שתף קטע נבחר

להפיל מתוך "הסכמה מודעת"

מעולם לא אמרנו שהפלה היא "רצח". אנחנו מאמינים בבחירה מתוך ידיעה ומציעים סיוע כלכלי, שהמדינה הייתה צריכה להציע

כלל ידוע הוא שלחזור על שקר אלף פעמים עדיין לא הופך את השקר לאמת. ולכן החלטתי, שכאשר יעשו חיפוש בגוגל וימצאו תוצאות של כותבים שונים השוטפים את המוח בכך שמשייכים אידיאולוגיות קתוליות לאגודת "אפרת" ללא שום קשר אמיתי, לפחות יופיע מאמר אחד שמסביר מה באמת עומד מאחורי ההצלחה שלנו.

 

בתקופה האחרונה נכתבו כמה מאמרים המגדפים אותנו, מגדירים את "אפרת" אגודה חרדית, הקוראת לנשים מפילות שהן "רוצחות" ואף מייצגים אידיאולוגיה קתולית. ההאשמות חסרות הבסיס הללו הובילו את המפגינים נגד הענקת פרס ירושלים לאגודה.

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

אני הקול הצף / רן בוקר

פבל בקנדה, יורי באוסטרליה / איגוד טלר

 

עובדה היא שאגודת "אפרת" איננה חרדית, כפי שכל מאמר דמגוגי מנסה להדביק לנו, כדי שיזכה כותבו להזדהות על בסיס שנאה לחרדים. אגודת "אפרת" אינה פועלת על-פי שום הנחיה רבנית, דתית ומוסרית מכיוון שאין זה המניע לפעילותנו. כל אישה צריכה להחליט על-פי צו מצפונה ואמונתה אם לבצע הפלה בגלל טיעונים דתיים או מוסריים.  

 

מהם העקרונות המנחים אותנו?

סביב השאלות האתיות הכרוכות בביצוע הפלה קיים ויכוח עז במדינות רבות, והמובילה היא ארצות הברית. מתנגדי ההפלות המובלים בידי הקתולים טוענים שהפלת עובר היא רצח של יצור אנושי. לטענתם, העובדה שהעובר מתפתח בגוף האישה אינה נותנת לה בעלות על חייו. אין לראות בעובר חלק מ"זכות האישה על גופה", אלא יש להעדיף את הזכות לעובר לחיות גם אם הדבר עלול לעלות בחיי האישה (בניגוד מוחלט ליהדות). קבוצה זו נקראת: Pro-Life, "בעד החיים". מטרתם להציל עוברים בכל מחיר, ולכן בפרסומיה מופיעות תמונות מזוויעות של עוברים לאחר ההפלה. הם מארגנים הפגנות רבות נגד מרפאות ורופאים המבצעים הפלות.

 

מנגד מתייצבים תומכי ההפלות בקבוצה הנקראת Pro-Choice, "בעד הבחירה". הם טוענים ש"זכות האישה על גופה" חל בכל מקרה. לשיטתם, העובר אינו אדם אלא מקבץ תאים חסר משמעות, מאחר שאין לו יכולת קיום עצמאית. אין כלל להתחשב בעובר, וזכות האישה להפיל אינה תלויה בו.

 

אגודת "אפרת" מתנגדת בתכלית לקבוצה הראשונה Pro-Life ומעולם לא נהגה כמו קבוצה קיצונית זו. בשום פרסום של אגודת "אפרת" לא ניתן למצוא את המילה "רצח", וזו גם ההוראה החד משמעית למתנדביה. "אפרת" מעולם לא ארגנה הפגנה ולבטח לא איימה על רופאים המבצעים הפלות. יתרה מכך, יש בהחלט מקרים שבהם חובה לבצע הפלה. אגודת "אפרת" אינה תומכת מוחלטת בקבוצת ה-Pro-Choice. לדעתי, זו חוצפה במעטה של תחפושת פמיניסטית, לקבוע לאישה שנמצאת במצב שברירי ורגיש נפשית שהיא חייבת להפיל, כי כך החליטו בשבילה. אנחנו מאמינים ב-Pro-Choice after Information, "בחירה מתוך ידיעה".

 

הבחירה וההחלטה אם לבצע הפלה או ללדת היא רק בידי האישה. הפלה היא תהליך רפואי עם השלכות פסיכולוגיות. ולכן, כפי שאנו דורשים מהרופא המטפל שלנו לקבל כל מידע לפני ביצוע תהליך רפואי, ולעתים נבקש לקבל דעה מרופא נוסף לגבי אפשרויות טיפול שונות, כך כדי שאישה תוכל להחליט אם לבצע הפלה, עליה לקבל את כל המידע והאפשרויות העומדות בפניה, היכולים להשפיע על החלטתה אם לבצע הפלה.

 

להציע עזרה כלכלית בנוסף להפלה

לבסוף, ההחלטה היא של האישה בלבד מתוך הסכמה מודעת, כפי שגם מחייב החוק בישראל בחוכמה. אם ההפלה נשקלת בגלל מצב כלכלי, חובה להציג לאישה מלבד האפשרות של הפלה גם את האפשרות לקבל עזרה כלכלית. אינני מבין מדוע ארגונים התומכים בנשים אינם מציעים אפשרות נוספת לאישה כמו עזרה כלכלית במקום לתמוך באופן אוטומטי בהפלות. מובן שהעזרה הייתה צריכה להינתן על-ידי המדינה והיה צריך לחייב את העובדת הסוציאלית בוועדה להפסקת הריון להציע זאת.

 

לאחר שקילת כל האפשרויות - עזרה או הפלה - ההחלטה שתקבל האישה היא הרבה יותר בריאה נפשית, רצונית ופמיניסטית. היא בוחרת באמת מתוך בחירה חופשית באופן עצמאי, מתוך מגוון אפשרויות פתרון למצבה, ולא מכפייה של האופציה היחידה לכאורה - להפיל.

 

זאת הסיבה ש-54,000 הנשים שילדו בעזרתנו מעולם לא הצטערו ולא השתתפו בהפגנות בעד הפלות ונגדנו. להיפך, הן הביעו את אושרן באלפי מכתבי תודה ותמונות של ילדיהן שנשלחו אלינו למזכרת גם לאחר שנים מאז שהן ילדו. מאות מנשים אלו מתנדבות אצלנו בנוסף למתנדבות רבות שביצעו הפלה ומצטערות על כך שלא יידעו אותן על האפשרות הנוספת לפני שביצעו את ההפלה.

 

משום מה, לא ראינו את אותן פמיניסטיות מדומות, המפגינות וכותבות בעד הפלות, דואגות ומפגינות נגד אלפי ההפלות הבלתי חוקיות המתבצעות בישראל מידי שנה. הפלות שאינן נערכות בבתי חולים וזאת תמורת בצע כסף, תוך סיכון רב לשלומן של הנשים. לסיום עליי להבהיר: אגודת "אפרת" אינה מטפלת בקטינות, בנשים שהרו כתוצאה מאונס, ובנשים שמפילות עובר חולה. העזרה שמציעה אגודת "אפרת" היא הליווי והתמיכה לנשים המתלבטות אם לבצע הפלה על רקע כלכלי, או כפי שנכתב בשלטי החוצות של האגודה: "בגלל כסף לא מפסיקים חיים".

 

חגי גולדשמידט, מזכ"ל אגודת "אפרת"

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
לספק את כל המידע. אילוסטרציה
צילום: shutterstock
חגי גולדשמידט
מומלצים