שתף קטע נבחר

סוף סוף: לנשות פריז מותר ללבוש מכנסיים

מאז המהפכה הצרפתית אסר החוק העירוני על נשים "להתלבש כמו גברים". התקנה כמובן לא נאכפה, אבל היא נשמרה בנימוק המוזר שהיא בעלת חשיבות ל"ארכיאולוגיה המשפטית". רק ביום חמישי שעבר הביאה השרה לזכויות נשים לביטול החוק

מוזר ככל שזה יישמע, עד סוף השבוע האחרון אסר החוק הצרפתי על נשות פריז ללבוש מכנסיים. יותר מזה, באופן רשמי היה על נשים בבירה לבקש משוטר רשות מיוחדת "להתלבש כגבר", אחרת היו עלולות להילקח למעצר. רק ביום חמישי שעבר הסכימה השרה לזכויות נשים בממשלה, נז'את ואלו-בלקצ'ם, להביא לביטול החוק, ששרד מאז המהפכה הצרפתית.

 

 

האיסור שהוטל על נשות פריז נבע מרצונם של אנשי המהפכה הצרפתית לבדל את עצמם מהבורגנים, שלבשו מכנסי חצאית עד הברכיים. גם הנשים בין המהפכנים דרשו ללבוש מכנסיים מסיבה זאת, אך הדבר נאסר עליהן. החוק תוקן פעמיים בהיסטוריה, ב-1982 וב-1909, והתיר לנשים בפריז ללבוש מכנסיים בעודן רוכבות על אופניים או על סוס.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

חרף ניסיונות חוזרים ונשנים לבטל אותה, הצליחה התקנה לשרוד בנימוק שהיא בכל מקרה לא נאכפת.

כמו כן נטען שיש לה חשיבות ב"ארכיאולוגיה המשפטית" של צרפת.

 

ביולי האחרון פנה חבר הסנאט אלן הופר לשרה ואלו-בלקצ'ם וביקש שוב לבטל את החוק. הופר, חבר המפלגה השמרנית UMP, טען בפנייתו ש"החשיבות הסימבולית של החוק עלולה לפגוע ברגישויות המודרניות שלנו".

 

השרה הסכימה, ובהודעה שפרסמה ביום חמישי כתבה: "החוק הזה לא עומד בקנה אחד עם עקרון השוויון בין נשים לגברים, כפי שהוא מבוטא בחוקה, ובהתחייבויות האירופיות של צרפת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אשת הנשיא לשעבר, קרלה ברוני, עוברת על החוק מחוץ לארמון האליזה
צילום: רויטרס
מומלצים