שתף קטע נבחר

הגידו כן לזקן

ביום שעוד נותר לבחירות תראו כמה שווה להיות רגיש לסבלם של זקנים ששותקים. זה ישתלם לכם בקלפי

ישראל היא מהמדינות הבודדות בעולם שחלק ממקימיהן עדיין חיים. ישראל היא המדינה היחידה שבוניה רצו להציל את עמה המוכה והקימו לניצולים מדינה. ישראל היא המדינה השנייה בעולם בתוחלת החיים שלה, וחלק גדול מהקשישים זוכים למעט כבוד בחייהם. לרוב האנשים לא אכפת איך חיים אלה שעבדו, לחמו, וכעת קרבים אל מותם.

 

רציתי לדבר על הנושא, על החולים והבריאים, על יחסה של החברה והממשלה למי שהקים את מדינת היהודים והביא את הניצולים למולדת חדשה. חִשבו עליהם, תנו כבוד לעובדה שעליה כתבה היהודייה נלי זקס: "חזרנו בלי צעדים". אנא, תנו לצעדים האלה חמלה. אִמרו להם תודה ואל תתייחסו אליהם באף מורם ובאדישות.

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

משקרים על ימין ועל שמאל / יוני כהן-אידוב

להפיל מתוך "הסכמה מודעת" / חגי גולדשמידט

 

שוחחתי עם שלי, עם ציפי, עם יאיר, אלה שהיו צריכים לגלות אכפתיות לגורל העניים שהיו בין מקימי המדינה ולניצולי השואה שלחמו יחד עם הצברים במלחמות ישראל. בסוף תש"ח היו מחצית הלוחמים ניצולי שואה. רבים מאיתנו התגייסו קודם לכן כדי להצילם.

 

אישה לוחמת תש"ח שוכבת בכאבה במיטת חולייה לידי, מביטה בטלוויזיה, שם מנסים למכור לה צבע לשְׂער או קרמים כדי שתיראה כמו נכדתה. לא, הזקנה לא צריכה כוסות רוח למת, אלא קצבה נאותה מהביטוח הלאומי. היא הרי שילמה כל חייה כדי לסיים אותם בכבוד, וצוחקים עליה. קבלי מעט גרושים ושתקי. ישראל היא מדינה מערבית, אף כי אינה באמת כזו. הזִקנה נחשבת כאן למחלה מבישה וכולנו שקופים, לא סופרים אותנו. נסו להיות זקן שעולה לאוטובוס ונופל. ייתכן שאיש לא יקום לעזור לו, כי כולם מביטים אך אינם רואים.

 

מאות אלפי קשישים שהקימו מדינה באזור עוין חיכו שמישהו במערכת החינוך הנלוזה של היום ילמד מה זה "והדרת פני זקן". אלפי ניצולי שואה חיים בחדרים קטנטנים בלי חימום כי הביטוח הלאומי לא מכיר בהם אך זורק להם כמה גרושים מהכספים שהם עצמם שילמו. הם לא יקבלו ולו מעט מהעושר, כי לא כולם היו קרובים לצלחת.

 

דיברתי עם ראשי שלוש המפלגות שאני מחכה להיוושע על ידן, אבל את הזקנים הם זנחו. לא אליהם מדברים שלושת מלאכי הצדק שמדברים על צדק חברתי ולא רואים איש ואישה. אנא, עשו משהו, דברו! אִמרו מה אפשר לעשות כדי לכבדם, יען כי אם תתנו לנו כבוד, יכבדו אתכם.

 

נותר יום אחד בלבד שבו לא צריך לדבר על ישראל חזקה או על סדר מדיני חדש אלא על מה תעשו למען הזקנים. ואז תראו איך הסקרים משתנים, תראו איך תגעו בעצב בוני הארץ, חלוציה ושכוחיה. גם תרוויחו קולות. עשו מה שהערבים והחרדים עושים לזקניהם: דברו כבוד וחמלה למען מניעת בושת הזקנה של ארץ התלאות הזאת.

 

ביום שעוד נותר לבחירות תראו כמה שווה לפעמים להיות רגיש לסבלם של זקנים ששותקים, ואנא - עשו להם כבוד. ישראל חזקה לא בגלל ביבי. היא חזקה, לא כל כך, אבל חזקה בגלל מה שעשו קודמיכם.

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יהונתן צור
מחאת הקשישים. ארכיון
צילום: יהונתן צור
מומלצים