שתף קטע נבחר

אובמה יושבע על שני ספרי תנ"ך

כל נשיא אמריקני בוחר ספר תנ"ך להניח עליו את ידו כשהוא מושבע, אולם אובמה ישתמש בשני ספרים שתחזיק אשתו מישל. בספריהם של מי בחר להתכבד?

הנשיא ברק אובמה מתכוון להישבע בשני ספרי תנ"ך, ולא באחד כמקובל, בטקס ההשבעה לכהונתו השנייה שייערך בעוד 11 ימים בגבעת הקפיטול בוושינגטון. המסורת היא שכל נשיא בוחר ספר תנ"ך אחד להתכבד בו כסמל ביום ההשבעה, אולם אובמה בחר הפעם שני ספרים: האחד של מנהיג זכויות השחורים מרטין לותר קינג, והשני של הנשיא אברהם לינקולן משחרר העבדים, הנשיא הנערץ על אובמה, שמהווה עבורו מודל חיקוי.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

יום השבעת הנשיא אובמה, 21 בינואר, הוא יום שבו תציין אמריקה מלאות 50 שנה לנאום ההיסטורי של קינג "יש לי חלום", שאותו נשא במצעד למרגלות אנדרטת לינקולן. הנשיא אובמה יושבע למרגלות גבעת הקפיטול המשקיפה על האנדרטה, בקצה השני של השדרה הגדולה של וושינגטון.

 

הספר שעליו יישבע אובמה יהיה אותו הספר שקינג השתמש בו בשנותיו כמטיף דתי, וזו הפעם הראשונה שנשיא אמריקני משתמש בו בטקס ההשבעה שלו. אבל אובמה לא מתכוון לוותר על לינקולן, שהצהיר על שחרור העבדים בהצהרה היסטורית, החודש לפני 150 שנה. בטקס ההשבעה לפני ארבע שנים, אז עשה היסטוריה כנשיא השחור הראשון, השתמש אובמה בספר שעליו נשבע לינקולן ב-1861.

 

משפחת אובמה בטקס ההשבעה הראשון (צילום: AP) (צילום: AP)
משפחת אובמה בטקס ההשבעה הראשון(צילום: AP)

התכנון הוא שאשתו של הנשיא, מישל אובמה, תחזיק את שני הספרים האחד מעל השני, ואובמה יניח ידו על הספר העליון ויושבע על ידי נשיא בית המשפט העליון ג'ון רוברטס. מתכנני הטקס לא גילו איזה ספר יוצב למעלה, אבל הספר של קינג גדול יותר ולכן ההנחה היא שהוא יהיה התחתון והתנ"ך של לינקולן יוצב מעליו. למעשה, מדובר ככל הנראה לא בספרי תנ"ך, אלא בשילוב של התנ"ך והברית החדשה, שידוע כביבליה.

 

אובמה מתבונן בדיוקנו של לינקולן בבית הלבן (צילום: פיט סאוזה, הבית הלבן) (צילום: פיט סאוזה, הבית הלבן)
אובמה מתבונן בדיוקנו של לינקולן בבית הלבן(צילום: פיט סאוזה, הבית הלבן)
 

קינג בעצרת שבה נשא את נאומו המפורסם "יש לי חלום" (צילום: איי פי) (צילום: איי פי)
קינג בעצרת שבה נשא את נאומו המפורסם "יש לי חלום"(צילום: איי פי)

 

את הבידור בטקס ההשבעה יספקו שלושה זמרים - ביונסה, ג'יימס טיילור וקלי קלרקסון.

 

חגיגות השבעתו של אובמה לכהונה השנייה יהיו יקרות למדי, לאחר שהנשיא עצמו הסיר את התנגדותו לקבלת התרומות המקסימליות של 250 אלף דולר מכל תורם. בחגיגות לאחר השבעתו ב-2009 הגביל אובמה את התרומות האישיות להשבעתו ל-50 אלף לתורם והחגיגות עלו 47 מיליון דולר.

 

החוק האמריקני מחייב את השבעת הנשיא ב-20 בינואר, אבל משום שתאריך זה יוצא ביום ראשון, אובמה יושבע באותו יום בטקס פרטי. רק למחרת היום, ביום שני, 21 בינואר, יתקיים הטקס המסורתי להשבעת הנשיא למרגלות בניין הקונגרס, הכולל את מסע הנשיא מגבעת הקפיטול לאורך שדרות פנסילבניה לבית הלבן ובערב של אותו יום יתקיימו כמה מסיבות, שהנשיא ורעייתו ידלגו ביניהן.

 

מי שלא ישתתף בטקס הוא הכומר שנבחר בתחילה לשאת את תפילת ההודיה. לואי גיליו, כומר אוונגליסטי מאטלנטה,

הודיע היום כי הוא מבטל את השתתפותו לאחר שדברים שאמר על הומוסקסואלים בעבר שבו ופורסמו. באתר אינטרנט ליברלי פורסם סרטון של דרשה שנשא גיליו לפני 15 או 20 שנים, שבו הוא אמר שיחסים הומוסקסואלים הם חטא וחילול קודש.

 

בדרשה הוא קורא למאמינים לדחות את "אורח החיים ההומוסקסואלי" אך קורא לקבל הומוסקסואלים ולסביות לחיק הכנסייה ומדגיש כי האל אוהב אותם. בהצהרה שמסבירה את החלטתו שלא להשתתף בטקס אמר גיליו שהתפילה שיישא "תגומד על ידי מי שמבקשים להפוך את האג'נדה שלהם לנקודה המרכזית בהשבעה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה נשבע בספר שבו נשבע לינקולן
צילום: AP
קינג. מנהיג זכויות השחורים
צילום: איי פי
לינקולן. משחרר העבדים
צילום מסך
מומלצים