"ל בגזרות השונות לאורך הגבול ואף על המארבים הצפויים.

 

הגששים הכווינו את מיקומי ביצוע ההברחות 

גורם בכיר במצ"ח סיפר כי התופעה גברה ככל שהתרחבה בניית הגדר החדשה, שאילצה את המבריחים להשתמש בחיילי צה"ל כסוכני מידע ששוויו במקרה של הצלחה יכול להגיע למיליוני שקלים. לפי החשד, הגששים שנעצרו הכווינו באמצעות המידע שמסרו למבריח ישראלי את מיקומי ביצוע ההברחות לצירי הברחה נסתרים שבהם אין גדר או שבהם צה"ל לא פעל באותן שעות. המבריח הישראלי העביר את המידע למקביליו המצרים.

 

במשטרה הצבאית חושדים כי המידע על מיקומי ביצוע ההברחות כלל את אזור גזרת החולות שסמוכה לעזה. במצ"ח ציינו כי הם חוקרים רק את ההיבט הפלילי של הברחות הסמים, אולם בפיקוד הדרום הדגישו שוב ושוב כי צירי ההברחות הללו עלולים להפוך ובמספר מקרים אף הפכו לצירי טרור שמוכוונים על ידי אותם מבריחים מסיני.

 

הפרשה נחשפה בשיתוף פעולה של המשטרה וצה"ל. סא"ל ממון (מימין) ורפ"ק קייזר (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
הפרשה נחשפה בשיתוף פעולה של המשטרה וצה"ל. סא"ל ממון (מימין) ורפ"ק קייזר(צילום: דובר צה"ל)

 

היוזמה לפתיחת החקירה הייתה של מפקד פיקוד הדרום, אלוף טל רוסו, ומממצאיה העלו כי עסקאות מכירת הסמים התאפשרו באמצעות הסלקת הסמים בתוך צמיג גלגל שפורק ממכונית והוחזר אליה באופן תמים. במקרה זה הוסלקו שני קילוגרמים סם הרואין בשווי רבע מיליון שקל. באותה העסקה רכש סוכן מצ"ח את ההרואין מסוחר סמים בכביש 6, סמוך לקריית גת.

 

"מעסקאות הסמים הגדולות שנחשפו" 

חלק מהמעורבים יובאו בהמשך השבוע לדיון נוסף בבקשת המשטרה להאריך את מעצרם. הצהרות תובע לקראת כתבי אישום יוגשו בימים הקרובים וכמו כן צפויים מעצרים נוספים. גורם צבאי בכיר אמר כי "העובדה שצה"ל חושף את הפרשיות ומטפל ולא מסתיר מתחת לשטיח, מעידה על הרצינות והבגרות".

 

"המעורבים הודו בחקירתם במיוחס להם וסיפרו על שרשרת הפעולות", אמר בכיר במצ"ח. "הם סיפרו שעל כל מידע שהעבירו עבור הברחה, הם קיבלו אלפי שקלים. ההיקפים היו של כשלושה ק"ג הרואין, מעל 1,000 כדורי אקסטזי, עשרות ק"ג סם חשיש וחצי קילוגרם סם קוקאין. אלה היו מעסקאות הסמים הגדולות שנחשפו במסגרת מצ"ח בשנים האחרונות".

 

מבין העצורים, שני אזרחים חשודים בסחר בסמים, אזרח נוסף חשוד בהעברת מידע מהחיילים למבריחים מצרים, 12 אנשי קבע וחיילים בשירות סדיר חשודים בהברחות וכמו כן שני אנשי קבע וחייל בסדיר חשודים בסחר.

 

מפקד הימל"מ, סגן-אלוף גיל ממון, אמר כי "בניית הגדר הולכת ומושלמת וכתוצאה מכך מקומות הברחות הסמים הולכים ומצטמצמים, לכן מיקד אותנו מפקד הפיקוד, אלוף טל רוסו,

 לסכל כמה שיותר הברחות סמים. במהלך החקירה, שנמצאת בעיצומה, הפעלנו סוכן שרכש את הסמים ובמהלך אחד המעצרים גילינו את ההרואין שנסלק בגלגל רזרבי של כלי הרכב".

 

מפקד יחידת מגן במרחב נגב של המשטרה, רב-פקד נועם קייזר, הוסיף: "פעילותנו הייתה בהנחיית מפקד המחוז הדרומי, ניצב יוסי פריינטי לפעול בגבול ומתחילת השנה התחלנו לאסוף ראיות נגד מבריחי סמים. בהמשך הבנו שחיילים מעורבים ומעבירים את המידע. במהלך החקירה בשילוב הזרועות, השתמשנו באמצעים טכנולוגיים כדי לאסוף את הראיות".

 

עו"ד יוסי לין שמייצג את אחד הגששים העצורים אמר בתגובה כי "מרשי הוא חייל מצטיין שקיבל פעמיים תעודות הצטיינות על גילויי מטענים בעזה, תוך כדי שסיכן את חייו למען מדינת ישראל. הוא מכחיש בתוקף את המיוחס לו ואין לו שום קשר למעשים הללו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הסמים שהוסלקו בצמיג
צילום: דובר צה"ל
התופעה גברה ככל שהתרחבה בניית הגדר החדשה
צילום: אמיר לוי
יזם את החקירה. אלוף רוסו
צילום: אליעד לוי
"מרשי סיכן חייו למען מדינת ישראל". עו"ד לין
מומלצים