שתף קטע נבחר

משפחות נפגעי רמדיה: אין צדק

בני המשפחות ביקרו את הפסיקה שהפחיתה מאחריותה של רמדיה לאסון הכבד שנפל עליהם, והטילה את האשמה על חברת הומנה הגרמנית. "הרי לא קניתי הומנה, קניתי רמדיה", אמרה מיכל זיסר שבנה מת לאחר שניזון מהתרכובת

אין צדק. זו התחושה שמלווה את הורי הילדים נפגעי רמדיה, נוכח הכרעת הדין שניתנה היום (ד') בפרשה. חלק מהילדים שניזונו מהתרכובת כבר אינם איתנו, אחרים נידונו לחיי סבל עקב הפגיעות הקשות של הפורמולה.

 

פרשת רמדיה - דיווחים אחרונים ב-ynet:

החוקר נגד רמדיה: "מי יבריא את הילדים החולים?"

רמדיה: טכנולוג המזון הורשע, המנכ"ל זוכה

 

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 

מיכל זיסר, שבנה אבישי מצא את מותו לאחר שניזון מהתרכובת, ביקרה את הכרעת הדין, שלטעמה "הייתה כללית מדי. זה קצת הפתיע אותי. מרגיז שגלגלו את האחריות לפתחה של הומנה. אני הרי לא קניתי הומנה, אני קניתי רמדיה. מאוד מפתיעה שורת המחדלים ותמרורי האזהרה שעמדו לפתחה של הומנה והיא לא עשתה דבר". היא סבורה כי למנכ"ל החברה "יש אחריות בפן המקצועי, לא רק בניהול האדמיניסטרטיבי".

 

אולנובסקי. "אין אשמה"? (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
אולנובסקי. "אין אשמה"?(צילום: אבישג שאר-ישוב)

מיכל זיסר אוחזת בתמונת בנה, אבישי (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מיכל זיסר אוחזת בתמונת בנה, אבישי(צילום: מוטי קמחי)
 

בית משפט השלום בפתח תקווה הרשיע את פרדריק בלק, מנהל איכות וטכנולוג המזון בחברה, בגרימת מוות ברשלנות. המנכ"ל גדעון לנדסברגר זוכה מרוב סעיפי האישום אך הורשע בעבירה של אי מילוי תקן. משה מילר, מבעלי רמדיה זוכה באופן מלא. "האשמה רובצת לפתחה של הומנה אך אין בכך להסיר אחריות מהנאשמים", פסקה השופטת ליה לב און.

 

אלי אולנובסקי ששכל את בנו גיא, קבל בקול חנוק מדמעות על הפסיקה אשר קבעה כי אין קשר סיבתי בין מות בנו לבין תזונתו בתרכובת רמדיה. "גיא היה הקורבן הראשון. הוא נפטר ב-14 באוקטובר, אבל הפרשה התפוצצה רק בתחילת נובמבר. אז הוא כבר היה בקבר ואי אפשר היה לנתח אותו. הניתוח לאחר המוות אמר רק דבר אחד - שלא היה פגם באיברי גופו והוא היה בריא לחלוטין". הוא הביע תדהמה מקביעתה של השופטת כי האחריות למחדל רובצת לפתחה של החברה הגרמנית אשר ייצרה את הפורמולה עבור רמדיה הישראלית. "אין לה יד בדבר? יש! הם לא קיבלו את מה שמגיע להם", קבל על הכרעת הדין. "אין צדק", פסק בדמעות.

 

אביבה מנצור, אם לילדה שנפגעה, הביעה מעט יותר אופטימיות לאחר הכרעת הדין. "אני מקבלת את החלטת בית המשפט. אני הולכת להמשיך לגדל את הבת שלי ולנסות לתת לה חיים, אני רוצה להאמין שהיה פה צדק".   

 

משה מילר, מבעלי החברה בעבר אשר זוכה לחלוטין בבית המשפט, אמר בצאתו מהדיון: "לא הייתי מעורב וזה הוכח. אבל הטרגדיה הזו היא קשה מאוד ואי אפשר להתעלם ממנה והיא תמשיך ללוות אותי. קיוויתי שזה יסתיים כך כי אלה העובדות. המשפחות האלה לא משות מלבי, אני חושב על זה כל יום במשך כל היום בעשר השנים האלה. לדעתי זה גם יימשך ככה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיכל זיסר. "לא קניתי הומנה. קניתי רמדיה"
צילום: מוטי קמחי
מילר. זוכה
צילום: מוטי קמחי
בלק. גרימת מוות
צילום: מוטי קמחי
גדעון לנדסברגר. הורשע בעבירת תקן
צילום: מוטי קמחי
מומלצים